• - ben kural tanımam mahmut. öyle özgür bir kadınım.
    - ''yasa yapılacak ve yapılmayacak olanı buyuran yüce akıldır. o doğanın gücüdür, o ruhtur, bilgenin aklıdır, adaletli olanla olmayanın ölçüsüdür.''
    - ha?
    - cicero.
    - haaaa. özgürüm ama erkeğim için köle olurum ben. ne istersen yaparım.
    - ''köle olmayan birini göster, kimi şehvetin, kimi tamahın, kimi şeref tutkusunun, herkes umudun, herkes korkunun kölesidir.''
    - ne?
    - seneca'nın köleliğe bakış açısı.
    - dansetmeye gidelim mi? içelim gezelim dansedelim!
    - ''her olay nesnelerin en yalın hareketleriyle başlar ve hareket olduğu ilk bakışta anlaşılamayacak kadar karmaşık durumlara geçer.''
    - öyle mi? ne güzel. bu kimindi?
    - hobbes.
    - anlıyorum. daha önce hiç bir kızla yattın mı sen mahmut?
    - ''zihni örneğin beyaz bir kağıt gibi düşünelim. nasıl dolar o? bunu tek bir sözcükle yanıt vereceğim: deneyimle.''
    - .....
    - locke. john locke.
    - ay ne sıkıcı bi adamsın sen. ben gidiyorum. ne halin varsa gör. allahın salağı!
    - ''hasiktir ya. yine olmadı.''
    - bu kimindi?
    - mahmut. allahın salağı mahmut.
  • gitardan daha iyidir. kürekten de...
  • orta zekada , makul bir hatun kisinin ; "hatun kaldirma araci" olarak kullanilan ve "felsefe" gibi yansitilmaya calisilan bos lakirdilarin altindaki temel felsefenin hep biz sikmeye calismayalim biraz da siz verin felsefesi oldugunu anlamasi pek muhtemel oldugundan, felsefeyi bilmeyen adamlarin kalkismamasi gereken eylem.
  • kız kaldırma aracı olarak felsefe aslında oldukça etkili bir silahtır. hatta uzmanı tarafından gerçekleştirildiğnde sanat niteliği kazanır. silahini düzgün ateşleyen erkeğin karizması artar, grup içinde cakal, ustat,serserigibi nişanlara layık görülür.

şimdi yaşanmış bir olaydan feyz alarak neler yapılmaması gerektiğine değinelim;

- selam
    - selam, nasılsın?
    - pek iyi değilim. kafama bir şey takıldı da...
    - hayırdır, ne oldu?
    - boş ver.
    - ne oldu söylesene...
    - boş ver ya... canının sıkmak istemem.
    - hadi... insanı merakta bırakma

plan bu noktaya kadar gayet iyi işlelemiştir. duygusal ve içine kapanık erkek portresi çizilerek, hatun kişinin ilgisi çekilmiş, ilk etap başarıyla tamamlanmıştır.

- biz kimiz?
    - efendim anlamadım!
    - yani varoluşumuzun farkında mıyız?
    - rıza sen iyi misin?

ikinci etapta dikkat edilmesi gereken husus; karşı tarafı sıkmamaktır. örnekte, hatun kişi sıkıldığının sinyallerini vermiştir, konu en kısa sürede değiştirilmelidir. varoluscu felsefe genelde bayık bir alandır, onun için konu magazin, muzik vs gibi çerez sahalara sürülmelidir. asla ama asla üzerine gidilmemeli, ısrar edilmemelidir.

- iyiyim iyi olmasına ama sencede gerçektende kendi farkındalığınına varmadan yaşamaya yaşamak denir mi?
    - bilmem ki...

işler sarpa sarmaktadır, hatun kişinin mahali terk etmesine ramak kalmıştır. acilen ya dışarda bulunan bir ekip arakadaşının yardımı alınmalı ya da başka bir numaraya baş vurulmalıdır.

- yani kaçımız gerçekten var oluyoruz şu dünyada söylesene, kaçımız umarsızca bir güvercinin kanadında umut buluyor, bir su damlasını engin derinliğine vakıf oluyor, aldığımız oksijenin hakkını veriyoruz.
    - neyse rızacım benim kaçmam lazım. evedekiler beni bekliyor. görüşürüz...
    - görüşürüz pıtırcık, sevgi kelebeği...
    - ...!!!

er kişinin ruhuna fatiha zamanı gelmiştir.

