• iş ve daha iyi durumda eş şansının, yani refah şansının yüksek olduğu ülkede yaşama isteği. böyle bir şanstan haberdar olup yararlanabileceği hissiyatına da sahip olunca insanın olağan eğilimi bu.

(bkz: orta gelir tuzağı)
    (bkz: işsizlik)
  • 10 gençten 6'sı bir şeyleri düzeltmek için çabalamaktan kaçıyor.

“devletlerin kuvvetli ve zayıf olması, milletlerin yükselmesi ve gerilemesi, yalnızca yöneticilerin beceriksizliğinden ya da sorumsuzluğundan kaynaklanmaz. devleti yönetenler, iyi veya kötü, kahraman veya zalim olsunlar, onlar bir ferdi oldukları kendi milletlerinin birer aynasıdır. onlar, milli ruhun birer kopyasıdır. onlar, halkın içinden doğmuştur. bir toplum her nasılsa, yöneticileri de onlar gibidir. işte bundan dolayıdır ki öteden beri her millet layık olduğu yönetim tarzına ve yöneticilere sahip olur”

fikirlerime karşı saygısız ve seviyesizce mesaj atan veya girdi oluşturan tüm yazarlar ve çaylaklar bir insanın fikirlerine karşı böyle kin ve nefret dolu olduğunuzu gördükten sonra size söylemek istediğim tek şey şu: umarım hayalini kurduğunuz her şeyi gerçekleştirip, istediğiniz refaha ve huzura sahip olabilirsiniz. bu ülkede en başta yakındığınız şey "düşünce ve fikir özgürlüğü" iken başkasının fikir ve düşüncelerine göstermiş olduğunuz saygısızlık sizin ne kalitede insanlar olduğunuzu da göstermektedir.

bana hiçbir şeyin hesabını vermek zorunda değilsiniz. huzur içinde yaşamak elbette ki sizin elinizde, dilediğiniz ülkeye gidip istediğiniz refaha sahip olabilirsiniz. ben burada kalıp gelecekte bir tane insanımız bile rahat etsin diye çabalamaya devam edeceğim. yanımda olmayı seçmeniz durumunda sonuna kadar birlikte çabalarız, aksi halde gölge etmeyin yeter. seçimleriniz için sizleri yargılayacak değilim.

“bir engelle veya bir olumsuzlukla karşılaştığınızda, bizler denedik savaştık ama yeterli destek yoktu, demeyin! bunu asla söylemeyin! karanlığın ruhu ışığınızı söndürüyorsa yeniden yakın! ikinci kez, yüzüncü kez ve hatta gerekirse bininci kez yakın ve asla yılmayın.

her yer aydınlanana kadar kendinizi ve diğerlerinizi yakın. başarının çabuk olmasını beklemeyin! kararlı olun! sizi anlamak yerine, alay edeceklerdir, sizi desteklemek yerine engelleyeceklerdir, sizi tanımak yerine iftira atacaklardır. onlar karanlığın emrinde sizinle savaşacaklardır.

siz de ışığı yaymak için gerekirse yanın ve her yeri aydınlatın!”

“şu toprak yığınından ibaret köylerin, ortasından lağımlar akan sokakların kalkmasını içtenlikle arzu ediyorsanız, bunlardan iğrenen bir toplum oluşturmak zorundasınız.”

