• konu gıda ise tek favorimdir. genelde zor bulunan ürünleri burada kolaylıkla bulursunuz. son gittiğimde aziz başkanla karşılaşmıştım, hemen yanına gidip messi'yi göstererek "başkanım bunu da alalım mı" dedim. sağolsun kırmayıp "at avabaya" dedi.
  • 1 ay önce columbia ayakkabı almıştım, ayakkabı 2 giymeye yanlardan cortlamaya başlayınca metro aracılığıyla firmaya gönderildi, malum sitelerdeki columbia şikayetlerini incelediğimde %90 kullanıcı hatası diye dönüldüğünü gördüm, böyle bi haber beklerken metrodan arandım, columbia kullanıcı hatası dedi ama biz kabul ettirdik dedi ve iade ettirdi. özetle çakal columbianın kafasına vurup beni ortada bırakmadı. aslan metrogross
  • dünyadaki bütün marketlerinin databaselerini çaldırmış ve üstüne tüm verileri kaybetmiş market. türkiye ayağında herhangi bir bilgi bile paylaşılmadı

önceden merkezle sürekli haberleşen marketler şu an local olacak çalışmakta ve stok sorunları çıkmakta, ortalık allak bullak anlayacağınız.

sorun uzun bir süre daha devam edecek gibi.

https://securityaffairs.co/…firmed-cyberattack.html
  • istanbul lüfer'e hasret kalmasın hareketini destekleyerek, artık çinekop ve sarıkanat satmayacağını gazetelerde boy boy ilanlarla bildiren ve bununla gönüllerde taht fetheden market zinciri.
  • -mağaza ağını türkiye'de gün be gün genişleten market.
    -ciddi bir yatırım var.
    -gastronomi üzerine acayip çalışmalar yapılıyor. geçen kars kaşarıyla italya'dan bir usta getirip ilginç şeyler yapmışlardı.
    -türkiye'de bulunan ürünlerini markalaştırmaya çalışıyorlar.(örnek:taşköprü sarmısağı) coğrafi işaretli ürün diye bi'şeylerle uğraşıyorlar.
    - müşteri memnuniyeti had safhada. adam anasının nikahına bana şusi diyor, tedarik edip gönderiyorlar ticari çıkar gözetmeden.

e tabi tüketici profili "pöşödü poroyla sotuyurlar" olunca adamların emeğine yazık oluyor biraz. poşedi parayla satıyorlar evet. 25 kuruşa. hani sen yanında bez torba getir bizden plastik poşet alma böylece doğaya katkımız olsun diyorlar. bez poşet alışkanlığı kazanın diyorlar incitmeden. anladın mı malcığım, sığırım? he unutmadan kasanın yanındaki boş kolileri de kullanın diye bırakıyorlar.
  • canım sıkıldığında güneşli şubesini dolaşıyorum. özellikle giriş katının sol tarafındaki gıdalardan bazılarının ne olduğunu çözmeye çalışmak çok zevkli. birçok dünya ülkesinden gelen tuhaf sosları inceliyorum mesela. giriş katını dolaşmak zevkli üst kata göre. yine de son 3-4 senedir metro market dolaşma aşkı alevim sönmeye yüz tuttu. çünkü muadili o kadar çok market çıktı ki avm lerde. ama emin olun 10 sene önce metro gross da dolaşmak kadar eğlenceli çok az şey vardı.
  • sarkuteri ve et-balik bolumleri haddinden fazla soguk olan markettir.

her kim ki metroya giderken yanina bir sal yahut ceket almaz; iste o kimse ya daha once hic metroya gitmemistir ya da soguga karsi dayaniklidir.
  • piyasadaki birçok ürüne göre fiyatları makuldür. özellikle ufak işletmeler için idealdir. perakende müşterileri için pahalı gelebilir birçok ürün çünkü kdv perakendeci için %18 iken toptan alıp o işin ticaretini yapan için %1'dir. bu duruma ilişkin açıklamayı ilgili kanun maddeleriyle beraber mağaza içindeki çeşitli reyonlarda görebilirsiniz.
    bunun dışında yine birçok ürünü aslında piyasaya göre çok hesaplıdır. örneğin lacoste'un bir ayakkabısı mağazasında 200 küsür lira iken metro grossmarket'te 149tl'dir.
    koca ayaklı birisi olarak 59-69 liralara çok adidas, reebok ayakkabı aldım. hemde piyasada 150tl civarında olan modellerini...
    converse'leri zaman zaman 49liraya kadar düşürdükleri olur.
    hatta en unutulmaz alışverişim ise bu yaz piyasada 30-40 liraya kendine hayrı olmayan vantilatörler satılırken buradan sanayi tipi 800watt'lık vantilatörü 49liraya alıp, evde 2-4 şiddetinde poyraz estirdiğim zamandır.
  • son kullanma tarihinin dolmasına bir ay kalmış olan bazı konserve ürünleri kasa çıkışında ücretsiz olarak müşterilerine dağıtan caygantik marketler zinciri..

(bkz: ben bugün bunu gördüm)

mahalle arasındaki marketler tett sonuna kadar fiyat kırmayıp koli koli ürünleri mütemadiyen çöpe dökerken yaptıkları bu hareketle gönlümü kazandılar.. bedava vermelerini beklemiyorum zaten de en azından yaklaşan ürünler için indirim uygulayabilirler ama bu maalesef hiç olmuyor.. paketli ekmekler, her türden et ve süt ürünleri, konserveler, bisküviler palet palet çöpe dökülüyor.. her gün.. sebze&meyveler kurtlanana kadar aynı fiyattan kalıyor reyonda..

hasılı, bu arkadaşların fiyatları öyle çok uygun değil ama israfı önleyecek bu hareketleriyle saygımı kazandılar..

helal olsun metro; hep böyle kal !!

___
    edit mörfi:
    çok fazla soru geldi.. israfı önlemek için yaptığı jest dolayısıyla öve öve bitiremediğim şube, metro'nun istanbul - pendik şubesidir..
  • öğrencilik yıllarımızda ortamlarda efsane olarak anılan, 1,5 litresi 15 liraya falan satılan öğrenci işi halikarnas şaraplarından almak için kozyatağı şubesine gitmiştik bir keresinde. girişte kart soran görevliye öğretmen adayı olmanın verdiği rahatlıkla "maltepe'de öğretmeniz biz" deyip elimize tutuşturdukları müşteri numarası ile içeri girmiştik. erikli su ile hemen hemen aynı fiyata satılan şarabı alıp kasadan geçtikten sonra elimize tutuşturulan faturada gördüğüm;

maltepe milli eğitim müdürlüğü

halikarnas kırmızı 1,5l xx tl

ibaresi aklıma geldikçe gülerim hala.
hesabın var mı? giriş yap