• 600 lira gibi az bir ücret karşılığı yapılan değişik bir föndür. bildiğim kadarıyla 6 ay gibi bi süre bozulmadan fönlü kalabiliyorsunuz. (bkz: 100 lira verip fön makinesi almayı akıl edememek)
  • bi kere yapmışlığım var. ne saçlarım yandı kül oldu, ne kel kaldım ne de diplerden kıvırcık/lüleli açılmaya başladı saçlarım. kalın ve çoook olan saçlarım hala kalın ve çok, 4 ay gibi bi süre sonra altlardan dalgalanarak fönün etkisi geçmeye başladı. kötü bi görüntü de olmadı yani. bu sıcaklarda benim gibi saçı bi halta benzemeyenlere tavsiye ederim. duşunu al çık oh mis çok rahat
  • saçı onardığı doğru olan uygulama. ama yaptırması çok uzun sürüyor ve kıvırcık saçlıysanız hayal ettiğiniz, fönlü gibi durmuyor.
  • erkek olarak bugun yaptirdigim fon.

sacimin zaten cok uzun olmamasi ve cok dalgali olmamasi sebebiyle 1 seansin yetecegini dusunduk.

kuaforumun dedigine gore bu yeni bir urunmus, 3 gun sac yikamama, ozel sampuan zorunlulugu falan gibi seyler yok. sadece bugun yikayacaksan sampuan kullanma dedi o kadar.

fiyat : 250 tl, yer cayyolu, merak eden olursa yesillendirebilir.
  • benim saçlarımı kullanışsız hale getiren fön. 5 yıl önce yaptırmıştım. 1 yıl sonra geçti bitti tabi. eskiden doğal dalgalı saçlara sahipken şu anda ne dalgalı ne dalgasız şekilsiz alakasız saçlarım var ve saçlarımın üçte birini kaybettim.
  • saçlarımı sarı aşkına nişantaşında ünlü bir kuaförde yanmış kopmuş bir halde bıraktıktan 2 ay sonra yaptırmış olduğum mucizevi hayat kurtarıcı bir işlemdir. bol miktarda kimyasal içerdiği gerçeğini belinde olan saçlarını dibe 5 cm kala yanarak kaybetmiş bir kıza yani bana kimse anlatamaz . kestirmeme rağmen hamur gibi saçlarla başbaşa kalmış biri olarak söylüyorum psikolojimi kurtardı. yanmış saçlardan tamamen kurtulmak minimum 2 sene bu süreçte saçı yananlar bilir o saç ne yapsan şekil almaz renk almaz. zararlı olduğunu bilmesem hayatımın sonuna kadar yaptırdım öyle rahat bişey. normalde de düze yakın dalgalı olan sakin saçlarımı jilet gibi yaptı kimse inanmıyor saçımın yandığına... (gel de yaptırma şimdi)

nasıl yapıldığına gelince özel şampuanıyla yıkandıktan sora tutam tutam sürülüp kurutuluyor ardından fön çekiliyor. benim saçlarım yandığı için çok diplere yaklaşmadan yanan bölgelere yapılan bir işlem tabi bu yüzden pres yapılmıyor ama dediğim gibi yapılmadığı halde jilet gibi. tuzsuz şampuanla yıkanıp tamamen kurutulduğu sürece 4 ay rahatlıkla kullanıyorum.

he düzleştirme amaçlı yapar mıydım ? hayır, çünkü sanırım benim saçlarım düze yakın sakin bir saç olduğu için bu kadar düz kıvırcık olsa böyle olmazdı sanırım. tamamen yanmış saçlarımdan kurtulma sürecinde delirmemek için başvurduğum geçici bir tedavi yöntemi olarak görüyorum .
  • 3 gün önce yaptirdigim şey. önceden formaldehit kullanılıyordu ve o ürünler piyasadan toplatildi. bu ürün tamamen bitkisel, o yüzden adını da değiştirdiler saç botoxu yaptilar diye anlattı kuaförüm.

saç derisine değmeden 1 cm aşağıdan başlanarak tüm saça bir krem tarayarak sürülüyor ve yarım saat bekleniyor. sonra tuzsuz şampuan ile yıkanip önce fon çekiliyor ardından duzlestiricinin en yüksek ayarı uygulanıyor.

