• ben bu karakteri çok severdim ama kendisini bir tek örümcek adam ve thor'la kesişen hikayelerinden bilirdim. birkaç ay önce tüyap kitap fuarında gerekli şeyler standından john buscema ve jack kirby'li serisini almıştım okumak için. geçen okudum.

şu an rahatça diyebilirim ki silver surfer bildiğin iett otobüs şoförü. adam sürekli seyahat halinde. o seyahatte de belli bir bölgeye kısılmış sadece orada seyahat edebiliyor. çok az konuşuyor, iletişime kapalı. hep düşünceler içinde ufku seyrediyor. sadece kainatın kozmik düzenine müdahale edenlere müdahale ediyor ("arkadan in birader!"). ve tecrübesizlikten olsa gerek iletişimde, diyalogda o kadar başarısız ki olay kanlı bıçaklı bir kavgaya dönmeden de olası yanlış anlaşılmaları düzeltmeye yanaşmıyor. çoğunda da mağdur kendisi oluyor. kendisinin ağzına sıçsalar da kayağını kıramıyorlar allahtan da seyahatlerine devam ediyor.

o seriyi okuduktan sonra silver surfer gözümde bitti tükendi resmen. köyüne duyduğu hasret, geride memleketinde bıraktığı sevdiği kıza kadar her şey bu kadar mı anadolunun bağrından çıkma olur? yaptığı felsefe de kahvehane felsefesi. "niye savaşlar var?", "insanlık kalmamış, yazık" falan diyor. o kadar felsefe kahvede her gün yapılıyor.

şimdi galactus'un adamı niye dünyaya hapsettiğini ve telefonlara çıkmadığını daha iyi anladım. ben sadece hikayesini hızlıca okuyunca soğudum adam her gün muhatap oluyormuş.
  • gucunun sinirlari tam olarak bilinmeyen super kahramanlardandir. maceralarindan birinde nadir sinirlendigi bir hikayede, hulk gibi tanri-doven bir karakteri tek bacagindan tutup vura vura galactusun koydugu engeli kirmisligi vardir. yine ayni hikayede bruce banner'in hulk olma lanetini elinin tek bir hareketiyle kaldirmis ancak daha sonra bunun banner'in dogasi olduguna karar verip gucunu(lanetini?) geri vermistir. "silver surfer senin olayin ne" diye soranlara "kayiyorum" diye cevap vermisse efendilikten, agir basliliktan demistir ya da birazdan "kayacaktir" dikkat etmek, kanmamak lazim.
  • neden surfer olduğunu silver surfer requiem serisinde spider-man'e açıklamış olan "süper" kahraman.

spider-man: i have to ask, because i always wondered... why the surfboard? i mean don't you think it's kind of, i dunno... hokey?
    silver surfer: it is not a surfboard. it is-- there is a human phrase that covers it. form follows function. i need no air, no food, no water. i do not need a ship to sustain me. i need only something that will carry me where i must go.
    spider-man: yeah, but why not a flying car, or a small ship? why a... board?
    silver surfer: imagine the dephts of space, not just miles beneath, above, and beside you, but whole galaxies... imagine standing in the limitless darkness between the stars with nothing the between you and the universe. imagine being able to move through that majesty unfettered, unencumbered... free. the beauty, the terrible, majestic beauty, all around you. thus freed even once, would you ever wish to surround yourself with a shell again, and deny yourself that beauty?

14 yıl sonra edit: ilk yazarlık günlerimde girdiğim bu entry'yi oylandığında hatırladım. aradan 14 yıl geçti, hala favori çizgi roman karakterlerimden silver surfer büyük patlamasını gerçekleştiremedi, hala underrated kalıyor. belki guardians of the galaxy'yi bile popüler yapan marvel cinematic universe fantastic four filmi geldiğinde silver surfer'ı da ana akıma sokar. sadece ben bileyimci hipsterlardan değilim bu konularda, herkes bilsin, herkes okusun böyle güzel çizgi romanları.

o yüzden belki yarın bir gün patlar diye yukardaki güzel sahnenin türkçe versiyonunu da ekleyeyim:

