158 entry daha
  • game passten oynadığım için tek kuruş vermeden gönlümce atıp tutacağım oyun.

artıları,
    orta çağ teması iyi işlenmiş
    şehirleşme özgürlüğü başarılı
    ticaret sistemi güzel
    köylülerin temel ihtiyaçları ve aileleri bir takım işlere atamak güzel düşünülmüş

eksileri
    asker mekaniği berbat ne kadar erkek varsa hepsini seçiyor asker yapmak isterken ben ihtiyacım kadar yapmak istiyorum ama bulamadım
    pazar kurulduktan sonra millet avcılığı toplayıcılığı bırakıp satış yapmaya başlıyor
    yetenek ağacı çok geniş gözüküyor ama 10 saatlik oyunda 1 yetenek verebildim
    evler boşta duruyor ama millet evsiz

şimdilik ilk aklıma gelenler bunlar. satış fiyatı 1000 tl gözüküyor. bu şekliyle bence verilmez.
  • 10 saatlik oyunda 1 skill point kazanabilenler sanırım game pass'i tetris, mario için falan alıyor. tee allaam ne basiretsizler var.

bir de dilediğim gibi atıp tutarım demiş. yapmış da köftehor.
  • oyunu satın alıp 4 saat kadar oynadım. öncelikle oyunun detaylandırılması hoşuma gitti.

örnek: eğer ekin ekeceksiniz kışın bitmesini beklmeniz lazım ve kasım ayına kadar hasat gerçekleştirmelisiniz yoksa ekinleriniz çöp oluyor. çiftlikte çalıştırmak için birden fazla aileye ihtiyacınız var. sezon gelince diğer işlerden aileleri çekiyorsunuz. her sezon sürekli aynı ekini ekemiyorsunuz çünkü toprağın verimliliği düşüyor bu yüzden farklı ekin eklmeli ya da nadasa bırakmalısınız.

yiyecek, yakacak gibi ürünlerinizi iyi muhafaza etmelisiniz yoksa ıslanıp kullanılmaz hale gelirlerse açlık ve yakacak problemi baş gösterebilir. halkın hastalığa yakalanmaması için farklı gıdalar da üretmeniz gerekiyor. su için yer altı suyu olan bir yere kuyu açıyorsunuz. avcılıkta hayvanlar tükenebiliyor.

elde ettiğiniz ürünleri satarak gelir elde edebilirsiniz. ticareti hızlandırmak için besi hayvanı satın almalısınız. gene inşaatlarda da öküzle keresteler taşınıyor. tüm bu işlere aileler atayıp gerçekleştiriyorsunuz. eğer yeterli nüfus yoksa işler duruyor. iş gücü / üretim dengesini iyi ayarlamalısınız.

lakin bu oyun alanında ilk değil. bu kadar detay olmasa da çok daha fazlasını anno serisinde yapıyoruz. bu bağlamda anno 1404'e çok benzetmek istemişler. hayvan, mevsim, halk düzeyinde iş tanımlama ile öne çıkmak istemişler ama anno kullanım kolaylığını referans almamışlar. ne nereden nasıl üretiliyor kullanılıyor. üretim tüketim bilgileri çok eksik. annoda ki gibi halkı giydirmeniz lazım ama üretim mantığı çok dengesiz. gıda için bir çok ürün ticaretle fahiş fiyatla alınıyor. koyundan et üretilemiyor." et yok et !" ticaretin de bedeli çok ağır. annodaki gibi gemi gelip "hacım sen de ne fazla alayım, senin ihtiyacını satayım olayı yok" major products diye bir şey var. o ürünleri satmak için, o ticareti açmak için yüklü para veriyorsunuz. sonra satabiliyorsunuz. fiyatlar adam sana satarken birim başı 13 lira senden alırken 3 lira ! ayrıca adam sana gelmiyor sen aile üyelerinden birini gönderiyorsun.

özetle oyunu sildim ve iade etmek istedim. lakin 4 saat olduğu için iade gerçekleşmedi. bir anno tarzını detaylandırarak crusader king tarzı bir şeyler yapmaya çalışmışlar. olmamış. bu söylediklerim oyunun erken sürüm olmasıyla da alakalı değil. ben buglara takılmam.
  • bir oyunu tek başına yapınca da böyle sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. geliştiricisi greg styczen, mod kullananlar yüzünden sıkıntı yaşamış. x'te yaptığı paylaşımda " mod kullanın, yeni şeyler deneyin ama mod kullandıktan sonra her yaşadığınız bug'ı da göndermeyin. tüm gün aradığım "missing granary model" bug'ı meğer mod yüzündenmiş." diye sitem etmiş adam.

https://twitter.com/…nor/status/1789984971471372338

https://www.gamesradar.com/…t-wasnt-even-his-fault/
hesabın var mı? giriş yap