• spotify'da az önce denk geldiğim güzel ses, güzel şarkı. hakkında hiçbir şey bilmediğim halde bana sezen aksu'yu hatırlattı nedense, nitekim öyleymiş sezen aksu elinden tutmuş. özellikle şarkının girişi gayet güzel geleneksel ezgilerle rolling in the deep'in giriş kısmının karışımı gibi. eğer 1-2 tane daha güzel eser ortaya koyarlarsa, tek şarkı çıkarıp kaybolup giden sanatçılar kervanına eklenmez kendisi de. ne de olsa sezen farkı var.
  • sezen aksu’nun harika şarkısıdır.

“yansın istanbul bu gece
    külleri savrulsun
    senin de o taş kalbin
    cayır cayır kavrulsun”

*
  • sezen aksu rümeysa'dan dinlememizi tavsiye ediyor ama ben sezen'den rica edeceğim ;)

kulağımızın pasını sildin be abla.
  • suyun kıyısında
    keder kuyusunda
    bitmedi gitti iç iç
    hatırla hatırla

alacalı ışıklar
    uzanıyor sahile
    akrebi yelkovanı
    vuruyor tam kalbe

ah vefasız, ah kitapsız
    sen de koyup gittin
    bitmedi ağla ağla

yansın istanbul bu gece
    külleri savrulsun
    senin de o taştan kalbin
    cayır cayır kavrulsun

şişenin dibinde
    sebebi derinde
    elin kolun bağlı
    olmasa ne fayda

ne birinci sayfa
    ne sevdalı tayfa
    hiç umut yok bu gece
    geçiriniz kayda

sezen aksu
  • çaptan düşen bir kezban olsaydım daha iyisini yapamazdım diyebileceğim bir kezban parçası.

kusura bakmayın kıytırık sevdiği için istanbul'un yanmasını birilerinin "taştan kalbi" cayır cayır kavrulması için arzu edene daha güzel bir sıfat bulamadım.

tanım: yetmez ama evetçi yalı sakinlerinden bir izmirlinin sözünü yazdığı tırt parçadır.
  • benim için manik dönem depresyon şarkısıdır.. sözler acıklı, müzikler hareketli, inceden inceye dokunur dokundurur...

sezen versiyonu için yansın ulen
  • sezen aksu’nun nakaratına kadar yalın‘ın sesiyle söylediği igrenc uyduruk şarkısı.
  • insanın yapacak bir işi yoksa, yapması gerekenleri de yapmak istemiyorsa, tembellikten midir, uyuşukluktan mıdır bilinmez ama kısaca eli bir şeye gitmiyorsa youtube'da zaman geçirtecek malzeme çok.
    bugün yarım saattir sezen aksu'nun yansın istanbul klibini izliyorum/dinliyorum.
    yanlış anlaşılmasın aynı şeyi aynı şekilde defalarca dinlemiyorum, her defasında bir şey deniyorum.
    süper bir aydınlanma yaşadım.
    klipte sezen aksu şarkıyı bence olması gerektiğinden biraz hızlı söylüyordu.

yanında olsam, kardeşim bu hüzünlü dertli bir şarkı, sense neredeyse kalkıp göbek atacak gibi söylüyorsun, oluyor mu, cık cık biraz ağırdan yeniden çekelim diyeceğim.
    diyebildim mi? hayır, ama malumunuzdur ki, klibi normal hızından farklı hızlarda dinlemek mümkün.
    oynatma hızını aldım 0.75'e işte bu, meyhanede olsam garsona donat oğlum masayı diyeceğim. iki kere dinledim süpper. sezen her sözcüğe bastıra bastıra söylemeye başladı. şarkıya didaktik bir hava geldi, dertli ve didaktik...

sonra şeytan dürttü acaba dedim, 1.25 hızla oynatsam nasıl olur?
    eyvah eyvah sezen resmen zil takıp oynayacak.
    aklıma ve tabii ki sizin aklınıza da gelmiştir, hababam sınıfının ağır halinin duygusallığı ve müziğin hızlanmasıyla da oluşan coşturan melodisi geldi.

müzik ne güzel bir şey insanın psikolojisini resmen değiştirebiliyor.
  • sarhoşken yazdığını söylemiştir.

https://youtu.be/nuhlsec8uhs
  • bu gece tam yansın isranbul gecesi. ah o vefasız yok mu. onunda taştan kalbi cayır cayır kavrulsun. oysa ne çok isterdim elini bir kez daha olsun tutabilmek... ama çok uzaktasın artık başkaları var kalbinde, elinde...
hesabın var mı? giriş yap