spider-man: çok merak ettiğim bir şey var, sormam lazım... neden sörf tahtası? ne bileyim, sence de biraz şey değil mi... saçma?
    silver surfer: bu bir sörf tahtası değil...bu konuda insanların bir sözü var: "biçim işlevi izler". benim havaya, besine ya da suya ihtiyacım yok. barınacak bir gemiye ihtiyacım yok. sadece gitmem gereken yere taşıyacak bir şeye ihtiyacım var.
    spider-man: tamam da neden bir uçan araba ya da ufak bir gemi değil... neden tahta? * *
    silver surfer: uzayın derinliklerini hayal et, yalnızca kilometreler boyu çevrene uzananları değil, tüm galaksileri... evrenle aranda başka hiçbir şey yokken, yıldızların arasındaki sonsuz karanlığın içinde olduğunu düşünmeye çalış. tüm o görkemin içinde dizginsizce hareket edebildiğini düşün, serbestçe... özgürce... o güzelliğin, o korkunç güzelliğin, her yanını sardığını hayal et. bir kez bile bu özgürlüğü yaşadıktan sonra, kendini duvarların ardına saklayıp bu güzellikten mahrum kalmak ister miydin?
  • son derece saygı duymama rağmen, bazen felsefik monologlarıyla içimi kasan marvel comics kahramanı. bir dönem kadıköy, şiir ve felsefe kitaplarına düşkün, sürekli uzun cümleler kuran tiplemelerle doluydu, silversurfer hep onları anımsatmıştır bana. bide solcu olurdu bunlar ama silversurferın politik tercihini bilmiyorum.
  • valla bende basılan ilk sayısı vardı..karizmatik adam...ama o zamanlar çizgi romanlar renksiz olduğundan gümüş rengimi beyazmı alacalımı bulacalımı anlayamazdım..birde hulk'un rengini göremezdik..yeşil derlerde inanası gelmezki hepsi aynı gözükürdü çizgilerde..
    kib
  • sanırım en karizmatik ve başarılı çizgi roman karakteri. geçmişindeki karanlıkta kalan noktalar , sahip olduğu dehşet verici boyutlardaki güç ve bunun omuzlarına yüklediği ağır sorumluluk nedeniyle sürekli ikilemler yaşayan bir karakterdir. gezegenini galactus'tan kurtarmak için kendisini feda etmiştir, norrin radd'tan silver surfer'a dönüşmeyi kabul ederek galactus'un hizmetkarı olmuştur ve galactus bunun karşılığında norrin radd'a gezegenine dokunmayacağına dair söz vermiştir. bu dönüşüm sırasında korkunç güçler kazanmıştır. ama korkunç bir bedel de ödemesi gerekmiştir, geçmişine dair herşeyi unutmuştur; hatta kim olduğunu bile... dönüşüm sonrası norrin radd sonsuza dek yok olmuş, galactus'un sadık hizmetkarı silver surfer doğmuştur. hatta silver surfer'a dönüştükten sonra galactus'un açlığını yok etmek için gezegen ararken; eski gezegenini görmesi; bunun üzerine galactus'a dönerek "what of this planet, master?" demesi ve galactus'un bu soruyu "i gave a promise once, to an honorable man. that planet is not for such as we." sözleriyle cevaplaması zamanında yüzümde buruk bir tebessümün oluşmasına yol açmıştı.

kısmen felsefi içeriği, karakterinin farklı yapısı ve karakter analizlerine diğer çizgi romanlardan çok daha fazla yer ayırmasıyla farklı bir çizgiromandır silver surfer. çizgiromanla ilgilenen herkesin en azından bir kere bir şans verip, okuması gerektiğine inanıyorum. çocukken alfa yayınları tarafından yayınlanan, siyah beyaz ve kalitesi yerlerde sürünen baskısından bir macerasını okuduktan sonra; durduk yerde heyecanlanıp koşarak balkona çıkmam ve oradan gökyüzüne bakarak silver surfer'ı oralarda bir yerde görmeye çalışmam gibi çocukluk hezeyanlarına yol açabilen garip maceralara sahiptir.
  • bunalim kahramani.. butun gun kaykayinin ustunde oturur dunya bari$ karde$lik uzerine du$unur..
  • bu karakterin cektigi cileler, acilar, ya$adigi dram silsileleri gercek dunyada kucuk emrah'la ayni parallelliktedir.
    dunyayi sevmiyor ama orada ya$amaya mahkum. kahraman degil ama kotuluge vicdani el vermiyor, kotuluk yapanlara mudahele etmemeyi icine sindiremiyor.

köklü bir tarihin var silver surfer,
    ne şirinsin sen silver surfer,
    tirivirisin sen silver surfer,
    topsun lan galactus toopp!!
  • dünyaya geldiğinde the thing'in sevgilisi kör fakat çok marifetli alicia masters'la karşılaşmış,çaldığı piyanoyu dinlemiş,yaptığı heykelleri görmüş,insan denilen varlığın yaşaması gerektiğine karar vermiş, galactusa "bu kadar emeğim geçti sana bırak bu gezegeni,ben sana daha lezzetlilerini bulurum" demiştir fakat dinletememiştir.hal böyle olunca o da isyan etmiş.özgürlüğünü istemiştir.daha sonra bu alicia'yla ,fantastic four bi ara ortadan kaybolunca fırsatı kaçırmamış,iyice yakınlaşmışlardır.yukarıda da söylendiği gibi çok yüksek karakterlidir gerçekten.öyle ki venom bir dönem bunun vücuduna girmeye çalışmış fakat o içinde savaşarak ondan kurtulmayı başarmıştır.güvencemizdir.eksik olmasın.
  • sürekli karamsar karamsar dolaşan, marvel dünyasının en güçlü karakterlerinden biri oldugu halde pek bi işe karışmayan, dünya uğruna galactus'a ihanet etmiş super kahraman. kendisi aynı zmanda en cool superkahramandir.
hesabın var mı? giriş yap