(bkz: ben yandim eller yanmasin)
  • erkek -öyle varoluşçuyum ki inanamazsın yani sartre olsam yeriymiş.
    kız -sartre sevdiği kadınla yatamazmış melek olarak görüyomuş onu böyle bi felsefesi varmış ne şirin di mi?
    e. - yok ben camus ü alıcam o zaman hem dünyaya da çok yabancı kaldım.
    k. -döneksin ne diyim
  • "kalkmayacak hatun öyle de böyle de kalkmaz" vecizesi ile birlikte düşünülmelidir bu tür felsefe. sen ne kadar abansan da kız da tersine abanırsa hatun kaldırmak, kalkmak vebenzerleri bir hoş rüya gibi yazılıp çizilmesinin ardından dubarak diye yüzüne çarpar insanın. kıza felsefe sözlüğünden nağmeler okursun o argo sözlüğünü hatmetmiştir en başından . çünkü o gercek bir enteldir, "önce edebiyat sonra felsefe" .. der mütemadiyen içinden içinden.. ne güzel kızdır o ..

-felsefe ders çıkışı-

-merhaba ceren , cerendi di mi
    -evet meraba
    -aae şey ben bi dakka ..ya şey ben senin düşünce sistematiğini çok beğeniyorum , yani derste verdiğin cevaplar ve sorduğun sorular filan.. seninle felsefe üzerine konuşmak istesem.. bi kahve içsek mesela -yani belki çok yakışıklı sayılmam- ama katiyen yani öyle bi düşüncem yok sırf hegel üzerine ne düşündüğünü merak ediyorum ve bi kaç kafama takılan bişi var .. iyi olur bence , sence ..
    -aa yani, bi ara konuşuruz o zaman ama şimdi işim var gitmeliyim bu arada ismin neydi
    -cenk , cenk ..
    -tamam görüşürüz cenk (gülücük)
    (tebessüm) ya şey bak şu kitabı veriyim bi bak istersen bulşunca konuşuruz
    -tamam peki
    -ne zaman buluşuyoruz bu arada
    -yok yani sonra bi ara görüşürüz
    -kitabı okur bakarsın bu akşam yarın alıyım senden, gidip bi yerde konuşuruz üstüne olur mu
    -yok cenk tamam boşver kitabı almıyım şimdi o zaman
    -ceren kırılıyorum nereye gidiyosun şimdi sen
    -arkadaşlarla takılcam cenk
    -ya ama o zaman kitap nolcak
    -koy götüne gitsin..
    -hön hen.. ney.. wauuvv
  • - tanri kaldiramayacagi hatun yaratabilir mi aylin hanım ?
    - vaaaay ?
    - eee felsefe de bi yere kadar.
  • kaldırılan biri olacağı kesin ama acaba hangisi ?

izleyelim...

- hakikaten benden hoşlanıyor musun ?
    + hakikat zamansal değildir, ancak hakikati ortaya çıkaran varolan yani insan zamansaldır ve zamansal olmayanı zaman içinde ortaya çıkarır.
    - anlamadım ?
    + gözlerin diyorum...bir çığlık, bir yaralı haykırış.
    - gözlerimi o kadar beğeniyor musun ?
    + o gözler, aslında gerçek değiller, yoklar..onu göz olarak öğrendik biz..gözünü, masa olarak bilseydin mesela, masayı da tuval ? öğretilmiş olan bilgiler bunlar, sonradan öğrendiklerimiz.
    - övüyor musun, sövüyor musun ?
    + değişmeyen tek şey varsa o da değişimdir ! [kol ileri uzanmış, işaret parmağı havaya bakıyor, ses gür.]

*****küt!*****

+ napıyorsun ayla ?
    - hayal et ayağımdakiler marx'ın postalları, ve açıkla bana o kıçında hissettiğin acı gerçek mi, değil mi ?
  • erkek "kaldirmayi" hedefledigi kisiyle konusmaktadir:
    -bayan diyerek ne kadar anti-feminist bir tavir sergilediginin farkinda misin?

ayni erkek "kaldiramadigi" kisi hakkinda sap kankasiyla konusmaktadir:
    -nerde kalmistik, hah, sonra kariya dedim ki siktir git!
hesabın var mı? giriş yap