• çığırından çıkmış hayat pahalılığıdır.

5lt ayçiçek yağı - 55 tl
    1kg tereyağ - 60 tl
    10 kg toz deterjan - 56 tl
    1 kg tam yağlı beyaz peynir - 50 tl
    1kg çay - 30 tl
    1kg kaşar peynir - 58 tl
    32'li tuvalet kağıdı - 34 tl
    1kg kıyma - 55tl (kasap kıymaları 70tl)
    ... liste böyle uzayıp gidiyor.

kış geldiği için daha bot ve mont fiyatları var 400, 500 ve üzeri diye gidiyor.

kur sebebiyle(!) artık alınmasıı imkansız hale gelen elektronik aletler var ve buradaki fiyat artışları korkunç seviyede .

cep telefonlarının en kötüsü 2500 tl'ye dayandı 13bin tl'ye bile telefon satılan bir ortam var . sistem özellikleri en düşük laptopların fiyatı 4k - 5k lara dayandı, adam akıllı pcler 10- 13k ve üzeri diye devam ediyor. gaming sandalyesi yerine kamp sandalyesi anca alabiliyoruz. . ekran kartlarının fiyatları avrupa da satılan araba fiyatlarına eş değer. diğer ülkelerdeki gençlerin haftalık çalışarak alabileceği ps5 lerin ülkemizdeki fiyatı yaklaşık 4 asgari ücret seviyesine denk geldi.

ve tabii ki ikinci el araba fiyatları. ülke durumunun halini bu kadar açık bir şekilde gösteren başka bir piyasa olamaz. burada bir twitter hesabında gördüğüm fotoğrafları atıyorum yorum sizin.
    1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.

edit : gıda fiyatlarının çoğu ortalama markalar, en iyi markaları seçmedim bilginiz olsun.
  • (bkz: ezanları susturamayacaksınız)

tereyağı bulamıyorlarsa kuyruk yağı yesinler.

tanım : derin ekonomik kriz içinde boğulan türk halkının yeni ve maalesef uzun soluklu derdidir.

edit : kuyruk yağının da kilosunun 50-60 lira olduğuna dair mesajlar aldım. araba servislerinde çıkan eski yağları değerlendirebilirsiniz ama illa yağ yiyeceksiniz diye de bu bayrak inmeyecek bunu bilin.
  • kilosu 28.90 tl olan tam yağlı beyaz peyniri yeme , yedirme. o peynir değildir..

tanm: türkiye'deki hayat pahalılığını 1 ekimde farkeden yazar hedesi.
  • açız abi daha ötesi var mı bunun? toplumun bir kesimi iyi beslenip, iyi giyinip, dışarıda yiyip içebiliyor diye tok taklidi mi yapalım biz de? ucu ucuna geçinenin avm gezmesi, 20-30 liraya hamburger yemesi, üstüne kıyafet alabilenin kıyafet almasının battığı insanlar ve buna bağlı olarak fakirliğin, yoksulluğun ve krizin olmadığını söyleyen allahsız allahlılar var bu ülkede onların da allah belasını versin.

yüksek kurdur, işsizliktir, enflasyondur.
  • enflasyon yüzde 11,77!

düne kadar covid-19 vaka sayısı da 1500 civarındaydı. sonra hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu ve vaka sayısı hasta sayısına döndü. sizce sağlık alanında yapılan bu hile hurda işleri ekonomi alanında yapılmıyor mu? kendi yağında kavrulmaya çalışan vatandaş markete-pazara gittiğinde, faturasını ödediğinde, kirasının günü geldiğinde gerçek enflasyonun farkına varıyor. çocuğuna online eğitim için ucuz bir laptop bakan ebeveynler internette "akıllı telefonlardan" daha aptal, daha yavaş laptoplara 5k para istendiğini görmüyor mu? telefonu bozulduğunda yerine vereceği binlerce lirayı düşündüğünde boğazı düğümlenmiyor mu?bu hayat pahalılığı da zaten bunun en önemli göstergesi.

(bkz: burası çokomelli)
  • üretim değil tüketim toplumu olduğumuz içindir.
    hoş, üretmemize de izin verilmiyor.
    kışın doğalgaz, elektrik zamlarını ve kur artışı sebebiyle yaşanacak yılbaşı zamlarını da hesaba katarsak bunlar daha iyi günlerimiz gibi görünüyor.
  • pavyonu da unutmamak lazım. hacı amcamız eskiden 1000 liraya pavyon kapatıyordu, şimdi o paraya masaya bile oturamıyor adamcağız.
  • ayrıntılara gerek yok artık her şeyin fiyatı en az %30 artmış. yalnız yaşadığım halde aylık mutfak alışverişim 500- 600 tl'den fazladır. geçen yıl bu zamanlarda en fazla 300 tl harcardım. tabii sadece temel gıdalardan bahsediyorum. extraları da hesaplarsam bu tutarlar çok artar.

her şeyi geçtim, ama bu 3 çocuk vs. yapan asgari ücretli insanlar nasıl geçiniyor bunu ciddi anlamda merak ediyorum. bu kesimin büyük çoğunluğunun hala akp sevdalısı olmasının da, sosyolojik ve psikolojik bir vaka olarak değerlendirmek gerekiyor.
  • ben hayata bakmıyorum...
  • hayat pahalı olabilir ama ayasofya cami oldu bunu da unutmamak lazım arkadaşlar. hep kötü şeyleri yazıyorsunuz siz de.
hesabın var mı? giriş yap