• bakan müjdesini vermişti ağustos ayında konut fiyatları düşmeye başlayacak demişti. kimse de inanmamıştı bu enflasyonda nasıl olur bu diye.

dün sızan yeni kira düzenlemesiyle birlikte rayiç bedelin en fazla 240'da 1'i kadar kira alınabilir şartı nedeniyle çoğu ev sahibi 1000-1500 liraya kiraya vermek yerine evini satmayı düşünüyor. aşırı arz nedeniyle de fiyatlar aşağı düşmeye başlayacak. kira getirisi 1000 lira olan bir eve de artık kimse 2-3 milyon tl vermez. evleri yatırım aracı olarak kullanma devri bitti görünüşe göre. ev alırım taksitini kiracı öder veya ben yatarım 2 kira gelirimle geçinirim devri bitmiş gibi görünüyor.
  • hayallerinizi yazıyorsunuz sadece. hala bunların sayın bakanlarının sizin için iyi bir şeyler yapabilceğini sandığınız için saf değil salaksınız.
  • eğer kira düzenlemesi gelirse, evet ev fiyatları düşer. insanlar evlerini satma yarışına girer.

piyasada her şey mümkündür evlerin fiyatı düşmez diye bir şey yoktur. halk yüksek enflasyon düşük faiz döngüsüne öyle bir alışmış ki bunu kabullenemeyen çok insan var.

edit1: evini yakanlar mı ararsın boş tutanlar mı kediye köpeğe yuva yapıp yinede kiraya vermem diyenler mi ararsın off offf neler neler...

edit2:ben bu uygulamanın geleceği ihtimalini çok yüksek bulmuyorum ama gelse de keşke şu ekonomi profesörlerinin ağlamalarını izlesek

şimdiden söyliyim; mesaj kutumu yormayın arkadaşlar, gidin ekonomi öğrenin.
  • bu ülkede çıkan bir fiyat asla ama asla inmez. bu yaşıma kadar böyle bir şey görmedim.buna kimse müsade etmiyor. halk istemiyor ki hükümet istesin.

adam 200 bin km aracını arttırdıkça arttırıyor bunu gören ev sahibi 50 yıllık evini arttırdıkça arttırıyor. devlet çözüm bulmaya çalışıyor ama milletimiz birbirini sevmeyi o kadar çok seviyor ki illa altından bir şey bulup yine arttırıyor. altta kalanın canı çıksına dönüyor olay.

önce ahlaklı halk ve millet gerekiyor böyle şeyler için.
  • piyasada bu kadar para varken olmayacak iştir.

siz bu ülkeyi hiç tanımamışsıniz.
  • ekonomideki çökme sebebiyle ortaya çıkan bu fiyatların çözümü bu mu amk ?
    evi 1000-1500 tl'ye kiraya vereceğime boş tutarım.
    şu anda en azından 4000-5000 tl'ye kira bulabilirken o zaman hiç bulamazsın, sokakta yaşarsın.
    banane amk.
    sen düşün.
  • bu insanlar niye böyle saftirik oluyor ben anlamıyorum. şu anda elinde parasıyla kredisiyle ev almayı bekleyen zibilyon tane insan var.

ev fiyatları zaten bu nedenle düşmüyor ve sürekli artıyor. çünkü her alan ucuz almış her satan ucuz satmış oluyor. daha piyasa yerine yerleşmedi bile.

ulen burası avrupa mı sana 1000tl 2000tlye konaklama lüksü versinler. senin seyahat özgürlüğün bile yok bugün kalkıp şu komşu şehirde bi dolaşayım desen gidemezsin tren yok otobüs sınırlı pahalı iğrenç kalacak otel yok pahalı iğrenç. adam senin neredeyse oy kullanma hakkını elinden alacak sen ucuz kira bulacağım sanıyorsun.

iflah olmazsınız olum siz. böyle bir şeyi yapamazlar da hadi yaparlarsa ben sana olacağı söyleyeyim bütün ev sahipleri gidip evinin değerini hesaplatıp vergisini ödeyip sonra da 240a bölünce aa benim ev kirası ucuzmuş lan diyecekler. muhtemelen senin elindeki o kontrata göre enflasyon zamıyla oturma hakkın da gidecek elinden. adam bi hesap çıkaracak ev iki milyon tl kirası de 8500? imiş aa hay allah.
  • normal piyasa koşullarda ev fiyatlarının 20-25 yıllık kira ile orantılı olması beklenirdi. sanırım 240'da 1 mantığı buradan geliyor. gel gör ki uzunca bir süredir (belki 5-10 yıl) bu denge bozuldu ve kira fiyatları evlerin fiyatlarının 300'de birinden daha aşağı hale geldi.
    rayiç bedel ise bambaşka bir olay. ülkemizde alış satış'ta olan kayıt dışılık ve rayiç bedelin aslında çok cüzzi kalması nedeni ile 240'da 1 gibi bir kural gelirse rayiç bedellerde düzenlemeye gidilmesi de gerekir. rayiç bedelin yükselmesi satışlarda kayıt dışılığı azaltır. ama kiracıya bir faydası olacağını sanmıyorum.
    eğer rayiç bedel düzenlenmezse, satış konusunda arz artıp gerçekten fiyatlar düşebilir. ama bu durum eldeki evin satılmasından ziyade yeni projelerin satılamamasına da neden olacaktır. bu durumu ise mevcut iktidar ve ekonomisini döndüren inşaat sektörü kesinlikle istemez.

edit: gerçekleşeceğine ihtimal vermediğim olasılık
hesabın var mı? giriş yap