ilk 24 saat saçı kulak arkasına atmak, toplamak, toka takmak yok. ertesi gün saç duzlestiricinin yine en yüksek ayarı uygulanıyor ve işlem bitiyor. 6 aya kadar kullanımı olduğunu söyledi kuaför.

tuz saçı bozuyor o yüzden kullanılan şampuan tuzsuz olmalı. denizden çıkınca saç iyice bol suyla durulanmali.

sabah evsizler gibi yataktan kalkan, kalın telli ve dalgalı saçlara sahip olan ben, 3 gündür piremsesler gibiyim, sacimi taramiyorum bile. sacimda dökülme vs gozlemlemedim henüz, zaten yapısını bozacak bir işlem de uygulanmadi.

bu işlem 200 liraya mal oldu, çalışan bir kadının saçına haftada 1-2 fon çektirmesi ya da evde sabahları duzlestirmekle ugrasmasinin yanında oldukça makul bir rakam.

edit: 3 ay sonra hala saçlarım yıkamanın ardından tarayarak kurutma ile gayet güzel.

edit: ankara - yaşamkent - istanbul kuaför'de yaptırdım :)
  • hala daha formaldehitsiz keratin olduğunu iddia eden yalancıların hem kendilerini hem kullanıcılarını zehirledikleri işlem. bu avam kuaför tayfası iki kuruş için sağlıklarından oluyorlar haberleri yok, o aldıkları paralar onları kurtarmayacak. bu bahsettiğiniz işlemi sadece formaldehit yapar alternatifi yok, formaldehtsiz dedikleri naneler, forlmülde formaldehit yazmayan ama ısıyla formaldehit açığa çıkaran maddeler, yani onlarda formaldehit.

"kuaförler veya keratinle ilgili ürün satanlar genelde saçlarınızı kurtarmanız için size keratin bakımı, brezilya fönü, saç botoxu, keratin yükleme gibi adlarla bakımlar yapmaya veya ürün satmaya çalışırlar. ancak bu işlem ve anlatılanlar ne kadar gerçek konusunu bilimsel olarak incelediğinizde tam bir yalan olduğunu göreceksiniz. keratin bakımı veya brezilya fönü dedikleri şeylerin çoğu aslında bir çeşit formaldehit bakımıdır. yani keratin saçınızı düzleştirmez.

önemli not: formaldehitsiz bakımların saçınızı kaplaması mümkün değildir, formaldehit içermediği iddia edilen ürünlerde methylene glycol, formalin, methanal ve methanediol gibi ısı gördüğünde formaldehite dönüşen maddeler vardır. bu maddeler ısı ile kanserojen formaldehit yayarlar. zaten saçınıza brezilya fönü, keratin yüklemesi, saç botoxu gibi işlemler yaptırdığınızda eğer sıcak bir suyla yıkadığınızda veya düzleştirici sürdüğünüzde yayılan kötü kokunun nedeni bu formaldehittir.

keratin bakımı zararları

evvela şunu bilmelisiniz keratin zararlı bir şey değildir. zararlı olan bu bakımlarda kullanılan formaldehit ve türevi malzemelerdir. zaten bu formaldehiti gizlemek için bu bakımların adına keratin bakımı, adı verip doğal bir ürünmüş görünümü veriyorlar. oysa bahsettikleri şeylerle keratinin uzaktan yakından alakası yok. ve maalesef bu yazıyı yazarken türkçe sayfalarda tek bir doğru bilgi göremedim, birbirinden kopyalanmış yalan yanlış bilgilerle insanlar kandırılıyor. bu yazı bir imdat çağrısıdır. lütfen yazıyı paylaşarak insanların daha fazla bilgilenmesini sağlayınız. insanlar saçları biraz daha güzel görünecek diye azar azar zehirleniyor. saçınıza işlenen keratin azar azar siz duşta sıcak suyla yıkandığınızda veya fön makinası kullandığınızda, güneşe maruz kaldığınızda yani formaldehit ısı gördüğünde gaza dönüşerek sizi zehirliyor.

