• 30 ekim 1996 manchester united fenerbahce maci'nda ilk onbir çıkmış futbolcu. sonra niye 40 yıl sonra yenildim!
  • babasının elinde olsa soyadını özdenak olarak değiştirir.
  • doksanların ortasında boyuna posuna, yeteneğine bakmadan ve haddini bilmeden hollanda ve ispanya futbol federasyonlarını da birbirine düşürmüş.
    ispanya futbol federasyonu cruyff ailesine uzun süre baskı yapmış ancak dönemin ispanya teknik direktörü clemente inat edip bu götvereni ispanya milli takımına almayarak avrupa ve dünya şampiyonu ispanya'nın temellerini taaa o zamandan atmış. tabii bunda javier clemente'nin johann cruyff'u hiç sevmemesinin de büyük etkisi varmış.
    boşta kalınca hollandalılar el mahkum çağırmışlar. hollanda milli takımına çağıran da yabancı değil; hiddink. neyse bu ilk olarak hollanda formasını ezeli rakip almanya karşısında giymiş ve doğal olarak hollanda maçı kaybetmiş. hollandalılar daha sonra "biz onu ispanyol sanıyorduk" dediler ve pek çağırmadılar. gezmeye, tatile her zaman gel demişler ama.
  • bu allahın total belası hala futboldan ekmek yemekte. son olarak kıbrıs takımlarından aek larnaca'ya sportif direktör olmuş. adamları size ajax altyapısını kuruyorum diye de gazlamış. ulan cruyff'un getirebileceği tek alt yapı kırşehir belediyesi fen işleri müdürlüğü altyapısıdır.
  • kötü bir futbolcu değildi. misal, selçuk şahin ya da sabri'den iyiydi. şanssızlığı babası. einstein'ın oğlunun fizik bölümünde olduğunu düşünün. onun gibi bişi bu.
  • 1974 yılında babası barcelona'da oynarken hollanda'da dünyaya gelmiştir. o dönemde daha general franco'nun ölümüne 1 yıl vardır ve ispanya'da kastilya isimleri konulması mecburiydi. ama cruyff'un oğluna bir katalan ismi koymasına franco kanunları bile engel olamamıştır. jordi'yi aynı zamanda ispanyol vatandaşı yapmak isteyen johan cruyff, barcelona'da nüfus memuruna giderek benim oğlumun adı jordi olacak demiş ve işi bitirmiştir.
  • metalurgs donetsk'de oynar şu sıralar. fenerbahçe'yle yaptıkları hazırlık maçında gördüm. 70 küsuruncu dakikada oyuna girecek kadar ski tutmuş.
  • artık malta'da fc valetta forması giymekte.
  • ismini, babası johann cruyff'un dünya futbolunun zirvesine çıktığı barcelona kentinin koruyucusu olduğuna inanılan aziz jordi'den almıştır.
  • gol yollarındaki başarısızlığını "ben aslında stoperdim" diyerek unutturmaya çalışan, uzun süren sakatlığını bu bahaneyi yutturmak için bir fırsat olarak kullanan ve avrupa kupası vizesi alabilecek bir takıma yollanan jordi, takımı uefa avrupa ligi vizesini kazanır kazanmaz kapının önüne konulmuş... metalurg donetsk taraftarları arasında "yılın transferi" olarak lanse edilen bu kovulmadan sonra kendisine yeni bir kulüp arayan jordi, garanti iki avrupa kupası maçı karşılığında adaya* transfer olmuş... kent meydanına toplanıp kendilerini yakmaya yeltenen, surlardan teker teker atlamaya çalışan valetta fc taraftarlarını "aslında yardımcı hoca olarak geldim ben, zaten yaşım topa vurmaya müsaade etmez" diyerek kandırmaya çalışan jordi'yi ciddiye alan kulüp, kendisini önümüzdeki 3 yıl için yardımcı hoca yapmaya karar vermiş ama imza töreninde çok ağladığı için ilk sezonunda birkaç maç oynamasına izin vermişler...

basın toplantısında yaşıyla ilgili soruları "fiziğim ada futboluna çok uygun, burada hiç yabancılık çekeceğimi düşünmüyorum" diye yanıtlayan jordi, müthiş performansını da malta eriğine borçlu olduğunu belirtmiş...
hesabın var mı? giriş yap