2125 entry daha
  • (#164136317) kanka hiç bi sik anlatmadan ordan burdan bi kaç alıntıyla, insanların bam teli ve çoğumuzun yarası olan “çocuk” temasıyla entry karalayıp debe'ye girdiğin için tebrik ediyorum.

genel türk insanı portresini görmek için debe güzel bir projeksiyon. :)

maymun özünde iyi midir kötü müdür?

aslan özünde iyi midir kötü müdür?

komodo ejderi özünde iyi midir kötü müdür?

vs. soruları ile aynı bir soru ve cevabı da bunların cevaplarıyla aynı, en ilkelinden en gelişmişine her canlı kendine çalışır, iyi ve kötü kavramı özneldir.
  • çok değil 2 yıl önce falan herkesin iyilikle doğduğunu fakat zor yaşam şartlarından dolayı bir savunma mekanizması olarak kötü olmak zorunda kaldıklarını düşünürdüm. sonra ne mi oldu, hayatıma adeta deccalden hallice bir takım insanlar zuhur etti maskeleri düşünce ork yüzleri ortaya çıktı. bazıları saf kötü hatta kötülüğünü öyle sinsi bir şekilde gizliyorlar ki, aman allahım evlerden iran. işin kötü yanı hiçbir değer yargısı olmayıp kendisini bu kadar değer yargısı olan hassas insanlarmış gibi gösteren başka bir tohum türü görmedim. israilden ithal olsa gerek.
  • insan özünde iyi ya da kötü olduğunu kendisi ispat etsin diye zaten dünyaya gönderilmiştir.

özündeki cevheri keşfedenler iyi , özündeki hayvana meyledenler ise kötü olur.

bu dünya insanlık için başlı başına bi sınavdır zaten.
  • genellikle şartlar bu durumları geliştirir.
    şartlara rağmen hayata bakış açısı değişmeyen insan çok azdır.
    bile bile kötü olmak ise zorlama bir davranıştır, ve hayat o şekilde yürüyemez, ağır bedeli olabilir.
  • soruyu "kötüdür" olarak cevaplayan yazar ozgurox'un debe listesi entry'sini okuyunca, doğrudan, lanthimos'un filminde (bkz: poor things) kadavranın gözünü deşen bella baxter'i hatırladım. erich fried'in çok bilinen kurbağalı humorlos şiirine bir gönderme de vardı aynı filmde.

--- spoiler ---

çocuklar kurbağaları şakadan taşlar ama kurbağalar gerçekten ölür.

die jungen werfen
    zum spaß
    mit steinen
    nach fröschen
    die frösche
    sterben im ernst

--- spoiler ---
  • berbattır. özüne indiğiniz için kontrollü deney örneği kişileri karşılaştırın.

yasalar neden var? ahlak, vicdan, karakter gibi kavramlar neden benimsetilir, bunlar doğuştan gelir mi?

iyi tanımında uzlaşamayanlar içinse, yukarıda saydığım kavramları taşımayanlar iyi midir?
  • hangi tohumu yeşerttiğine bağlı
  • insan lanetlenmiştir çünkü farkında olduğunun farkındadır. başına ne geleceğini düşünür ve üstünde bulunduğu dünyanın sınırlı olmasını bilmesine rağmen hep daha fazlasını ister.
  • (bkz: varlık ve hiçlik) (bkz: sartre)

''varoluş özden önce gelir. iyi ama ne demektir bu? şu demektir: ilkin insan vardır; yani insan önce dünyaya gelir, var olur, ondan sonra tanımlanıp belirlenir, özünü ortaya çıkarır.''

yani varoluşun özden önceliği ilkesi, temelini özgürlükte bulur. insan özgür olmasaydı, varoluşu özden önce gelmezdi. insan kendi özgür eylemleri ile kendi özünü inşa eden bir varlıktır. size kalmış diyor yani abimiz :)
  • çok kötüdür
12 entry daha
hesabın var mı? giriş yap