9488 entry daha
  • ön not: yeni paketleri aşağı yukarı şöyle

- en basit paket: sadece kol çantası (3kg)
    - basit paket: kol çantası ve kabin boy valiz (3+8kg)
    - normal paket: kol çantası, kabin boy valiz, 20kg uçak altı bagajı

yıllardır thy alternatifi olarak kullanan ve genel olarak memnun olan biri olarak yazıyorum: yeni valiz paketleri ve prosesleri tam bir saçmalık, operasyona da müşteriye de eziyet.

yılda 5-6 defa pegasus’la tr - yurt dışı uçuşu yapıyoruz. uçuklarımız da hiç öyle kampanya uçuşu olmuyor. uçakta yemek, koltuk ve bagaj alımı da yapıyoruz genelde. gel gör ki şu son uçuşum kadar beni germemişlerdi.

öncelikle yeni paketleri çok karışık ve saçma! en ucuz pakette yanınıza alacağınız çanta 3kg olmalı. sabah gidip akşam dönmüyorsan hiç kimse neredeyse 3kg ile yurt dışı uçuşu yapmaz. bunu 1 haftalık tatile 1 sırt çantasıyla giden birisi olarak söylüyorum. özellikle yurt dışından tr’ye gidecek insanlar 3kg uçamaz. easy jet bile sineğin yağını bu kadar çıkarmıyor yahu.

şimdi 3kg paketi geçtik. diyelim de daha büyük paket almak istedik. diğer karışıklık da burada. pegasus her yerde büyük harflerle diyor ki “koltuk altına sığacak 8kg bagaj al.” yahu koltuk altı olayı ne alaka? benim normal kabin valizim koltuk altına sığıyor mu bilmiyorum? e peki baş üstü dolaplara artık valiz konmayacak mı? neler oluyor yahu!!!

onun bi üstü 20kg bagaj. ki ben işim garanti olsun, panik olmayayım diye 20kg paketi aldım son uçuşumda ancak kafa karışıklığı uçağa binene kasar sürdü.

çünkü bana gelen email’de 20kg bagaj yazıyor. app’te kabin bagağı 8+3kg iki ayrı paket yazıyor. 20kg filan yazmıyor, göremiyorum bunu. sırf bu yüzden belki bagaj almadım, yanlışlık vardır belki diye yanıma küçük bir kabin valizi aldım, uçağa onla binicem 8kg paketi diye. kol çantam da 3kg paketinden yararlanacak. tamamdır dedim.

ancak “koltuk altına sığacak 8kg” olayından emin değilim. daha önce kabin boyu valizimi hiç koltuk altına koymadım. evet ölçüler var sayfalarda hep ama oturup valizi ölçecek değilim açıkçası. diyorum eğer koltuk altına sığmazsa baş üstü dolabına konması için ücret neyse veririm.

bu arada erkek arkadaşımla bakıyoruz. benim paketim saver olarak gözüktüğü için de kıllanıyoruz. saver pakette çok esnek değilizdir, ek para vermeye hazır olalım diyoruz.

tüm bu karışıklık sırasında sabah evdeyken bir mesaj geldi “kabin bagajınızı uçağa verebilirsiniz, size güzellik yaptık”

ben kabin bagajımı niye uçağa veriyorum? ihtiyacım yok. kabin bagajından kastın koltuk altına sığacak dediğin mi? yoksa sen bi yanlışlık yaptın da benim baş üstü dolaba bagaj koyacağımı düşündün, onun için mi bu mesaj. evet sanırım paranoyak gibiyim!

hay sizin güzelliğinizi. beni aldı yine bir endişe. alana gittim, 30dk gişe sırası bekledim. bir email bir app bakıyorum. kafam karma karışık. sıra bana geldi “benim 20kg uçak bagajım var mı kardeş” dedim. evet var dedi görevli. e peki ben bunu kabine alabilir miyim? valizime baktı, bildiğin kabin boy. yetmedi tarttı bir de. 8.5kg çıktı. ve evet bununla uçağa binebileceğimi söylediler. şimdi valiz 15kg gelse uçağa almayacak mıydı? onu akıl edip soramadım. ne yapmaya çalıştıklarını cidden anlamıyorum çünkü.

neyse uçağa binerken de kimse kimsenin aldığı paketi ve ona uyumlu valiz getirip getirmediğini kontrol etmedi. 3kg paket alıp kabin boy valizle gelenler oluyor mu? bence olur.

özetle 3kg el bagajı paketini yurt dışı uçuşlar için kabul etmiyorum asla. bir sürü paket, opsiyon, koltuk altı, baş üstü dolabı vs vs derken iyice mala döndüm. kısacası son icraatları müşterinin kafasını karıştıran ve sahaya ek iş olarak yansıyan bir proje. yol yakınken vazgeçin derim. dönün klasik “bir el çantası bir kabin için bagaj” paketine.
10 entry daha
hesabın var mı? giriş yap