• musevi lisesi, 1914-1915 eğitim yılında “midraşa yavne”adıyla yemenici sokaktaki binasında, bene berit derneği , jozef niyego ve dr.david markus’un girişimleriyle kuruldu. istanbul yahudi toplumunun çocuklarına daha önceleri ilköğretim seviyesinde eğitim veren bir çok okul bulunmasına rağmen lise seviyesinde eğitim verecek veren bu okul bir ilkti. ayrıca o zamana kadar kurulan yahudi okulları hep dış yardımlarla kuruluyor ve ayakta duruyordu. midraşa yavne,türk yahudi toplumunun çabalarıyla kurulan ve sürdürülen ilk liseydi. okulun kurulmasında büyük emeği geçen iki kişiden jozef niyego, alliance okulu, paris’teki “ecole normale israelite orientale” ve montpellier’deki agronomi üniversitesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra filistine giderek “mikveh israel”de önce direktör yardımcısı sonra da direktör olarak 18 yıl çalıştı. filistin’deki ilk yahudi agronomist olarak tarımın gelişmesi, çiftliklerin kurulması ve işgücünün eğitilmesiyle ilgilendi. bataklıkların kurutulması amacıyla avustralya’dan ökaliptus ağaçlarının getirilmesini sağlayan da kendisidir. 1904’te geldiği istanbul’da değişik görevler üstlendikten sonra 1914 yılında midraşa yavne’nin kurulmasını sağladı ve üç yıl müdürlüğünü üslendi.(1914-1917)

kuruluşun ikinci büyük mimarı dr.david markus; eğitimci,filozof,psikolog ve din adamıydı. novogrod’da dünyaya geldi, yeşiva eğitimi alarak haham unvanı aldı; boon üniversitesinde psikoloji, pedagoji ve felsefe okudu. 1900 yılında osmanlı aşkenaz cemaatinin daveti üzerine istanbul’a geldi ve aşkenaz musevilerinin dini lideri ve goldschmidt lisesinin müdürü olarak göreve başladı.daha sonra birkaç okul daha kuran markus, bene berit kuruluşunun ve josef niyego’nun da desteğiyle midraşa yavnenin kurulmasını sağladı ve hükümetten gerekli izinleri aldı. 1940 yılında emekli olana kadar da okulda çalıştı.

musevi lisesi kurulduğu dönemden sonra birkaç kez yer ve eğitim sistemi değiştirdi.galata’da yemenici sokaktan hoca ali sokağına,oradan drogmanat sokağına ve nihayet kumbaracı yokuşuna taşındı. 1940’ta ise önceleri goldschmidt okulu olan şişhane’de mektep sokaktaki binasına geçti 1994-1995 yılında bernar nahum öncülüğünde bir grup hayır sever iş adamlarının bağışları ve çabaları ile aşkenaz cemaati tarafından tahsis edilen ulus’taki bir arsada inşa edilen yeni binasında eğitimine başladı.(bu geçiş süresinde musevi 1.karma ana ve ilköğretim okulu da taşınarak ulus’taki binayı musevi lisesi ile ortak kullanarak öğretime devam etti.) okulun adı önce midraşa yavne ya da bene berit lisesi olarak bilinirken beyoğlu özel musevi lisesi adını aldı.1994 te ulus’taki binasına taşınınca adı özel musevi lisesi,1998 te ise "ulus özel musevi lisesi" olarak değişti.

eğitim sistemi 1937 yılına kadar galatasaray lisesi’nin programlarıyla eşdeğer fransızca müfredatı takip etti.bu yıldan itibaren türkçe eğitime geçildi 1962-63 yılında “fen ve “edebiyat” bölümleri oluşturuldu. 1964-65 yılından itibaren ise yabancı dil olarak fransızca’nın yanısıra ingilizce de öğretilmeye başlandı.1992 yılında hazırlık sınıfı açma ve 1994-95 yılında ise bazı dersleri yabancı dilde okutma onaylarını alarak anadolu lisesi statüsüne geçerek yabancı dilde (ingilizce) eğitim vermeye başladı. 1998 yılında çıkan ilköğretim kanununa göre gerekli değişiklikleri yaptı ve 2001-2002 yılında lise hazırlık sınıfını açarak yeni sisteme geçti.

