5441 entry daha
  • büyük olasılıkla paylaştığında bir faydasını görmeyen insan.

etrafında gerçekten derdini dinleyen birisi bile konuya maksimum 3 dakika odaklanabiliyor. arda kalan zaman aslında tam olarak dinlemediğini fark ediyorsun sonra senin de anlatma hevesin kaçıyor zaten. bu olayın sonucu artık sende başkaların derdini dinlemek istemiyorsun.bu bir kısır döngü.

senin anlatmaya hevesin kaçtıkça başkasının da derdini dinleyesin gelmiyor.biraz daha bireyselleşiyorsun bir nevi bencilleşme de denebilir sonra bir yerden sonra sadece iyi ve olumlu şeyleri konuşmaya başlıyorsun insanlarla.derdini anlatmak istediğin insanlara hep iyi gözüküyorsun ama bu gaye çok umursanmadığını bildiğinden ,bari en azından iyi bilsinler imajı. yoksa iyi gözükmeyi çok önemsediğinden değil.

bir şeyler keşfetmeye çalışıyorsun en azından o an mecburiyetten de olsa seni dinlemek zorunda olan kişileri.berbere gitmek terapiste gitmek gibi erkekler için en azından ben öyle düşünüyorum. o an bir şeyler anlatınca berber seni dinliyor.çok mantıklı olmasa da kendi yorumunu söylüyor.yıllarca seni tanıyıp 3 dakika bile odaklanamayan insanların yapamadığını berber yapıyor.

içimizdeki derdi eğer bir şekilde dışarı vuramazsak o bize çok daha büyük sorunlara yol açabilir.siz anlatacak terapist mi bulursunuz yoksa berber mi bilemem ama içinizde tutmayın.
  • doğru yapıyordur. derdini paylaşmaman gereken ilk kişi annedir. çünkü anneler mevzuya direk çözüm odaklı bakar ve bu yaklaşım mevzuyu daha çok düğümler. anneler çocuğunun en kısa yoldan derdinden kurtulmasını ister ve çoğu zaman da buna gücü yetmeyip çaresiz kalacağı için üzüntüye boğulur ve bu durum sizin derdinizi daha çok katlar. o yüzden annelere dert duvarı muamelesi asla yapmayın.

diğer insanlara gelince. onlar zaten senin derdini senden daha iyi bildiği için, daha sen lafını bile bitirmeden herbokolog olup konuya gireceği ve kafa sikeceği için onları da geçeceksin. halbuki sadece dinleseler bile iyi gelecek de işte...

o yüzden derdini ya kendin skeceksin ya da bi profesyonele gideceksin.
  • paylaşınca çözülmediğini biliyordur...
    çünkü insanlar genel itibariyle çözümün değil problemin tarafı olmayı tercih ederler...
  • mizaç bu bence. yakın arkadaşıma ne kadar dert anlatırsan anlat benim de şuyum var demez. 20yıllık arkadaşım bir gün de gelip şu insan bana şunu yaptı kalbimi kırdı demez. biliyorum kalbi kırılır ama asla kimseye bişey söylemez. kendi kendini yiyip bitiriyor. bazen çözüm bulunamasa da anlatınca bile rahatlıyor oysaki insan.
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap