• kemik doku içerisinde travma, alkol ve/veya steroid gibi nedenler olarak veya olmadan gelişmiş, nekrozun eşlik etmediği ödemdir. osteonekrozun öncülü olabileceğinden şüphelenilmektedir. künt bir ağrı şeklinde başlar, basmakla ağrı artabilir. genelde yumuşak dokuda incinme ile karıştırılıp atlanır. direkt radyolojik incelemeler normaldir. mr ile teşhis konur. tedavide; üzerine ağırlık vermemek, kilo vermek, sportif faaliyetlere ara vermek, sigaranın yasaklanması gerekir. medikal tedavi olarak glukozamin kondroitin sülfat kompleksi ve hiperbarik oksijen tedavisi uygulanır.
  • doktorumun zamanla geçer diyip 1 ay koltuk değneği kullanımından sonra başka tedavi uygulamadığı 1 sene sonra hala varlığının devam ettiğinin öğrendiğim ,1 sene boyunca ödemli olan kemikte ne tür hasarlar oluşur merak ettiğim sıkıntı. düzgün bir doktor önerisine açığım.

aylar sonra gelen edit: en son gittiğim ve güvendiğim bir prof en iyisinden ortopedik bir ayakkabı giymemi önerdi ve altı ay sonra ödem neredeyse tamamen geçmişti. benimki kazaya bağlı olduğu için giyilen ayakkabı iyileşme sürecini uzatabiliyormuş(benimki 1 sene hiç iyileşme göstermemişti) fakat ayakkabıdan sonra iyileşti ve uzun saatler yürümediğim sürece ağrı yapmıyor.

aylar sonra gelen ikinci edit: uzun süre ayakta durmaya uygun bir skechers almıştım. doktor da skechers önermişti. 6 ay sonra mr da iyileşme gözlenmişti. aşırı derecede yorucu spor yapmadığım veya saatlerce yürümediğim( 5 saat ve üzeri) ağrı yapmıyor artık bacağım.
  • tedavisinde ilomedin kullanılıyormuş. ilginç hastalık.
  • dizimde olmuş olan hastalık.tam olarak geçmesi 6 ay sürdü.dizim şimdilik gayet iyi durumda.
  • geçen sene bileğimi burkup, sonrasında çatlattığımı öğrendikten sonra bir sene geçmesine rağmen ayak bileğimdeki hafif şişlik ve süregelen acı sebebiyle tekrar mr çektirip farklı bir doktor tarafından konulmasıyla öğrendiğim teşhis.

maalesef ki anladığım kadarıyla bilinen bir tedavisi yok. doktorun bana söylediği ayağındaki acı ve şişliği takip edeceksin, ayağına çok yüklenmeyeceksin, sigara kullanmayacaksın, beslenmene dikkat edeceksin falan filan. eğer şişlikte acıda artış olursa mr’la takip edilecek dedi.

acı olanı; doktor, bu ödem büyürse ayağın içerden çürür, bu noktada ameliyat yapmak gerekiyor, çünkü kemikte çökme meydana gelir diye uyardı.

daha önce gittiğim doktor bu durumdan bahsetmemişti, 1,5 ay robotik ayaklardan kullandım, acaba gerçekten çatlak mı vardı diye düşünüyorum şimdi. basit bir burkulma nerelere geldi.

doktora gittiğimde sen abartıyosun, hiçbi şeyciğin yok demesini beklerken böyle bir teşhis duyunca moralim bozuldu açıkçası. ilk mr görüntümü iletip karşılaştırma yapmasını sağlayacağım sonrasında.

zaten dikkat ediyordum ayağıma ama artık daha fazla edeceğiz. ne yapalım.
  • çeşitli sebeplerle kemik dokularımızın içinde sıvı birikmesine kemik iliği ödemi adı verilir.
    kemiklerin genel de ekleme yakın kısımlarında görülmektedir
    kemiğin iç bölmelerin de biriken sıvı kemik içi basınç artışıyla birlikte kemikte ağrı, beslenme ve iç dolaşımın bozulmasına yol açar.
    daha önce geçirmiş biri olarak söylüyorum çok ağrılı oluyor ve mr ile tanı konuyor
    kemik iliği ödem tedavisi 3 grupta yapılmaktadır.
    hastalığın ilk evrelerinde istirahat ve uygun bir ağrı kesici ile tedavi ediliyor.
    ilerleyen dönemlerde fazla olan ödemden dolayı oluşan basıncı düşürmek için ameliyat yapılır.
    eğer fazla basınçtan dolayı hücre ölümü oluşmuş ise kök hücre tedavisi uygulanır.
    ağrılı olduğu için genellikle ilk evrede fark edilip kolay tedavi edilir.
  • kemiğin travma sonucu içinde sıvı biriktirmesi ile şişmesi durumu.
    bu şişlik kemiğin hareketini kısıtlar ve acıya sebep olur.

omzumda bu sıkıntıyı yaşadım ve aylarca geçmesini bekledim. ne zaman ki
    barbell over head press hareketini yapmaya başladıysam o zaman ağrılarımda azalma başladı.
    herkeste iyi gelecektir diye bir şey yok ama bende resmen tedavi oldu. her spora gittiğimde uygularım.
  • ayak topuğum iç taraftan kırıldı asansör boşluğuna düşmem sonucu. 1 ay alçı sonrası zar zor yürüdüm. daha sonra ayağımda ağrı oluştu doktor ödem dedi. kalsiyum vitamin türlü türlü haplar verdi kullandım şimdi daha iyi ama yine de ağrılarım oluyor bu hastalık nasıl geçiyor. doktor belli bir tedavisi yok zamanla dedi. alçı sonrası 7 ay oldu halen ara ara hissetiriyor kendini.

yeşillendirilmeyi bekliyorum bilgili birileri tarafından.
  • bu sorun nasıl geçebilir? benim gözlemlediğim fazla zorlanmadığında ağrılar azalıyor fakat zorladığında tekrardan nüksediyor, neredeyse bir yıl oldu dirseğimde hala ağrılar var?

edit= balık yağı hapı alın ya da balık yiyin, ben de ağrı falan kalmadı.
  • 10 kere aynı entry girip, 3 takla atınca kendi kendine geçen ödemdir.
hesabın var mı? giriş yap