• bir buyuk ya da zengin kadina arkadaslik eden kadin.
  • isim, eskimiş (nedi:me) arapça

1 . hanım arkadaş.
    2 . hanım sultanın, yüksek makamda bulunan kadınların yardımcısı olan hanım.
    (kaynak tdk sözlüğü)
  • gavur dugunlerinde gorulen gelinin kah etegini tutan kah cicegine saldiran, gozyaslarina genelde hakim olamayan bayan.
  • özenti türk kadini tarafindan gelenekleştirildi.

ya arkadas hepiniz birebir ayni şeyleri neden yapiyorsunuz??
  • yorgunluktan tek evyeli bir mutfak tezgahının alt rafı uyumak için bir anda dünyanın en konforlu yatağı gibi görünmeye başladı. sığmak da pek sorun olmayacaktı zaten. bebek beşiğinde uyumuş insanim sonuçta. ne olurdu ki 5 dk uyusam. gözlerimi dinlendiricem hatta sadece uyumak da sayılmaz yani. 5 dk lan 5.

uyudum. bedenim ortamın dondurucu soğukluğundan ölümün tatlı sıcaklığına doğru geçiş yapmak üzereyken de uyandım. uyandığımda nası girdiğimi bilmediğim insan fizyolojisine ve fizik kurallarına aykırı pozisyonlardan kendimi zar zor toparlayıp ayağa kalkabildim. hayal edin. ya da etmeyin hiç gerek yok. yorgunluktan ağzımdan akan suyun oluşturduğu göleti kimse bilmese de olur. ya da bir süre düzeltemediğim kaskatı kesilen ve yamulan çenemi. ya da o günden beri bacakları varisli teyzeler gibi her 30 adımda bir "oy anam oy" diye inleyişimi. * normalde uyuduğu gibi uyanan biri olarak o gün o ufacık alanda verdiğim uyku savaşı hakkında hala kafam karışık.

evet tüm bunlara sebep olan şey haftalardır mücadelesini verdiğim nedimelik görevlerinin bir sonucuydu elbette. o bilmeden düşürüldüğüm tuzaklı ve kutsal konum...

tüm bu evlilik sürecinin, gereksiz adetler bütününün bir parçası olmadan önce, uzaktan gördüğüm ve duyduğum kadarıyla hem maddi hem manevi olarak yorucu ve gereksiz buluyordum zaten. tüm o boktan, anlamsız çağdışı, zaman israfı olan gelenekler, stres ve sinir yapmalari dışında bana hiçbir şey düşündürmuyordu. fakat içine girip detaylarında boğulunca her şey daha da netleşti. şunu kesin olarak söyleyebilirim ki: bu insanlar kafayı yemiş. herkes kafayı yemiş arkadaşlar. herkes çıldırmış. bu insanlar evlenmiyor bu insanlar şatafatli bir tiyatro oyunu sergiliyorlar sadece. neyse böyle konuşunca hep linç ediliyorum.

hiç tavsiye etmemekle beraber önünüzdeki stresli ve detaylar içinde boğuldunuz anlar ve her şeyin 'en'ini bulabilme yolunda size şans ve bol sabır diliyorum. hem çok yoğun çalışıyor hem de çok yoğun çalışan bir gelinin nedimeligini yapıyorsanız uykusuz gecelere de hazır olun. geçmişin yüce nedimeleri sizinle olsun.
  • ortaçağ ya da yakın çağ döneminde herhangi bir saldırı durumunda gelini korumak için canlarını feda edebilecek olanların seçildiği, şeytan ın, gelinin ruhunu etkilemesin ve kafası karışsın diye de nedimelerin de gelin gibi giyindiği yardımcı roldeki kadınlar, kızlar.
  • özenti olarak, artık günümüzde türkiye'deki bazı sosyetik düğünlerde de görmekteyiz.
  • amerikan dizilerinde gelinin yanında bulunan ve genelde birden fazla da olabilen, secilen dügün temasına uygun renklerde elbise giyen kadın
  • gece saat ikilerde beni kadıköylerden toplayan; çok değer verdiğim bir dostumun ismi.
  • şu sıralar izmir kordonda demirli istanbul bandıralı süper lüks olsa da gezsek dedirten yat.
hesabın var mı? giriş yap