ulus özel musevi lisesi’nin kurucusu hahambaşılık, ulus özel musevi 1.karma ana ve ilköğretim okulu’nun kurucusu ise neve şalom sinagogu vakfıdır. okullar milli eğitim bakanlığı’na bağlı özel azınlık okulu statüsündedir. ulus özel musevi lisesi vakfı, 150 kadar kurucu tarafından okullara maddi ve manevi destek sağlamak amacıyla 1994 te kurulmuştur.
  • bir sene sonra 100. yılını dolduracak olan köklü okul.

"dile kolay tam 100 yıl…1914 yılında kurulduğunda istanbul’da lise seviyesinde eğitim vermeye başlayan okul o dönemde musevi cemaati için bir ilkti. 1940’ta şişhane’deki yeni binasına taşınan okul, 1994-1995 eğitim yılında bernar nahum’un katkılarıyla ulus’taki modern kampüsüne geçti. bugün 600’den fazla öğrenciye eğitim vermeye devam eden uöml, 100.yılla birlikte aynı zamanda ulus kampüsü’ndeki 20.yılını dolduracak.

100. yılı kutlamak amacıyla yıl boyunca çalışmalar yapacak 100. yıl komitesi ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. okulun eğitim koordinatörü röne kaspi, yönetim kurulu üyesi milka kasuto ve 100. yıl faaliyetlerinden sorumlu yönetim kurulu üyesi vivet maçaro ve hazırlıklara proje bazında destek vermek için ekibe katılan edit camgözoğlu bizlerle hem duygularını paylaştı hem de çalışmalar hakkında bilgi verdi.
    önümüzdeki sene uöml’nin 100. yılını kutlayacağız. bu bir okul için çok ciddi bir süre. bu konuda neler hissediyorsunuz? edit, okulun mezunu olarak ilk seninle başlayabilir miyiz?
    edit camgözoğlu: ben aslında böml’den mezun oldum. ancak uöml’yi de tanıyarak geçmiş ve geleceği bir arada yaşadım. ikisinin harmanlanmasından müthiş bir keyif alıyorum ve aynı zamanda heyecanlanıyorum.
    vivet maçaro: iki oğlum da buradan mezun oldu. o nedenle okulla ayrı bir gönül bağım var. okulun gelişimini izleme fırsatı bulmuş biri olarak böylesine köklü bir geçmişe sahip bir okulun parçası olmaktan gurur duyuyorum.
    röne kaspi: bu okulda hem öğretmen hem de veli sıfatıyla bulundum. aslında okulun 100. yılı ve ulus’a taşınmamızın da 20. yılı. aynı zamanda benim de 20. yılım. kızım da buradan mezun. 100 yıllık bir okulda uzun yıllardır görev alıyor olmanın gururunu yaşıyorum.
    milka kasuto: çok heyecanlıyız ve 100. yılımızı kutluyor olmaktan şeref duyuyoruz.
    yeni mezunlar kadar eskilerin de aynı heyecanı duyacağından eminim. beyoğlu’nun son mezunlarındanım ve duyduğumda ilk önce inanamadım.
    vm: aslında çok güzel ifade ettin. duyan hiç kimse inanamıyor 100 yılı doldurduğumuza. okulun gelişimini göz önünde aldığımızda nerelerden geldiğini ve nerelere gideceğini görüyoruz.
    rk: bu okul osmanlı’dan beri var. bu da 100 yıllık köklü ve oturmuş bir okul olduğumuzun somut bir göstergesi oluyor insanlar için. 100. yıla gelmek aynı zamanda ne kadar güçlü bir toplum olduğumuzu da gösteriyor. 600’den fazla öğrencisi olan ve dolu dolu yaşamaya devam eden bir okul var.
    100 yıllık bir okul olarak geçmişten bugüne vizyonunuzda değişiklikler oldu mu?
    rk: vizyonumuz hem akademik hem sosyal açıdan cemaatimize ve yaşadığımız ülkeye en iyi şekilde gençlerimizi hayata kazandırmak ve onları dünya vatandaşı bireyler olarak yetiştirmek. bu aslında her zaman böyleydi ama tabi ki dönemlerin gerektirdiği şartlardan hedeflerde değişiklikler olabiliyor. bu hedeflere ulaşmak için de çalışmalarımızda bir takım değişiklikler yapıyoruz ama hedefimiz belli: yüksek standartta öğrenci yetiştirmek.
    musevi lisesi’ni bugünlere taşımak nasıl bir sorumluluk?
