29307 entry daha
  • günde çok kolay bir şekilde %2 kazanırsanız 1 yılda 1000 dolarınızı ~140.000 dolar yapabileceğiniz borsa. yarrağımı kazanırsınız günde %2.
  • bank of america tahtayi komple pegasus satis emriyle doldurdu

pegasus hisseleri bir anda jet hiziyla cakildi

her ne hikmetse bir gün sonra pegasus, 2024'ün ilk çeyreğinde 3,50 milyar tl net zarar açıkladi

arkadaslar ya kahin veya bir sekilde aciklanacak zarardan haberleri vardi
  • 8 bine düşecek diyenler ve 12 bine yükselecek diyenler ya da ak parti borsada tüm malınıza mülkünüze çökecek diye algı kasıp entry girenlerin neye dayanarak bunu yaptıklarını merak ediyorum. ekmek arası makarna yemeyi bırakın ve insanları yanlış beklentilerle manipüle etmeyin, korkutmayın.

türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde borsa sadece ve sadece makro veriyle yorumlanır. istediğiniz kadar favöklere istediğiniz kadar operasyonel karlara bakarak yorum yapmaya çalışın, burası bank of america'nın 30 milyon usd ile çalkalayabileceği kadar sığ bir piyasa.

işin makro tarafında israil-gazze işinin her an bitebileceği, türkiye'nin kara para ile ilgili gri listeden haziran ayında çıkacağı beklentisi, avrupa ve abd ile yolunda giden ilişkiler, birbiri ardına artmakta olan kredi notlarını üst üste koyduğumuzda borsanın yükseleceğini düşünmeye sevk ediyor. bunun haricinde dinamik bir piyasada istediğiniz kadar sikonanci indikatörünüzü çizip traderlık oynamaya devam edebilirsiniz.
  • geçenlerde fon alın tavsiyesi verip debeye girdim. baya gündem oldu, takdir edenler, özelden ya da entri ile olumlu dönüş yapanlar olduğu gibi eleştirenler hatta borsayı bilmemekle suçlayanlar oldu.

sondan başlayayım, evet borsayı bilmiyorum. tam da bilmediğim için fon alıyorum zaten. bu cehaletim sayesinde bir yılda param üçe katlandı. tek sorunum miktar az, ama olsun. azıcık aşım ağrısız başım iyiyim böyle.

ben borsayı bilmiyorum dedim ama şunu da ekleyeyim. aslında kimse bilmiyor. fakat bildiğini zannedip işlem yapıyor. dahası çok biliyor gibi tavsiye veriyor. geçenlerde bir arkadaş doaş al dedi, doaş o sıra 400 lira civarıydı. şimdi 300 civarı, 280lere kadar indi, arada 30 lira kadar temettü verdi. hisse başı net yüzde 20 civarı zarar yaptı. şimdi ben bana 400 liradan doaş al diyen adama ne diyim. dedim ki ben borsadan morsadan anlamam, bilmediğim işe de girmem.

insanlar yatırım tavsiyesi vermeye çok hevesli. bütün bu tavsiyelerin tek bir ortak noktası var, zaten o yatırım enstrumanın fiyatı epey şişmiş ve getiri potansiyeli oldukça azalmış oluyor. yani iş işten geçmiş oluyor.

borsa bilgimi artırmak için uzman görüşlerini dinlerim. ama uygulamam, çünkü onlar da bir şey bilmiyor. hep ortaya karışık konuşuyorlar, ihtimallerden bahsediyorlar ve kesinlikle taraflı konuşuyorlar. yani bir şey bilmedikleri gibi bildiklerini de saklıyorlar. aracı kurumların uzman ve danışmanları kendi portföyü ndeki şirketleri güzelliyor. en çok kurdukları cümle şu "borsada kısa vadeli riskler sürmekle birlikte uzun vadede yüksek getiri potansiyeli var" alıp kazansan yüksek getiri var dedik diyecekler, kaybetsen e kısa vadede risk var demiştim deyip işin içinden çıkacaklar.

bunları bildiğim halde yine de uzmanları dinlerim. ne dediklerinden çok ne ima ettikleri önemli. mesela bir tanesi bir hisseyi değerlendirirken dedi ki "şimdi bu hisse bekliyor" karşısındaki "neyi bekliyor hocam" diye sordu, "birilerinin keyfini bekliyor" diye cevap verdi. yani işte bu, bu hisse spek hissesi, ne yapsan boş, düşüş ve yükselişlerde akıl ve mantık yok, spekin keyfine göre kazanırsın ya da kaybedersin.

hayatımda en büyük silkelenme ise 150 tl. o da bir uzman sayesinde, aslında tv'de isim yapmış bir uzmandı, hala tv'lere çıkıp saatlerce analiz yapar. bir hisseyi övdü, 55 tl idi lotu, 10 tane alayım dedim. daha aldığım hafta 50 tl'nin altına düştü.iki ay içinde 30 tl oldu, 40 tl olunca sattım. böylece 150 tl'ye hayatımın en ucuz borsa dersini almış oldum.

borsada kendi aklınız, zekanız ve stratejiniz hariç hiç bir şeye hiç kimseye güvenmeyin, ben dahil.
  • türkiye yatırım aracı kurumu.

mevcut endeks 10330

endeks 8800 civarında öngördüğümüz 11300 beklentimiz hala devam.

özellikle seçim sonrası endeksin yürümesi ve seçilecek olan hisseler burada elbette önemli. uzun vade yatırım için ayrıca izlenmesi gereken yol için ;

• vaktiniz olduğunda dinlemeniz gereken bir yayın...

ışık hocamı kızdırmışlar...*

bir de yayını 1,5 hıza alırsanız akıyor ışık hoca... normal hızda eziyet olur.

t: zaman zaman düşen, zaman zaman da artan bir yatırım aracı.
  • 10 mayıs günü an itibari ile ereğli demir çelik'in en yüksek işlem hacmine sahip olduğu borsa.
  • (bkz: #164054213)
    yukarıda entry'de belirttiğim sektörlerdeki ışık saçan kağıtlardayız.

`trade:` endeks yorulma belirtileri gösteriyor; endeks kisa vadeli hareketli ortalamalara yakınsamaya başladı.
    genel anlamda "olumlu" yönde olsak da, bu yorulma/dinlenme durumunu yakından takibe devam ediyoruz.
    bu yapının değişmesi için 10150 altında günlük kapanış gerekli. dolayısıyla seans kapanmadan (yani son 15 dk'ya kadar) alım ya da satım yapmıyoruz...

ertesi gün gelen edit.
    kısa vadede şöyle bir görünüm var
    bu yükselen takoz içerisinde kalırsak güzel olur.
    görsel
  • kağıtlarım yarısı borsa ile paralel yükselirken yarısı beni ağlatıyor bakalım ne olacak
  • bank of'un arka bahçesi olmuş, adeta shitcoin trade ediyormuş hissiyatı veren borsa.

edit: minik bir warren buffett pek içerlemiş. sabah akşam futbol, borsa başlıklarında takılmak bünyeyi zedeliyor olsa gerek. çok da şey yapma bak vallahi kafayı yersin. al arada bundan iç rahatlarsın. ytd. *
11 entry daha
hesabın var mı? giriş yap