• 1977 yılında armutlu'nun en zenginlerinden bir ağa, 18 yaşına basan oğluna doğum gününde 0 km bir araç alarak hediye olarak verir.

bu hediyeye sevinen oğlu arkadaşlarıyla kutlama yapmak için armutludaki deniz kenarına gider ve aracı yol kenarına park ederler.

şuraya

daha sonra arkadaşlarıyla denizde eğlenen genç rivayete göre boğularak ölür ve cesedi asla bulunamaz.

babası da oğlunun anısına bu aracı ne satar ne de kendi kullanır. sadece zaman zaman aracın bakımlarını yaptırır. araç ise sanki bir mezar taşı gibi gencin park ettiği ve sonsuzluğa gittiği yerde yani yalova'ya bağlı armutlu-kapaklı arasındaki yol kenarında 1977 yılından beri durmaktadır.

şurada

https://hizliresim.com/tff4yl

kaynak: https://twitter.com/…tatus/1298205579706609664?s=19

edit: elhamra nick'li arkadaş konu ile ilgili bilgi ve araştırmasını (#112084431) no lu entrysinde paylaşmış.
    aracı oğlunun park ettiği yerde durma konusu mit niteliği taşıyormuş, o da olsun o kadar.

edit2: aracın 43 yıldır sabit durduğu gibi bir algı oluşmuş. boğulan gencin babası zaman zaman aracın bakımını yaptırmak için illaki aracı servise götürüyordur. servis tutup armutlu-gemlik yoluna gelip araca yerinde bakım yapmayacağına göre.swh

edit3: byserko77 isimli arkadaşımıza da konu ile ilgili çekilmiş bir video ulaşmış fakat bu videoda da konu bambaşka şekilde anlatılmış.

video
  • (bkz: serin hikaye)
  • vow.

ilgi çekici bir paylaşım. gayet bakımlı duran araçtır, bu güne kadar çalınmaması ve parçalanmaması mucizesi olayın gerçekliğini kaybetmesini sağlıyor
  • koruma altına alınması gereken bir araba. hikayesini de yazan bir levha yerleştirilmeli.

ekleme: benim de son zamanlarda en beğendiğim paylaşım oldu. teşekkürler.
  • (bkz: tüyler diken)
  • ben şahsen neredeyse klasik olmuş bu aracın 50 sene boyunca parçalarının çalınıp sökülmeden tek noktada durmasına pek ihtimal vermiyorum...

araç altına asfalt atılmış dönem dönem:)

ama hikayeyi beğendim, film senaryosu gibi...
  • oha cok enteresan.

gerçekten arabanin çalinmamasi ve o kadar paslanmamis olmasi da çokça garip.

modeli anladigim kadariyla ford. bilenler yesillendirebilir.
  • hikaye güzel. ama amatörü eğlendirir.

aracın durduğu yerin önünde bir ev mevcut.
    buyrun: uydu görüntüsü, street view

muhtemelen o evde yaşayan birine ait bu araba.
  • arabanın solunda, yolun alt tarafında ev var, muhtemelen o ev sahiplerinin arabası. yoksa değil 1975 den kalmasını, yedi hafta hareket etmesin bak bakalım duruyor mu yerinde.
  • aracın sahibi tarafından belirli aralıklarla o noktaya çekildiğini veya kendisinin çok yakınında bir yerlerde görüş mesafesinde oturduğunu düşünüyorum. 40 yıldır orada duracak arabada ne böyle bir dirilik kalır ne de orada parçası kalır. sırf hurda parasına o arabanın taban sacına kadar söküp satacak yüzlerce çingene var bursa 'da. hiç biri de oradan geçip sağını solunu aynasını sileceğini bile ellememiş mi der geçerim..

google kayıtları bir kanıt değil, bu hikayede eksik olan kısımlar var, yerinden kımıldatılmamış bir aracın 40 yılda ne lastiği ne de tavanı sağlam kalır, olayın yaşandığı tarihten bugüne 160 defa mevsim değişmiş ne anlatıyorsunuz abi, kıbrıs barış harekatında terk edilmiş tanklar bile delik deşik olmuş halde ama bu araba sapasağlam duracak, geçiniz...
hesabın var mı? giriş yap