    rk: elbette ki çok büyük bir sorumluluk. öncelikle cemaatimizdeki çocukların yüzde ellisi burada eğitim alıyor ve bu sayı gittikçe de artıyor. cemaatin geleceğini şekillendirecek genç nesil bir anlamda buradan yetişiyor. öğrencilerimize en yüksek eğitim kalitesini sunmak durumundayız. çok güçlü bir eğitim kadrosuna sahibiz. ayrıca eğitim komitemiz de dünyada eğitim dalında yapılan çalışmaları çok sıkı takip ederek okula değer katabilecek bütün projeleri de hayat geçirmeye çalışıyor.
    bu süre zarfında ne gibi zorluklarla karşılaştınız?
    mk: çok fazla fikrimiz ve projemiz var. düzenli olarak çıtamızı yükseltecek eğitim kalitemizi arttıracak projeleri araştırıyor, yeni projeleri hayata geçirebilmek için sponsorlarla çalışmalar yapıyoruz. günümüz şartlarında sponsor bulabilmek gittikçe zorlaşan bir konu. ancak bu güne kadar proje bazlı çalışmalarımızın neredeyse tamamını sponsorlarımızın desteği ile gerçekleştirdik.
    rk: bu işin biraz da pozitif yanından bahsetmek istiyorum. önceki nesil okula destek olurken bunu duygusal bir bağlılıkla devam ettiriyordu. günümüzde bunu anne babalarından devralan ve eğitime yatırımın önemine inanan genç bir nesil var. insanlar sunduğumuz projelere inanıyorlarsa buna destek oluyorlar.
    diğer bir zorluk da ulus’a geçtiğimiz zaman türkiye’deki özel okul sayısında da artış olması ve bunun ciddi bir rekabet yaratması oldu. diğer okullarla rekabet edebilmek için de standartlarımızı her zaman çok yüksek tutuyoruz.
    vm: velilerimizin de talepleri yüksek ve bu pozitif anlamda bizi daha çok ne verebiliriz, ne yapabiliriz sorusuyla karşılaştırıp ufkumuzu açmamamıza yardımcı oluyor.
    gelelim 100. yıl etkinliklerine. 100. yıl kapsamında ne gibi etkinlikler yapmayı planlıyorsunuz?
    vm: bu her okula nasip olmayan bir şey. öncelikle farklı etkinliklerle öğrencilerimize, mezunlarımıza, öğretmenlerimize ve yahudi cemaati’ne bu gururu yaşatmak istiyoruz. çalışmalar anaokulundan liseye tüm okul kapsamında yapılacak. 2014-2015 eğitim dönemi için eğitim, spor, sanat, bilim, müzik alanında farklı çalışmalardan oluşan etkinlik ve kutlama planı hazırladık. etkinliklere yurtiçi ve yurtdışından birçok konuşmacı katılacak. ayrıca, mezunlarımıza yönelik faaliyetlerimiz de olacak.
    ilk etkinliğimizi gerçekleştirip logo yarışması düzenledik. 100. yıl logomuzu tasarlamak üzere cemaat bazında internet üzerinden bir yarışma düzenledik. okulumuzdan istekli bir grup öğrencimiz de tasarımcı selin estroti’den logo tasarımı konusunda eğitim aldı. birinciliğe layık görülen 100.yıl logosunun mezunumuz tarafından tasarlanmış olması ve lise öğrencimizin tasarladığı logonun mansiyon ödülü alması bizim için gurur kaynağı oldu.
    rk: yurt dışından birçok okulla iletişim içinde olduğumuz için onları da bu kutlamalara dahil etmek istedik avrupa’dan, ingiltere, roma, ispanya, almanya, prag ve israil’de iletişim halinde olduğumuz okullar var. öğrenciler her sene değişik zamanlarda farklı projeler için bir araya gelirler ve bu ziyaretler sırasında değişik kültürleri tanıma fırsatı bulurlar. şimdi 100. yıl etkinlikleri kapsamında amacımız tüm bu okulları bir araya getirmek. bunun için yaklaşık olarak 50 çocuk davet ediyoruz. yurt dışından gelecek öğrenciler okulumuz öğrencilerimizin yanı sıra cemaat gençlerimizle de buluşacak.
    vm: okulumuz özellikle eğitim camiasında verdiği eğitim kalitesinden dolayı çok iyi tanınsa da yaşanan mekân değişikliklerinden dolayı 100 yıllık bir okul olduğumuz tam olarak bilinmiyor. istanbul’da 100. yılını tamamlamış okullar arasından bir spor turnuvası düzenleniyor. önümüzdeki sene bu turnuvaya katılıp 100 yıllık bir okul olduğumuzu geniş topluma da duyurma fırsatı yakalayacağız.