aldehitlerin en basit türevi olan formaldehit (ch2o) kimyasal formülünde zehirli bir kimyasal maddedir. formaldehit katı veya gaz formunda bulunan, renksiz ve kötü kokulu bir maddedir. formaldehit soluyan insanlarda sersemleme hali, yorgunluk, baş ağrısı ve dönmesi, deri döküntüleri görülür. uzun süre formaldehit solunursa solunum güçlüğü, ekzema ve alerjik durumlar çok sık gözlemlenir. formaldehit insanlarda kanser yapıcı maddelerden birisidir ve akciğer kanseri, beyin kanseri ve lösemi yani kan kanserine neden olduğu da düşünülmektedir.

peki size keratinin yaptığı söylenen ama aslında formaldehit tarafından yapılan bakım saça ne yapıyor. şimdi ilk olarak şunu belirtelim saçınızda kalıcı fön yapan, yani saçınızı düzleştirdiği iddia edilen ürünler formaldehitsiz olmaz, olamaz. bu işlemlerde formaldehit saçın dış kütikül tabakasını kaplayarak saçı düz ve parlak gösterir. "

yazı uzun devamına bu siteden bakınız:https://boyalisaclar.blogspot.com.tr/…n-bakimi.html

bir diğer kaynakta yzaılanlara bakalım bir de, ha bu arada bu sitelerde uluslararası kaynaklar falan verilerek yazılmış yazılar.

"brezilya fönü
    keratin kelimesi ilk olarak brezilya fönü denen uygulamayla kadınların hayatına girdi. fönü çektirip düzleşmiş ve yumuşacık saçlara sahip olan binlerce kadın bu fönün bozulmaması için sülfatsız şampuanlarla tanıştı. bu keratin öylesine mucizevi etkiler gösteriyordu ki kadınlar sorgusuz sualsiz kabullendi, ta ki birileri çıkıp kral çıplak diyene kadar. formaldehit var brezilya fönünde bu zararlı denildi.

brezilya fönü formaldehit

işin garip tarafı kullanıcıları bunun zararları noktasında kullanmaktan vazgeçirmek isteyen kuaförlerdi. oysa abd’de tartışma bunun uygulandığı salonlarda çalışanların sağlığı konusunda çalışmalar yapılıyordu. yani bunu her gün düzenli uygulayan bir kuaförün sağlığının bozulması amerikada tartışılırken bizdeki kuaförler bu ürünü kullanması için canhıraş biçimde kadınları iknaya çalışıyordu. (kaynak: https://www.osha.gov/sltc/hairsalons/)

formaldehitsiz brezilya fönü

sonra bir başka sihir oldu ve formaldehitsiz brezilya fönleri üretildi. evet içindekiler kısmında formaldehit yazmıyordu. herkes rahatlayabilirdi. sonuçta “methylene glycol” diye bir madde vardı. bir çok insanı böyle kandırdılar ama kral çıplaksa çıplaktır ve bu bir kandırmacadır. methylene glycol denen madde de formaldehitin bir türevidir.

kaynak ve yazının devamı: https://keratinsacbakimi.wordpress.com/…zilya-fonu/
  • kıvırcık/dalgalı saçların birkaç ay boyunca dümdüz kalmasını sağlayan işlem. iyidir hoştur, hayat kurtarır lakin geri dönüşü yoktur. hafif dalgalı saçlar ne hikmetse diplerden kıvır kıvır çıkıverir, altlarsa dümdüz kalır
  • ne halt etmeye yaptırdığımı bilmediğim saç düzleştirme yöntemi. çok da kabarık bakımsız saçlarım yoktu. yaptıranlrın gazına geldim biraz, her gün fönlü gibi geliyorlar işe, heves ettim. içinde formaldehit olduğunu bile bile, bir kere deneyeyim dedim. daha ikinci günüm, sadece bir kere kuförde yıkandı saçlar. hışır hışır, plastik gibi. doğallığı gitti sanki. düz olmasına düz ama ne bileyim. kendim de bir yıkayayım asıl o zaman emin olacağım. bir daha yaptırmam muhtemelen. parasına ve yapılırken çekilen eziyete değecek bir olay değilmiş.
hesabın var mı? giriş yap