16 entry daha
  • "geçemezsin" dedi gri gandalf. orklar durdu ve ölü bir sessizlik oldu." ben anor'un alevi olan gizli ateşin hizmetkarıyım. geçemezsin. karanlık ateş seni kurtaramaz, udun alevi. gölgeye geri dön! geçemezsin"
    —yüzüklerin efendisi, yüzük kardeşliği, kitap ıı, bölüm 5: "khazad-dum köprüsü"

daha sonra moria madenleri'nden “karanlık ve gizli bir yol”'a girdiler. (aragorn'un rahatsızlığına rağmen; daha önce bir kez madenlerden geçmişti ve oradan tekrar geçmeyi istemiyordu, ayrıca gandalf için korkuyordu.) madenlerden ayrılmaya çalıştıklarında, khazad-dum köprüsü'nde, gri gandalf, genellikle durin'in felaketi olarak bilinen bir balrogla karşı karşıya kaldı. arda'nın ilk günlerinde melkor tarafından bozulmuş maiardan biriydi.

gandalf köprüde açıklığın ortasında durdu ve diğerlerinin kaçmasına izin verdi. sol elindeki asaya yaslandı ve soğuk ve beyazı parlatan kılıcı glamdring'i sağında tuttu. balrog, gandalf''ın durduğu köprü'ye çıktı ve etrafındaki gölge iki büyük kanat gibi uzandı. kırbaçını kaldırdı ve kayışlar ağladı ve çatladı. burun deliklerinden ateş geldi. fakat gandalf dik durdu ve balrog'un geçemeyeceğini ilan etti. çarpıştılar ve balrog'un kılıcı paramparça oldu. ardından balrog köprü üzerine tam sıçradı ve gandalf asasını kaldırdı ve darbesini engelledi. asası kırıldı, ama balrog'un ayağının altında köprü kırıldı. balrog'un altındaki taşın kırılması üzerine balrog uçuruma düştü, ancak kırbaçlarının kayışları, gandalf'ı dizlerinin üzerine düşürdü. büyücü ve balrog, aşağıdaki karanlığa düştü. galdalf "kaçın, aptallar!" dedi ve gitti.

gandalf ve balrog uzun süre düştü ve gandalf balrog'un ateşi ile yakıldı. sonra dağın derinliklerinde derin bir göle daldılar. göl, gandalf'ın daha sonradan söylediği şekilde ölüm kadar soğuktu ve neredeyse kalbini dondurdu. sonunda balrog, dünyanın sauron'dan bile daha eski olan isimsiz şeylerle kemirildiği karanlık tünellere kaçıncaya kadar suda savaştılar. gandalf, yaratığı onu çıldırtan sonsuz merdiven'e götürene kadar izledi ve silvertine'nin bulutlarının zirvesindeki zirakzigil'in yaşayan kayasında durin'in kulesine ulaşana kadar tırmandı. orada savaştılar, nihayet gandalf düşmanını düşürdü ve balrog dağ tarafını düştü. sonra karanlık gandalf'ı aldı ve vefat etti. vücudu tepe üzerinde yatıyordu. khazad-dum köprüsü'ndeki yüzleşmeden balrog ve gandalf'ın karşılıklı ölümüne kadar tüm savaş on gün sürdü.

"sonra karanlık beni götürdü, düşüncelerden ve zamandan mahrum kaldım ve söylemeyeceğim yollara kadar yürüdüm."
    —ak gandalf

"yirmi gün sonra gandalf hayata döndü, ve transa geçti. çıplak ben geri gönderildim. görevim bitene kadar kısa bir süre için. ve çıplak dağın tepesine uzandım. … orada, yukarı doğru baktım, yıldızlar dönerken ve her gün dünyanın yaşam çağı kadar uzundu."
    —yüzüklerin efendisi,iki kule, kitap ııı, bölüm v: "beyaz süvari"

üç gün sonra galadriel tarafından kendisini bulması için gönderilen kartalların efendisi gwaihir tarafından bulundu. gandalf, iyileştirildiği lothlorien'deki caras galadhon'a taşındı ve beyazla kaplandı ve böylece beyaz gandalf oldu.
hesabın var mı? giriş yap