• hayatta en az bir kez yaptırmak zorunda kalınan işlem.anestezi uygulanmasına çok gerek yok sonuçta insanın dayanabileceği bir acı.hele ağda ile tanışıklığınız varsa . anestezinin vücuda zararları düşünülünce böylesi insanı rahatlatıyor. ancak ağrı işi atlatılsa bile 'zzzzzz zzzz' sesleri arasında,dişinin oyulduğunu hissetmek ve bilmek fazlaca gerginlik yaratıyor.ha acıdı ha acıyacak diye koltukta ter döküp,dişlerine ne kadar iyi bakacağına dair sözler veriyor insan kendi kendine.
    .
  • yarım saat evvel yaptırdığım hede. fazla yazamicam polis peşimde. dolgu tamamlandıktan sonra wolverine tribine girdim dişçiyi ve birkaç hastayı ısırıp firar ettim. ben dedim, adamantium dolgu yapmayın beni bozar dedim. dedim dedim inanmadınız bak ne oldu şimdi :(
  • yerini alacak bir tür hücre yenileyici jel ile, diş çürüğünü de yanına alıp umuyorum ki hayatımızdan siktir olup gidecektir.

bu türkçesi ve az detaylısı, http://haberturk.com.tr/…lgunun-yerini-alacak-bulus

bu ingilizcesi ve daha detaylısı, http://news.discovery.com/…th-regeneration-gel.html

bu da araştırmanın makalesi, http://pubs.acs.org/doi/pdf/10.1021/nn100713m
  • curukleri temizlemek amaciyla agiza girebilen bir matkapla delip dişte kazilan cukuru doldurmak amacli bir sey...matkapcik derine indikce sinirlere yaklasir ve beyin bunu zoonnkk die algılar ...
    dis curugune gore degisir tabii..yoksa cok kolay bi islemdir..o kadar abartmamak lazim..
    ustelik ben bu isleme dişim uyusturulmadan dayandım( devlet hastanesinde öyle şeylere gerek duyulmaz..yurdum insanı dayanıklıdır böyle acılara diye bakılır)
  • bu ne menem bir işlemdir böyle. ağza giren onlarca alet edevattan sonra diş ağrısı yerini ağız, dil, yanak ve çene ağrısına bırakır. 2 saat sonra gerçekten de doktorun dediği gibi dişte herhangi bir ağrı kalmaz, ama gel gör ki ağızdaki ağrı kaybolmaz kısa sürede. bir de kanal tedavisi var ki, diş randevusuna saatler kala düşünmek bile gerdi beni.
  • dis curuklerinin amalgam ile doldurulmasi hali..isinla yapilan ve dis renginde olup daha estetik gorunenleri de mevcut ama bunlar daha dayaniksiz..
  • iğne dışında pek bi acı vermeyen olay.
  • dişlerdeki çürükler henüz ben buradayım demeden yaptırılması gereken işlem. zira iş işten geçtikten sonra giderseniz epey bir cebelleşirsiniz dişçi koltuğunda. ama genel kontroller sırasında farkedilirse çürükleriniz yapılan işlem pek (hatta hiç) canınızı yakmaz, hatta biraz mazoşistseniz zevk bile alabilirsiniz yapılan işlemden.
  • korkuya hiç gerek yok. bakın 1.5 aydır kanal tedavisi için seans seans doktor kapısındayım. kanal tedavisinden bile korkmaya gerek yok. dişçi ile ilgili hiçbir şeyde korkmaya gerek yok.

diş yapısı gereği eğer çürükse ağrı yapar. dişçiye gittiğinizde ise ilk yapılan şey çürüğü temizlemektir. çürük temizlendikten sonra dolgu yapılan diş zaten ağrımaz tek seanslık bir olay.

kanal tedavisinde ise sinirleri temizlenir çünkü çürük artık dişi yarmış ilerlemiştir. bu sinirler ilk iş olarak alınır ve yine dişte zerre ağrı kalmaz sonraki seanslar sadece ağzı yorar.

yani bu işin ilk seansına panik yapmadan gidip kendinizi kasmazsanız dolgu ise zaten tek seansta biten bir olay kanal ise iki üç seans belki 4-5 seans süren bir olay ama ilk seans harici zaten diş ağrısı olmaz.

dip not: 2 tane kanal 4 tane de dolgu yaptırdım. haftaya yeni bir serüvene başlıyorum 6 tane dolgu yaptırmam gerekiyor. bu 6 dolgudan sonra da diş temizliği yaptıracağım.

dişlerinizin kıymetini bilmezseniz böyle olur.

bana giren paranın haddi hesabı yok zaten onu söylemiyorum. borç para ile dişlerimi düzeltiyorum zira ağzıma sıçıldı diş ağrısından.
  • taze tazeyken ustune cok acikip yemek yediginizde agzinizda parcalanan madde.*
hesabın var mı? giriş yap