2028 entry daha
  • yuvasından ağaç dibine düşmüş bir tombul yavru kuş bulduk bugün. öyle saf saf duruyor ortalık yerde. akşam yaklaşıyor, etrafta possum'lar flying fox'lar cirit atmaya başlayacak. sağ bırakmazlar seni dedik, eve getirdik. biraz gölgede sakinleşip kestirdi. hırpalamış kendini psikolojik olarak belli. uyanır uyanmaz bir telaş. uçmayı öğrendi öğrenecek, ama hâlâ önüne çıkan engele çarpıp duruyor. aklı dışarıda. balkon kapısı sinekliğinin önünde dışarıya bakıp duruyor, kanat çırpıyor.

- yaşatmazlar seni, etme eyleme.
    + gerekirse ölümüme gidicem, durdurmayın beni!

yahu git, git de gündüz gözüyle gitsen? yok. elde avuçta durmaz, kutuya koyarsın kaçar. bir chubby noisy miner. isimleriyle müsemmâ, kafa ütüleyecek biraz daha büyüyünce. ütüle tabii, senin doğan bu.

dedim tamam, bari ağaç dibinde duracağına bir dalda dursun. yakındaki bir ağaçta ulaşabildiğim bir dala bıraktım. baktım fıtı fıtı tırmanıyor. bekledim 5-10 dakika, da iş güç de bekler. yine de aklım onda, arada gittim geldim, baktım. takılıyor o dalda. hatta az daha tırmanmış! 10-15 cm kadar. az mı? umutlu, güçlü, kararlı, cesur. ulan miner. mini mini miner. kapacak bir possum seni. umurunda değil. atılmış hayata deli gibi. dört elle.

cirp cirp öttü, koca bir gökyüzünün altında, dallar yapraklar arasında kalmış mikroskobik varlığını duyurmak için ne yaptı etti, yetişkin 2-3 noisy miner'i toplamayı başardı başına. hatta biri anasıydı herhalde, ağzından böcek möcek bile taşıdı. hem de başka bir ağaç lokasyonundayken buldurdu kendini onlara. düştüğü ağaç çok büyüktü, dalına ulaşamamıştım onun.

öyleyken öyle. tutundu galiba bizimki. tutunamamak da vardı... olsun. denedi. bahçesinde dev okaliptüs ağacı, geniş bir çatı altında, yediği önünde yemediği arkasında, durmadı, çıkarın beni bu tabuttan diye haykırdı miniğim. uçtu yolunu buldu.

ucunda ölüm olsa doğana gitmektir özgürlük.

öğretti, gitti.

hadi tanıştırayım: görsel
  • gündüz vassaf'ın bir yazısında dediği gibi: “özgürlük beni ben yapan aitlik üniformalarımdan, dinden, bayraktan, anne-babamdan, coğrafyamdan, yüzyılımdan kurtulmam. benden kurtularak ben olabilmem. yıldız tozunun zerreciğinde küçülerek evrenle bütünleşebilmem.”
5 entry daha
hesabın var mı? giriş yap