• lan ilk defa 'halleder' ile aynı fikirdeyim oha
  • bina dikerken belli bir yapı uygulanır ki aksi durumda bina yapamazsınız; çöker.

ancak yatırım, içinde bulunduğunuz dönem ve konjonktür göz önüne alınarak bir gelecek projeksiyonu doğrultusunda yapılır.

pandemi öncesinde bankalar öyle popüler değildi mesela...

haliyle, yatırım bir tarif işi değil, sistem işidir.

tanım: bist olarak kısaltılan yerli borsamız.
  • elimde 25 hisse(sayısını arttırmak istiyorum) olan borsa. içinde yakın izleme pazarında olan da var.

hadi bakalım.

ps:bu arada 20-25 de coin var, onların da sayısını arttırmak istiyorum umarım.*
  • önümüzdeki program ışıl ışıl;
    gerek derecelendirme kuruluşları notları gerekse gri listeden çıkma ihtimali,cdslerin kademeli düşmesi,seçimlerin uzun bir süre olmaması gibi bir sürü faktörü toplayınca dolar bazlı yılı dünyada zirvede tamamlayacağı şaşırtmaz.

tek korkum israil-iran savaşının büyümesi.eğer bu durum oluşmazsa ve fed faiz indiriminde gecikmezse(en geç eylül-ekim) doğru kağıtlarda diğer tüm yatırım araçlarının ötesinde(altın,faiz,arsa,araba,ev) reel getiri sağlayacaktır.

yüzde 50-60 bist-yüzdr 20 altın-yüzde 5 gümüş-yüzde 5 kripto-yüzde 20para piyasası fonu.abd borsasında da tekrar fırsatlar oluşmak üzere.

bist ana kağıtlardan(ttkom-turkcell-kchol-krdmrd-thy-doas-bimas-mgros-arçlk-miatk-yeotk-gwind-cwene-alfas-ulker-işc-şekerbank-kcaer)-yan kağıt(papil-smart-yyapı-daghl-tursg) takip ediyorum.abd'de tesla güzel fırsat verdi.micron direnci kırdı ve dolar bazlı yüzdr 50 ile yüzde 100 arası getiri beklentim var.homedepot düzeltme tamamlarsa[faiz indirimi kesinleşirse) uzun vadeye almak için mutlaka olmalı

tüm yatırımcılara başarılar
  • temmuz’a kadar not artırımı, gri listeden çıkma gibi beklentilerin gerçekleşeceğini düşünüyorum. bunlar olursa mutlaka pozitif yansıma olacaktır. doların, yazın ülkeye girecek turizm doları beklentisi ve yabancıların gelişi ile çok artmayacağına inanıyorum.

bu ara bir hareketlilik olacaktır. bilançoların da bunda etkisi olacak.

herkese bol kazanç.
  • not artırımları, yabancı ilgisinin başlaması ve iç siyasette anlamsız işler olmazsa güzel bir ralli yaşanacak borsadır. sağlam şirketleri toplamaya devam. ytd diyelim de adet yerini bulsun.
  • 1 mayıs işçi bayramı resmi tatili nedeniyle çarşamba günü borsa istanbul ve tefas yatırım fonu işlemleri yapılamayacak.

››› borsa istanbul takas işlemleri

29 nisan 2024 pazartesi tarihli işlemlerin takası 2 mayıs 2024 perşembe günü gerçekleştirilecek.
    30 nisan 2024 salı tarihli işlemlerin takası 3 mayıs 2024 cuma günü gerçekleştirilecek.

››› tefas işlemleri

• 1 mayıs'ta fon alım-satım emri verebilirsin ancak emirler resmi tatil sonrasında işleme alınır.
    • bekleyen emirler için valör süreleri 1 gün uzayacaktır ve 1 mayıs'ta emirler gerçekleştirilmeyecektir.
  • "hamas'ın ana merkezini katar'dan türkiye'ye taşımayı planladığı iddiası geçen hafta arap ve batı basınında epey gündem olmuştu.

akabinde erdoğan'ın haniye'yi dolmabahçe'de kabulü ve fidan'ın doha ziyareti şüpheleri artırdı.

bu yol, yol değil."
    https://twitter.com/…nar/status/1784111572006113417

+ (bkz: 9 mayıs 2024 biden-erdoğan görüşmesinin iptali)

tam yine bist100 304 dolar direncinin üstünde tutunmayı denerken
  • bist30-50 krallığı 2 sene sonra yeniden başladı. 2 senedir yanlar iyi gidiyordu. bist30dan ne alalım
    enkaı mi alalım ripple mı? thy veya pegasus mu alalım yoksa dogecoin mi alalım? :))
    tanım: şu an yine alternatifsiz konuma geçen borsa.
  • bayadır bu başlıkta elimde neler var entrysi girmiyordum.

yatırım tavsiyesi kesinlikle değildir.

alves; 62.30 maliyet ile elimde tutuyorum. bulunduğu sektörler gelecek vadediyor ayrıca piyasa değeri de uygun.

ansgr; uzun bir süredir bir gözüm sürekli sigortalarda. geçtiğimiz günlerde türkiye sigorta da çok güzel bilanço açıkladı ve karlılıkları bir süredir güzel devam ediyor sektör şirketlerinin. 72.90 maliyet ile tutuyorum.

ekos; beni bir süredir şaşırtıyor. 50.58 maliyet ile tutuyorum ve hala kar görebilmiş değilim. hem yeni arzlardan olması, hem uygun piyasa değeri hem de enerji sektöründe vazgeçilmez araçlar üretiyor olmasıyla tutmaya devam edeceğim.

mavi; uzun süredir yükselen trendinde. büyümekte olan bir şirket ve sektörü de gayet karlı. yılların şirketi doğrusu çok bir şey yazmayacağım hakkında maliyetim 75.71.

sdttr; en sevdiğim sektör. ama buradan da pek bir şey kazanmış değilim. şirket çok vizyoner ve türkiye son yıllarda savunma sanayine güzel yatırımlar yapıyor. elbet bunun da dönemi gelecek bakalım hem lotu az hem piyasa değeri görece düşük. maliyetim 328.69.
hesabın var mı? giriş yap