• istanbul'dan çıkmış insanın farkında olduğu gerçektir. istanbul'dan çıkıp ücra köylere gitsen bile kurarsın bu cümleyi. çünkü istanbul karmaşadır, kalabalıktır, kabalıktır, kazıklanmaktır. tek güzelliği boğazı olan bu şehirde bir kaç semt dışında yaşanılan yerler tamamen varoştur.
  • bir turist gozuyle diyebilirim ki, katildigim ve dogru bir tespit. bogaz ve sultanahmet civari olan yerleri bile cok sevemedim. bir sehri guzellestiren en onemli seylerden biri kalitedir. o da maalesef istanbul'da yok. trabzon'un yesillikleri, bodrum'un beyaz tas evleri 100 kat daha guzel bana gore.
  • istanbul'a geldigimde, bircok kez havaalanindan otele giden servislere bindim. her seferinde yabancilarla dolu bir minibus ve aralarindaki, surasi ne kadar guzel, cok duzenli bir sehir, cok guzel duruyor ve benzeri bircok konusmaya sahit oldum. hicbirine turk oldugumu soylemeden bir cok kez sohbete girdik. hepsinin izlenimi cok guzel bir sehir oldugu yonunde. en azindan 6 adet is arkadasi, avustralya, ingiliz, kanada, lubnan, hirvat, sirp, birlesik arap emirlikleri vatandaslari ise, bir kere ziyaretlerinden sonra gelecek 2 sene icinde tekrar ziyaret ettiler. demek ki, guzel, cok da guzel yoksa istanbul gibi kalabalik bir sehire 2. kez gitmek akil kari degil.
    bir de istanbul'u sadece tarihi yapilari ile degerlendirmemek gerekiyor, bir ruh var orada, bir his. onu hissetmeden ya da anlayacak kapasitede degilseniz, o guzelligi anlamaniz mumkun degil.
  • beykoz'u, kanlıca'yı, çamlıca tepesi'ni, eyüp sultan'ı (cami), eminönü'nü, emirgan'ı, emirgan korusu'nu, yıldız parkı'nı, silivri'yi, şehrin karadeniz sahillerini, tarihi surları ve bir anda aklıma gelmeyen diğer yerleri de düşünürsek pek de katılmadığım önerme. şehirde abartılı bir nüfus artışı olduğu ve vahşi, kanunlara saygısız bir yapılaşma sonucu gecekondu-semtler, gecekondu-beldelerin giderek arttığı bir gerçek...istanbul dışında biraz bulunan bir insan - istisnalar hariç- hayatın ne kadar sakin ve -adeta- yavaş aktığını, ortama bir panik ve sürekli bir yerlere yetişme telaşının hakim olmadığını, insanların birbirlerine daha saygılı ve anlayışlı davrandığını rahatlıkla gözlemleyebilir...siyasi çekincelerle, istanbul ile ilgili yasaları çıkarmayan, mevcut yasaları da uygulayamayan ve bu kaotik durumda payı olan tüm ilgililerin kulakları çınlasın!her şeye rağmen değişik bir havası, değişik bir ruhu olduğunun hissedilmesinden olsa gerek - işin ekonomik boyutunun etkisini de göz ardı etmeden- insanlar kopamıyor bu güzel şehirden...
    edit:imla
  • en güzel yerlerinden biri abd başkonsolosluğuna tahsis edilmiş mesela istesek de ayak basıp göremiyoruz güzelliklerini diyerek katılmadığım önerme. istanbul güzeldir ama nereden baktığına bağlı.
  • venedik'te tanıştığım bir amerikalı'ya göre yanlış olan önerme.

kendisi türk olduğumu öğrendiğinde bana ilk sorduğu şey nerede yaşadığım oldu ve istanbul cevabını alınca, "çok şanslısın, onlarca şehir gezdim ve bence istanbul dünyanın en güzel şehri." dedi.

amerikalı'nın top 3 şehri de şu şekildeymiş.

1. istanbul
    2. prag
    3. budapeşte

yani istanbul'un güzelliğinin abartıldığı falan yok. burası gerçekten güzel bir şehir. içerisinde barındırdığı kaos ve keşmekeşe rağmen çok farklı bir havası var istanbul'un, tabi görebilene.
  • haklı olarak gerçekleştirilen abartılmadır. dünya'nın en güzel kentidir denemez belki, ama kesinlikle londra'nın thames nehri yada venedik'in balon güzelliğiyle kıyaslandığında dünya güzeli kalan şehirdir.

türkiye'de ki diğer kentlerin de başka büyüsü vardır, ama şırnak'tan,van'a, elazığ'a, trabzona'a oradan izmir'e kadar pek çok şehre gitmiş , gezmiş biri olarak diyebilirim ki, istanbul başkadır.

güzellik kavramını incelemek lazım tabi. neyi güzel buluyoruz vs.
  • istanbul dışındaki diğer şehirlerin durumu göz önüne alınacak olursa pek de doğru sayılmayacak sözdür. gidin ardahan'ı görün. malatya, çorum, gaziantep, ığdır, kırşehir... hele bi oraları da görün öyle konuşun bence. hatta bırakın bu saydıklarımı, sadece ankara'yı görmek bile fikir sahibi olmanıza yetecektir. ha siz paris'le kıyaslıyorsanız o ayrı tabi, ona da el insafa derim.
  • babam bizi vialanda götürdü çok güzeldi hershey falan
  • tabi tabi çok doğru bir tespit.

bu yüzdeen bu şehri tamamen yıkıp yerine kocccaman ama koccccaman bir alışeriş merkezi yapalım bence.
hesabın var mı? giriş yap