597 entry daha
  • bazı yörelerde yaş şekilde bırakılsa da bizde tarhana kurutularak hazırlanır. köydeki büyük teyzemler sağ olsunlar, her sene tüm torunlarına ve yeğenlerine dağıtmak için mutlaka yaparlar. en sevdiğim çorbadır. klasik olacak ama en önemli püf noktası ev tarhanası olmasıdır bence. markettekileri ne yapsam da bir şeye benzetemiyorum ne yazık ki.

ikinci olarak has tereyağı kullanıyorum. sıvıyağ ile yapıyorsanız bir kere deneyin farkı görün diyorum.

üçüncü olarak benim en sevdiğim, antep biber salçası. bu ödül falan alması gereken harikulade şey, tarhana çorbasını da üç beş nota yukarı çıkarıyor. acı sevdiğim için ben acı biber salçası kullanıyorum.

çorba kaynayana kadar başında durup mutlaka sürekli karıştırıyorum, blender sokmayı sevmiyorum çünkü. ayrıca çok daha iyi eriyor, topak da olmuyor.

kaynadıktan sonra bir tatlı kaşığı kuru nane ekliyorum. bir taşım daha kaynatıyorum.

son bir şey. tabağa aldıktan sonra üzerine biraz ezine peyniri ufalayabilir veya iki çorba kaşığı kadar süt ekleyebilirseniz bu çorba size şirinleri bile gösterebilir. *
  • önce tereyağı- sarımsak- nane -salçayı kavurmak
hesabın var mı? giriş yap