17 entry daha
  • bunun kadar kendini beğenmiş, başkalarını alttan alta aşağılayan (biz yörüğüz, sizin gibi rahat şehirli hayatı yaşamadık. bebeklikten beri çalışıyoruz, siz ise yatıyorsunuz), garibanlık edebiyatı yapıp prim kasmaya çalışan pek bir youtuber görmedim. 10 cümle kuruyorsa, 2'si kendilerinin ne kadar gariban, zor şartlarda yaşadığı, 4'ü de şehirlilere laf sokmaktan ibaret oluyor.

bu sevimsiz yerine şu yörük kızını öneririm:

https://www.youtube.com/watch?v=bftmolkyd24
  • üstteki yazara ithafen yazıyorum.

taşra insanı özellikleri rus, ingiliz, türk, arap, çin vs akla gelen tüm milletlerde benzer özellikler ile tasvir edilir. bu özellikler, taşra insanının en iyisinin bile kendinde topladığı yerilecek özelliklerdir.
    şükrü erbaş'ın köylüleri niçin öldürmeliyiz şiiri bu özelliklerin en radikal yönlerini eleştirdiği baş yapıttır.
    keçiperver ve gezen oğlak yumurtadan çıkmış kabuğunu beğenmemiş tripleri ya da siz ne bilirsiniz biz içine doğduk tavırları bu özelliklerin en kabul edilebilir hallerindendir.
    neden bilmiyorum ama gıcık oluyorum denilen şeyler işte bunlardır.
    meşhur mezhep imamlarından biri taşra insanını ilim öğrense bile kamil olması en zor ya da imkansız olan adamdır der.
    en iyisi arif olur, alimlik muhaldir.

rus ve ingiliz edebiyatı taşra insanı özelliklerini sağlam itin götüne sokar.
    bize ise yakup kadri karaosmanoğlu yaban romanı ile şahane şekilde anlatmıştır.
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap