57789 entry daha
  • fb'nin bir sezonda toplanan puan rekorunu da tarihe gömüp muhtemelen 3 basamaklı bir puanla şampiyon olarak rakibine sağlam bir darbe daha vuracak olan şanlı takım.
  • şu 'rekor istatistik' temalı paylaşımlardan gına geldi.

kazanılmış bir şampiyonluk yok ortada.
    ve çok zor maçların var. neyin geyiği bu amk?

sezon bitmiş gibi davranmak normal değil.
    bitmedi çünkü.
  • sürekli yalan ithamlarla karşı karşıya kalan takım.

ben mi çok fanatiğim ve gözlerim farklı görüyor son zamanlarda fenerbahçeli hesapların ve sözlük ahalisinin neler yazdığına özellikle bakıyorum.

onlara göre ligde kollanan bir takım var ve sürekli kumpas yapılan bir takım var. bakın birine açık açık yardım edilirken biri sürekli engelleniyor diyorlar. diğer konuda takımların ve oyuncuların galatasaray'a yatması.

öncelikle şu hakem kararlarına bakmak istedim. özellikle fenerbahçeliler hangi maçlardan şikayetçi diye. tabii şunu da eklemek lazım, iki takım için de geçerli bu durum, bazı gri durumlar takımların lehine ve aleyhine karar verilebilir. burada önemli olan aynı pozisyonlarda hangi takımlara neler yapılmış ve hangi takımlara nasıl muamele yapılmış.

bu hakem kararları için özellikle fenerbahçeli hesapların neler yazdığına hangi maçları yazdığına baktım.

genel olarak genel kanı en sıkıntı maç antalyaspor maçı. bu maçta galatasaray'a verilen ilk penaltının değerlendirme kayıtlarını medyaya sızdırıp algı yapılmaya çalışılmıştı. algı yapılmaya çalışılmıştı deme sebebim ise şu, bu videoda montaj yapıp, hakemin milli takımda portekiz maçında aldığımız penaltıya göre penaltı verdim demeci çıkartılmıştı. bunun sebebi de belli, hakem penaltı olan pozisyonu net şekilde açıklıyor. tete oyuncudan topu kurtarıp tekme yiyor. bunun gibi her ligde penaltı verilen pozisyon var, yani pozisyon net penaltı. buna penaltı değil demek, ya da çok yanlış karar demek, futboldan anlamamak demek. bu maçta bence atlanan başka bir olay da şu, vinicius'un attığı gol iptal oldu. aynı golü dzeko alanya'ya attı ve iptal olmadı. bakın burası çokomelli, ortada hakem tarafından kollanmak istenen bir takımın attığı gol var ve hakem bunu iptal ediyor. sizce mantıklı mı ? hatta bu örneği biraz daha genişletelim. benim hatırladığım ligde buna benzer gol oluyor. vinicius- antalya, apokerim- alanya , alpaslan- galatasaray, dzeko - alanya. bu bir birine benzer 4 golden 2 tanesi iptal olup, 2 tanesi gol sayılıyor. bakın yine burası çokomelli, bu 4 pozisyon bir takımın dolaylı olarak aleyhine olurken, bir takımın da dolaylı olarak lehine oluyor. aleyhine olan takım galaksiler tarafından kollanırken, lehine olan takıma kumpas var.

2. olarak trabzon maçını yazdıklarını gördüm. hatta pozisyon da paylaşmışlar. bu maçta galatasaray'ın attığı ilk golde torro topla beraber rakibe müdahale de bulunuyor. burada bir faul çıkabilir ama genel olarak doğru karar verildiğini söylendi. avrupada da buna benzer pozisyonlar devam etmekte. ama biz diyelim ki hatalı karar verildi, peki bu galatasaray maçı hakem sayesinde kazandı demek için yeterli mi? diğer pozisyonlara bakarak siz karar verin. maç 0-0 iken boey'e ceza sahası içinde dirsek atılıyor. penaltı verilmiyor, galatasaray'ın hücumları yanlış faullerle kesiliyor. trabzonun yunan orta saha oyuncusu 4-5 kere kartlık harekette bulunuyor. yani bu maçta galatasaray hakemle maçı aldı demek için maçı izlemeyip, sadece x'ten bir kaç tane fotoğrafa bakmak lazım.

3. beşiktaş maçı demişler. hangisi olduğunu çözemedim. 2 maça da bakacak olursak 1. maçta bjk'nin gördüğü kırmızı doğru, hatta icardi'nin sakatlanmasına sebep olan, bütün sezona yayılan bir sakatlığa sebep olan pozisyonda hakem icardi faul yaptı dedi. çok net bir penaltı atlandı orada. 2 . maçta da cenk'in bayblade gibi döndüğü bir pozisyon var, eğer kasıtları oysa komik bile değil.

4. fenerbahçe maçında crespo'nun kendini atıp faul aldığı pozisyona niye 2. kırmızı yok demişler. lan burada biz nasıl faul kazandık dememişler 2. sarı istemişler. bu maçta hala konuştukları başka bir pozisyon var, işin daha sıkıntılı kısmı burası. symanski şut çekiyor ve top dışarı çıkıyor. maçta sonra fenerli hesaplar shopla nelson'un koluyla oynuyor ve yöneticileri bu görüntüye göre penaltımız verilmedi diyor. hatta bugün bile o pozisyona penaltı diyorlar. bakın top rakibe çarpmamış bile ama top geçerken durdurup fotoğraftan penaltı istiyorlar. gerçi haklılar, o şekilde 1 penaltı kazandılar zaten. bu maçta daha da sıkıntılı karar ise, djiku - icardi pozisyonu. içeri koşacak oyuncuya 2 kere darbe vuruyor djiku. bakın galatasaray kollanıyor diyen arkadaşlar, sevgili rakip takım taraftarları, ey romalılar. sizce, bir takım ölümüne kollansa burada nasıl bir karar çıkardı? ben söyleyeyim, penaltı + kırmızı. adil bir maç olsaydı nasıl bir karar çıkardı? penaltı kesin. zaten aylardır bu pozisyonla alakalı dalga geçip dövdük deyip, galatasaray kollanıyor diyorlar. lan bu pozisyonda çıkan karar, sizce kollanan takıma çıkacak karar mı ?

5. istabulspor maçında 2-0 olan maç hakem kararıyla 1-1 oldu deniyor. yahu evet, öyle oldu ama istanbulsporlu oyuncu 2-0 olmadan önce ceza sahasında eliyle topu uzaklaştırdı. el açık ve topa gidiyor, topa doğru hamle var ve topa dokunmasa galatasraylı oyuncuya gelecek. sizce burada doğru karar penaltıyı vermek mi? yoksa vermemek mi? mesela aynı maçta icardi'nin de golü iptal oluyor. rakipten gelen top ofsayt gerekçesiyle iptal oluyor. kurallara göre rakip bilerek oynuyorsa ofsayt değil, çarpmaysa ofsayt. burada iki yorum da yapılabilir. benim şahsi görüşüm bilerek oynamıyor yani iptal kararı doğru. ama yine fark şurada, kollanan bir takımın böyle bir golü iptal olmaz, hakem de raporuna bilerek oynadı yazar ve kuralara uymuş olur.

nelson kapalı elle savunma yaparken top çarpınca penaltı verildi ama karagümrük maçında samet'in açık eline çarpan ve kaleye giden topu engelleyen pozisyona penaltı verilmedi. vs. vs.

ayrıca kollandığı iddia edilen galatasaray'a üstte yazdıklarıma ek olarak, tek mağlup olduğu hatay maçında son dakika aleyhinde karar alındı. korner kullanılırken açık şekilde icardi'nin ayağına basma var. puan kaybı olan sivas maçında 2- 3 tane gri pozisyon var. hepsi de aleyhine karar verildi. bunlar penaltı değildi tartışılır, dediğim gibi gri pozisyonlar. ama sormak istediğim şey şu, eğer bir takım kollanılmak istense bu kararlar nasıl çıkar?

nasıl çıkacağını kumpas yapılan takım üzerinden örnek vereyim. kasımpaşa maçında top rakibe çarpmamışken bile eline dokundu denilerek penaltı veriliyor. bakın doğal konum, bilerek - bilmeyerek yaptı falan demiyorum, var hakemi topu durdurup, direkt çarptı diyor. mesela bir takım kollanmak istense böyle karar çıkar. pendik maçında irfan faul yapıp penaltı alır ama kumpas var.

ankaragücü maçında osayi son dakika rakibe kayar, topa dokunamaz, kumpas yapıldığı iddia edilen takımın aleyhine yine karar çıkmaz. kasımpaşa ilk maçında dzeko rakibe dokunup düşer ve penaltı alır.

ya yine sıkıldım maç maç yazmaktan. kumpas olduğu iddia edilen takım, avrupanın en fazla penaltı kullanan takımı. böyle salakça bir şey olabilir mi? bir de penaltıların hepsi kritik penaltılar.

bir de eski oyuncuların tavırları konusu var ki, çok çok garip.

bizden kiralık giden yunus bize bir maçta 2 gol attı, biz 2 gol attı diye bir sonraki sezon as ilk 11 oyuncusu yaptık. bizden giden adem büyük şampiyonluktan eden golü attı, daha geçen hafta alpaslan attı, hakkında haksız ithamlarda bulunulan taylan bize rövaşata gol attı, onyekuru 'nun topu direkten döndü. serkan kırıntılı yıllarca fenerbahçe maçlarından önce bir bahane bulup oynamadı, oynayınca hata yaptı. daha geçen maç rize kalecisi tarık'ı gördük. fenerbahçe'nin kiralık gönderip fenerbahçe'ye gol atan oyuncu var mı acaba? bir maçta 2 gol atan var mı ? son 3 yılda bu kadar çok eski oyuncusundan gol yemiş mi? merak ediyorum?

rizespor'un 2 takıma karşı koştuğu mesafe, hatayspor'un 2 takıma karşı çıkardığı 11'ler ve eforlar da ortadayken rakibimiz takımların bize yattığını söylüyor. kişi kendinden bilirmiş işi hesabı.

neyse sıkıldım. :) zaten futbolda son yıllarımı geçirdiğimi düşünüyorum. bu kararıma etkisi olan rakip takım taraftarlara teşekkür ederim.
  • galatasaray fenerbahçe maçında hem süper kupa töreni yapıp hem de şampiyonluğunu ilan edecektir.
  • taraftarı bir karar vermeli. eğer fenerbahçe kollanıyorsa hep beraber federasyon başkanı ve mhk değişsin diyelim. imza versinler ve galatasarayın yaptığı açıklamada belirttiği gibi derhal seçime gidilsin. yabancı hakem getirelim, maçları onlar yönetsin. hem şikayet edip hem büyükekşi kalsın, türk hakemleri devam etsin demek iki yüzlülük değil de nedir? fanatizm hepimizin gerçeklik algısını bozuyor, 3-5 troll hesabın peşinde hem fenerbahçeliler hem galatasaraylılar kendilerini deli ettiler. ancak objektif olduğunuzu düşünüyorsanız bu çelişkinin sebebini açıklamalısınız. galatasaray hakemlerden ve büyükekşiden memnun mu yoksa değil mi? çok basit bir denklem. gelin ondan sonra güzel güzel konuşalım anlaşalım. bırakın erden veya koçun troll ordusu kendisi çalsın kendisi oynasın. biz tarafsız olalım. vicdanınızı sorgulayın.
  • 2023-2024 sezonunda da avrupa’da başarısız olmuş takım.

tr liginde şampiyonluk şansı hala %50/%50.

şampiyon olsa seviniriz ancak bu kadar para harcayıp avrupa’da alınan bu seneki sonuçlar başarısızlıktır.

bu lige şampiyon olmak için en fazla 50 mio’luk kadro yeterlidir.

kadro değeri/başarı konusunda sivasspor, alanyaspor veya kasımpaşa kadar başarılı olamamıştır.
  • 2023-24 sezonu 4 maç puan kaybettik. hepsi deplasman.

2'si avrupa maçları dönüşünde; kayseri 0-0 ve hatay mağlubiyeti.

sivas 1 kez geldi gol oldu. erteleme maçı olmasa belki kazanırdık.

evet. kadıköy'de, şut çekemeyen fener yenememek başarısızlıktı.

edit: bu takımın, seviyesini anlayabilmek için, bu sezon kaybedilen avrupa maçlarına bakmak gerekiyor; iki bayern maçları ve kopenhag + prag hezimeti. yerli futbolcu oynatmak zorunluluğu, takımın kalitesini çok aşağıya çekiyor.
  • 3 maç fb ve paf takımlarıyla oynayacak. u19lar paf takımlar. her şeyi sürün önümüze. yetmiyor anlamıyor musunuz?
  • bu zamana kadar çoktan şampiyonluğunu ilan etmesi gereken süper lig ağası.

ama bırakmadılar bir türlü. rakibimsi geride ya da berabere kaldığı ve oynadığı bok gibi futbolla sırf yarışta tutunsun diye bedavadan aldığı penaltılarla.

normalde 34. haftada şampiyonluğunu ilan etmesi gerekirdi istanbulspor, pendik, hatay, karagümrük gibi gereksizler yüzünden 4 hafta daha uzadı süreç. ha iş rams parka kalmaz ben ona inanıyorum lakin bu hafta konyaspor deplasmanında görün nasıl tekrar tutulacaklar bu yarışın içinde.

beşiktaş maçında izledim oynadıkları bokum gibi futbolu; değil fark atmak normal şartlarda 5 devre 10 biter olması lazım amk.

muslera hariç herkesten gol bekliyorum penaltı kazanırsak muslera kullansın ve 11-0 bitsin.
  • rakibinin rams park'a ya geçen sezon olduğu gibi köçek niyetine ya da galatasaray'ın şampiyonluk turunu izlemek için geleceği türkiye'nin avrupa'da en çok saygı duyulan markası.
13 entry daha
hesabın var mı? giriş yap