154 entry daha
  • sanat sanat icin olunca ortaya gercek bir eser cikiyor. ama toplum yararina yapilan seyleri ben sanattan saymiyorum. isin buyusu kaciyor.
  • cevabı sanat kelimesinin içindedir. sanat takibi de atlar için yapılmaktadır.
  • horoz da demiş ki ben polemiğe girmem çakar geçerim.
    dur lan bu o degildi.
  • para içindir. kim siker toplumu, sanatı?

ümit yaşar'dan bir şiir ile sonlandırıyorum

ben sersemin biriyim,
    oturmuş senin için aşk siirleri yazıyorum.
    ellerinin beyazlığından,
    gözlerinin güzelliğinden bahsediyorum.
    oysa ki sen bir ettir, ekmektir tutturmuşşun,
    gözün dünyayı görmüyor.
    al bu şiiri, götür sat,
    para ederse
    bir ekmek, yarım kilo pirzola al,
    otur zıkkımlan...
  • günümüzde sanat para içindir cevabı verilmesi gereken sorunsal. sanat piyasa içindir. sanat artık satılması için üretilen bir metadır.
  • sanat kimse için değil, sanat sadece benim içindir.
    günümüzde mi? sanat daha doğrusu sözde sanat tamamen para içindir.
    kahrolsun romantizm, yaşasın klasisizm!
  • bence sanat temel olarak, öncelikle zevk için, sonra ego tatmini için, son olarak da konfor ve çözüm içindir.

resim, heykel, çeşitli el sanatlarıyla ilgilenen insanlar buna öncelikle hoşlarına gittiği için başlarlar. birşey yaratmaktan, çizmekten boyamaktan zevk almak. aynı şekilde tiyatro, edebiyatla uğraşanlar da dili, kelimelerin gücünü kullanmaktan, iletişimden keyif aldıkları için bu yola çıkarlar, müzisyenler müziği sevdiği için, dansçılar dansetmeyi sevdikleri için tepinir dururlar. bunları yaparken, etraftan beğeni, övgü almak ise süper bir ego tatminidir ve işi daha zevkli kılar. bir de üstüne para kazanıyorsan e daha ne olsun. bu bağlamda, sanat, büyük ölçüde sanatçının kendisi için oluyor.

konfor ve çözüm için sanat kısmı da, daha çok mimari ve endüstriyel tasarım, moda tasarımı, kısmi olarak da görsel iletişim tasarımı gibi alanları kapsıyor. ki burada bile tasarımcıların başlangıcı her zaman, o alandan keyif almalarıyla ilgilidir. tasarlanan şeyin göze hitab etmesi, ve bunun yanında kullanışlı olması, kullanan kişiye herhangi bir kolaylık ve fayda sağlaması düşünülerek yaratılan şeyler bunlar. buradaki, bu tarz sanat, "toplum için" hanesine de ait oluyor haliyle.

yani, sanat, sanat için midir, toplum için midir sorunsalı aslında anlamsız. ne tür bir sanattan bahsedildiğine göre değişiyor çünkü cevap.
  • (bkz: nick)
  • bu tartışma sanat sınırlı sayıdayken vardı. şuan herkes sanatçı. dolayısıyla sanat sanat için de yapılıyor toplum için de yapılıyor, sex için de yapılıyor, terör eylemi olarak da yapılıyor.

sanat sınırlı bir şey değil ki tek bir yöne harcayalım.
  • sanat, sanat içindir. kasmayın beyler gidin yatın.
1409 entry daha
hesabın var mı? giriş yap