154 entry daha
  • yalnız. konuşmayı sevmeyen. kitap okuyan. güzel şarkılar dinleyen. güneş seven. sabahçı. eski zamanların alışkanlıklarını hâlâ devam ettiren. bisiklet süren. göğe bakan. gizli bir bildiği varmışçasına sakin. loş ışıkçı. fotoğraf çeken. ağaçları dost belleyen. rutinlerine bağlı. gönlü zengin. ciddi. titiz. temiz. dayı.

aynaya bakar gibi izledim bazı sahneleri ya. ne filmdi ama.
  • japonya'nın. muhteşem umumi tuvaletlerini tüm dünyanın görmesini sağlayan; dayıdan çok yeni ve füturustik tuvalet tasarımları göreceğimiz için heyecanlanarak kendimizi kalpsiz hissettiğimiz film.
  • hani bazen bi durur, oturur; nefes alır ve etrafı izlersiniz ya..
    işte öyle bir film.
  • adamın hiç hijyenik olmayan temizlik ritueli, o iğrenç hamam havuzuna ağzını sokması, birlikte çalıştığı çocuğun aşırı oyunculuğu...

sanırım ben tetiklendim ve bu filmden beklediğim tadı alamadım. tetiklenmesem alacağım tadı tahmin edebiliyorum ama
  • filmi izlerken hep şunu düşündüm;
    para kazanmak için insanlarla muhatap olmak yerine hirayama gibi tuvalet temizlemek daha iyi bir tercih olmalı.
    (tabi esenler otogarı tuvaleti gibi tuvaletleri değil, zaten kirliyken bile mis gibi görünen japon tuvaletlerini)
  • hayatındaki fazlalıklardan kurtulmuş, sıradan, rutin bir hayatı tercih eden, mutluluğun sırrını maddi ve manevi beklentilerden arınarak bulmuş bir adamı anlatan filmdir. her sabah kapıdan çıkar çıkmaz gökyüzüne bakarak derin bir nefes alıp gülümseyen, parkta bir şeyler atıştırırken ağaçları hisseden, yaptığı işin en iyi şekilde yaptığını bilmenin hazzını yaşayan bir adam.

filmde orta yaşlı bir adamın her biri birbirinin aynı olan günlerini izliyoruz. filmde geçmişine hiç değinilmiyor ancak kız kardeşiyle olan kısa sahneden daha önce varlıklı, belki sosyal açıdan çok hareketli bir yaşamı olduğunu ve özellikle babasından kaynaklı olarak manevi açıdan çok yıprandığını ve arınmak için film boyunca izlediğimiz yaşamı tercih ettiğini seziyoruz. bu noktada özellikle bir sahne dikkatimi çekti. tuvaletlerin altını iyi temizleyip temizlemediğini kontrol ederken ayna kullanması, en küçük kire varıncaya kadar temizlemeye çalışmasıyla geçmişi arasında bir bağ olduğunu düşünüyorum. tuvaletleri bunca detaylı temizlerken kendisi de rahatlıyor, bir şeylerden arınıyor gibi.
65 entry daha
hesabın var mı? giriş yap