grigory petrov

düzenleme:imla
  • ekonomik nedenlerin ağır bastığı bir dönemde gelecek kaygısının giderek belirginleşmesi, haliyle daha yaşanılabilir ülkelere olan ilgiyi artırmaktadır. bunun yanında senelerdir süregelen ideolojik ve siyasi tartışmalar gençlerin ilgisini artık çekmemektir ve bu tartışmaların verdiği yıpranmışlığı, kirli kabuğu üstlerinden atmak istemektedirler. ortalama insan ömrünün 70-80 yıl olduğunu düşünürsek bunun ilk 10 ve son 10 yılında verimsiz geçen bir dönemi hesaba katarsak insan için yaşanılabilir hayat süresi 50 ila 60 yıl var ya da yok diyebiliriz. bu gerçeklikler ışığında yapılan yurtdışına yerleşme isteğine de hak vermemek açıkçası pek rasyonel bir yaklaşım olmayacaktır. uzun vadede daha yaşanılabilir bir ülke ve toplum oluşturmak isteniyorsa gençlerin taleplerine kulak verilmeli ve bir toplumun geleceği olan gençlerden nasıl maksimum verim alınarak hem kendisine hem de topluma yararlı bireyler oluşturabilirizi düşünmek kaçınılmaz bir sosyal gerçekliktir.
  • gençler yaşıtlarının yurt dışında hangi şartlara, imkanlara sahip olduğunu, özgür düşüncenin, bilimin nelere kadir olduğunu görüyor.

buna gıpta etmek kötü değildir elbette.

ama bu ülkeyi de o hale getirmek onların elinde. ben gençlere güveniyorum, çok daha iyi bir nesil geliyor. en çok üzüldüğüm nesil ise şu an gençlikten 30 lu yaşlara kayanlar. çoğu en güzel zamanlarını ciddi yokluk ve zorluk çekerek geçirdiler.

bu arada ilk oylarını verenler içinde akp nin oy oranına bakarsanız zaten gençlerin genel düşüncesini de görmüş olursunuz
  • çok normal bir fenomen. daha fazla olması gerekiyor hatta. şuncacık ömrümüzü daha kaliteli yaşamayı istemekten daha doğal ne olabilir ki sonuçta.

bir mühendis iş bulabilmek için yırtınmak zorunda bu memlekette! bakın yüksek maaştan, stressiz çalışma ortamından falan bahsetmiyorum. asgari ücretle, haftanın 6 günü çalışılacak iş yok lan.

avrupa ülkelerinde insanlar karınlarını doyurmaktan değil, sevdiği işi yapmaktan bahsediyor. slovenyalı bir arkadaşım herkesin girişimci olup kendi işini kurmak istemesinden, bu yüzden firmaların mühendis bulamamasından bahsetmişti.

e desen ki ülkemizin imkânları el vermiyor; işte afrika ülkeleri gibi diğer ülkelerin sömürgesi de bu yüzden şartlar iyi değil. öyle de değil. tonla kaynak var!

gel gör ki ülkeyi yönetenler ya becereksiz ve/veya dertleri koltuk. buna rağmen de güçlü bir destek var arkalarında...
  • birazdan kendi götü devirip yatanların gelip “kaçıyolar yaa” diye doluşacağı başlık.

aynen öyle oraya beni de ekle. gitmek istiyorum çünkü ben artık sokakta güvenle yürümek istiyorum. sırf mini etek giydim diye “orospu” olarak anılmak, tecavüze layık görülmek istemiyorum. medeniyet görmek istiyorum. ayrıca bu ülkeye katkı sağlamanın tek yolunun burada yaşamak olduğunu düşünen tek haneli ıq sahibi yazarlar gelip pislemesin mesaj kutuma. elinize fırsat geçse topuğunuz götünüze vura vura gideceğinizi çok iyi biliyoruz.
  • evet malesef sadece istiyorlar. çünkü yurtdışında yaşamak için istemekten fazlası gerekiyor.
  • 1i de geri dönmek istiyor, o da ben.

t: olası istatistik
  • ucuz et ve bira. sansürsüz internet. ifade özgürlüğü. liyakat. uygun fiyata kaliteli binek otomobiller. ne isteyecek gençler konya mı isteyecek amk.
  • ben 2008'de kendi istegimle turkiye'ye geri geldim. zira turkiye'de umut vardi. demokratiklesecegine dair bir iyimserlik hakimdi.

2019'da da kosa kosa geri gitmek zorunda kaldim. calistigim sektor iyice lumpenlesmisti. kayserili zihniyeti her bir yere yayilmisti ve daha da onemlisi toplum toptan yozlasmisti.

su anda bircok insanin benim gibi hissettiginden eminim.
hesabın var mı? giriş yap