• nota araklama ölçüsü. minimum ses hırsızlığı.
  • melodi aşırmada kanunen mazur görülen ölçü. bu ölçü kim tarafından hangi kriterler öngörülerek konulmuştur hiç bilmiyorum - ki bu bütün dünyada kabul edilen bir kıstas-son yıllarda dinlediğimiz şarkıların çoğunun birbirinden esinlenme olması sonucunu doğurmuştur. bu kıstası koyanlar büyük ihtimalle beste yapan kişilerin bilinç altına yerleşip yeni bestelerinin içine karışan eski nağme esintilerinin suç teşkil etmemesi gibi bir ulvi amaca hizmet etmek istemişlerdir. işin bu yanının kaçınılmaz bir gerçekten ortaya çıktığı da doğru ama bilerek isteyerek oradan sekiz mezur buradan sekiz mezur götürerek yeni şarkı yaptım diye ortaya çıkanlar kendilerinden önce harcanmış emeğe saygısızlık ederken hem piyasada hem de yarışmalarda haksız rekabete yol açmaktalar. bilinen kulaklarda hoş bir anısı olan bir melodiyi yeni bir şarkıda kullanmak yarıştığı kulvar neyse rakiplerinden bir adım önde beğenilme garantisini de getirmekte.
    bu konuda çok örnek göstermek mümkün ama kimse “benim yoğurdum ekşi” demediğinden örneklemeleri biraz kulağı olan herkesin ayırt ettiği bildiği şeyler deyip konuyu burada kesmek istiyorum. ama yine de avaramu diye gezmekten kendimi alamıyorum.
hesabın var mı? giriş yap