    etkinliklere geri dönersek…
    vm: 100. yıl vesilesiyle bir kitap çıkartacağız. okulun tarihçesini ve bugününü gösteren kısa bir film çalışmamız var. resim ve seramik öğretmenlerinin gerçekleştireceği bir takım çalışmalar olacak. fotoğraf ve resim sergisi açılacak. bahsettiğimiz etkinliklerin hepsinin alt yapısı hazır. 2014 roş aşana bayramı itibariyle tüm etkinlikler başlayacak ve haziran 2015’te de kapanış yemeğimizle son bulacak.
    mk: ne mutlu bize ki bugün 99 yaşında olan okulumuz öğrencilerinden başarılı iş adamı rafael torel aramızda. kitabımızda en büyük yeri ona vermeyi düşünüyoruz.
    rk: yıllardır üniversitelerle ortak sertifika programları düzenliyoruz. bu yıl ki çalışmamız 100. yıla atfedilecek. öğrencilerimiz, bahçeşehir üniversitesi fotoğraf bölümü’nden uzman bir ekibin ve lisedeki sosyal bölümü öğretmenlerinin önderliğinde eski dönem fotoğrafları derleyecek ve eğitim boyunca çekecekleri güncel fotoğrafları harmanlayıp belgesel resim sergisi hazırlayacaklar.
    mezunlar için ne gibi etkinlikler yapılacak?
    vm: ulus mezunu gençlerimizi toparlamak üzere kurulan u-turn adı altında yeni bir oluşum var. u-turn ulus’tan mezun olan hem de yolu bir şekilde ulus’tan geçmiş tüm gençleri kapsıyor. u-turn’ün proje bazında sorumluluk aldığı bir takım faaliyetler olacak. gençlerimiz açılış günü için yurtdışından sürpriz bir konuşmacı getiriyor aynı gün için de büyük bir konser düzenlemeyi planlıyorlar.
    rk: mezunlar kolu’nun başında berta banana var. o da kendi ekibiyle bir takım çalışmalar yürütüyor. bir de mezunlarla ilgili ‘mezunlarımız iş hayatında nerede?’ projemiz var. bu da son 30 yılda okulumuzdan mezun olan kişilerin iş hayatından nerede olduklarını bulup, kendi networklerini oluşturmaları için kurulmuş bir proje.
    mk: her sene bernar nahum adına düzenlediğimiz bir müzik şölenimiz var. bu sene çıtayı yükseltip farklı bir orkestra çalışması yapmayı planlıyoruz. eski mezunlarla ve gençlerimizi bir ara getirmek istiyoruz.
    rk: aslında 100. yıl bizim için bir vesile. hedefimiz projelerle eğitim standardımızı bir adım daha ileriye taşımak.
    100. yıl projesinin arkasında büyük bir ekip olduğuna eminim.
    vm: öncelikle öğretmenlerimiz var. onlar projenin bel kemiğini oluşturuyorlar. ayrıca halkla ilişkiler ekibimiz de bize tüm projelerde bize destek veriyor. greta mizrahi, reysi levi denahmiyas birebir işin içindeler. doret habib de bizlere danışmanlık veriyor. burada hepsine destekleri için teşekkür ederim.
    100. yıl için özel olarak yapılmış bir projeniz var mı?
    mk: 100. yılın ilk projesi olarak yaptığımız diğer projelere destek sağlamak için mezunlarımızın da büyük desteğiyle u-join adında bir site açtık. siteye www.u-join.com adresinden ulaşabilirsiniz. örneğin, öğrencilerimiz her yıl march of the living’e (yaşam yürüyüşü’ne) katılıyor. buna katılımın için artması için yapılabilecek katkılar olabilir. başarıya burs projemiz bulunuyor sitede. van’daki kardeş okulumuzla faaliyetlerimize katılmak isteyenler olabilir. tübitak projemiz, sanat projelerimizin hepsi sitede yer alıyor. bugünkü nesil bilgisayarın önüne hareket ettiği için biz de 100. yıl vesilesiyle gençlerimizi buna dâhil etmek istedik.
    vm: 100. yıl faaliyetlerindeki bir amacımız da gerek yurtiçinden gerekse yurtdışında kendi branşında söz sahibi olan kişilerle öğrencilerimiz buluşturmak ve bir takım faaliyetlerle öğrencilerimizin vizyonlarını açmak."
  • matematik dehası öğrenciler yetiştiren disiplinli bombastik okuldur. ****

