214 entry daha
  • polis yapılması gerekeni yapmış tebrik etmek gerek fakat ne yazık ki yetersiz.

daha önce internette paylaşılan başka videolarda olduğu gibi bu videoda da görülüyor ki polislerimiz bu tarz olaylara müdahale konusunda çok acemiler ve açıkça yeterli eğitimlere sahip değiller.

saldırganı vurdun, e tamam iyi yaptın kardeşim ama adamın üzerini neden aramıyorsun ? hadi ikinci bir bıçak olsa ? ya sağlık görevlilerine saldırsa ?. onu geçtim kadraja giren üçüncü polisin elinde biber gazı tarzı birşey ile yerde yatan adama yaklaşıp sıkmaya yeltenmesine ne demeli.. malesef çok acemice hareketler.

hiç bir bilgim olmamasına rağmen benim gibi sıradan birisi bile müdahale hatalarını farkedebiliyorsa, profesyonel anlamda daha ne kadar yetersizlikler var kim bilir.
  • adam türkiye'de yaşadığı için şanslıymış. abd'de olsa paramparça etmişlerdi.
  • amerikan polisi muamelesi olmadıkça işler düzelmez, böyle bir saldırıda amerikan polisi 5 şarjör mermi boşaltırdı.
  • bıçaklı saldırgan vursaydı polisi 2 yıl sonra çıkardı polis vurduğu için müebbet yiyecektir.
  • önünde araba tekmeleyenlere sarılanları gördükten sonra, görevini yapan polisleri tebrik ediyorum.
  • polisin eline sağlık. olması gereken olmuş.
  • temiz iş.
  • ellerine sağlık.
  • işini yapan gerçek türk polisi.
    verdiğim vergilerin her kuruşu sana helal olsun.
    polislerimizin silah kullanmasi ile ilgili amerikadaki gibi net yasal güvenceleri olsun.
    ne savci ne hakim işini prosedürüne göre yapan bir polise karışamamalı.
    biz o tabancayı süs olarak vermedik o polislere icap ediyorsa kanuni gereklilik varsa kullanacak.
    ellerin dert görmesin.
  • bir iç güvenlik makalesi vardı sanırım ya israil ya da amerikan kaynaklı , kesici aletlerin beş metre mesafenin altında tabancalardan daha ölümcül olabilmesi ile alakalı. hatta örnek olaylar ve simüle edilen senaryolar ile de defalarca kanıtlanmıştı. bu özellikle amerikan polisi gibi kolluğun ciddi pratik yetkilerinin olduğu ülkelerde de uygulanıyor zaten görebiliyoruz.

bu olaydaki gibi de türk polisinin ateşli silahların yanısıra kesici alet bulunan şüpheliye bile silah kullanabilmesinin ciddi mevzuat altyapısının oluşturulması gerekiyor. zira polislerin çoğu , pvsk'da açıkça tanımlanmış olmasına rağmen silahını kullanma konusunda çok çekingen kalıyor. çünkü ertesi hafta soruşturma geçirip hakim karşısına çıkınca hakim şu madde üzerinden olayı tekrar değerlendirmeye alıyor ; pvsk m.16 el.9 "polis, direnişi kırmak ya da yakalamak amacıyla zor veya silah kullanma yetkisini kullanırken, kendisine karşı silahla saldırıya teşebbüs edilmesi halinde, silahla saldırıya teşebbüs eden kişiye karşı saldırı tehlikesini etkisiz kılacak ölçüde duraksamadan silahla ateş edebilir.

hakimlerin çoğu polise şu bunaltıcı soruyu soruyor , silah kullanmadan ; cop , biber gazı v.s "maddi güç" ile etkisiz hale getiremez miydin ? elinde silah yoktu sadece bir bıçak ya da pala vardı neden silahına başvurdun ...

bakın ben öyle vakalar izledim ki ilgili makalenin dışında da , silahla yakın mesafeden dört beş kurşun yemesine rağmen koşarak elindeki küçücük bıçaklar ile inanılmaz büyük yaralar açabilen şüpheliler var. tabanca mermisi on metre içerisinde dahi akciğer , kafa ve bağırsak gibi hayati organlara gelse dahi ilk aşamada direk öldürmeyebiliyor bazen, filmlerde izlenen ölüm sahneleri tamamiyle yalan. ilkin olayın sıcağıyla acısını bile hissetmeyen ve bir dakika boyunca koşan adamlar var.

kesici alete karşı hele de yakın mesafedeyse ilkin kendi güvenliği için silahını çekmesi gerekiyor polisin. hatta bazı olaylarda şüphelinin iyice yaklaşmasını dahi bekliyorlar "son çare kullanayım" artık diye.
23 entry daha
hesabın var mı? giriş yap