okula bağlantı linki an itibariyle erişilemektedir.
  • istanbul'un en köklü liselerinden biri. türk yahudi toplumunun kendi sermayesiyle kurduğu ilk ve tek yahudi lisesi olma özelliğini taşıyor aynı zamanda.

ilk kurulduğu yer galata; ancak günümüzde adını da aldığı ulus'ta yer almaktadır. lisenin kuruculuğu teknik olarak hahambaşılık makamına aitken, anaokulu ve ilköğretim okulu (aynı kampüs içindedir) ise neve şalom sinagogu vakfı'na aittir.

mimari üslup olarak ise tam bir felaket. türkiye'deki azınlık okulları içinde binası en kötü durumda olan muhtemelen burasıdır. modern mimari oluşturacağım derken, iş hanı konsepti oluşturmuştur resmen. öğrenci sayısı türk yahudi cemaatinin güç kaybetmesi ve göç etmesi nedeniyle düzenli olarak düşüyor ve bu da endişe yaratıyor.

doğal olarak girişinde sürekli güvenlik tedbirleri üst düzeyde olmakla birlikte, herhalde dünyada da en sıkı korunan yahudi eğitim kurumlarından biridir.
  • şu aralar şu tweet'deki video ile konuşuluyor öğrencileri..
  • netflix meslek lisesi ismi ile bir videoda gündem edilmiş okuldur. isim de tam uydu yani güldürmedi değil.

videoda edindiğim kanıya göre utopik bir ortamın olduğu okul olabilir. milletin birbiriyle hoşgörü ortamında takıldığı bir yer gibi duruyor. bu da azınlık okulu olmasından kaynaklı olabilir. tabi sosyal statülerinin yüksek olması da etkin.

videonun sonunda çocuk ortamın ağır abisi sanırım. la bi siktir git bana bulaşma der gibi hareketler :)
hesabın var mı? giriş yap