379 entry daha
  • izlerken “keşke bütün saplantılı tipler birbirini bulsa bizde rahat etsek.” diye dua ettiğim dizi.
  • çarpıcı bir diziydi. düşünmediğimiz bir açıdan düşündürüyor.
  • az önce bitirdiğim ve her bölümüyle beni inanılmaz rahatsız eden dizidir.
    uyuşturucu, taciz, saplantılı ve takıntılı ruh halleri.. hangisi beni daha çok rahatsız etti bilemiyorum ama bildiğin içim daraldı.
    --- spoiler ---

ilk bölümden itibaren donny'nin ne mal olduğu belliydi. saplantılı bir düşünce ile mücadelede zayıf kalışı, yapması gerekenleri zamanında yapmayışı ona acımamı engelledi. hatta bazı sahnelerde, martha mı yoksa donny mi daha deli diye düşünmeden edemedim. teri son konuşmalarında donny'e ; "martha, bastırdığın tüm çirkin yönlerinin tek bir insanda vücut bulmuş hali" dedi ki çok haklıydı. bu hastalıklı ilgiye bile içten içe muhtaç olan biri, hastanın ta kendisidir zaten. martha zaten tımarhanelik. al birini, çarp ötekine. sırf oyuncak geyiğine benziyor adama yıllarca tebelleş olmak. ne bileyim..

--- spoiler ---
  • çok başarılı bir dizi... ve standart tiplere göre değil
  • ilk bölümden sıkıldığım için izlemeyi bıraktım.
  • çok güzel detaylara sahip dizi.

--- spoiler ---

2. bölümde, donny, trans sevgilisiyle kulüpte flörtleşirken, mekanda bronski beat'ten smalltown boy çalıyor.

bilmeyenler için, 80’lerin büyük hitlerinden olan bu şarkı, ailesi tarafından reddedilen bir eşcinselin hikayesini anlatıyor.

6. bölümde donny'nin ailesi ile yüzleşmesi ve ailesinin onu kabullenmesi sonrasında bu küçük(!) detay için taşlar yerine oturuyor.
    --- spoiler ---

şarkı için:
  • martha kadar donny'nin de sinir bozucu ve suçlu olduğu dizi.
  • hiçbir beklentisi gerçekleşmeyenlerin sıkıntısını o kadar iyi yansıtıyor ki. korkunç bir devri daim bu. sırf yaşamaya devam edebilmek için.

edit: işin kötüsü gerçek hikayeden uyarlanmış bu dizi richard gadd’in tek hikayesi. publish or perish amerika’da sıradakinin ne olduğunu tahmin etmek zor değil.
  • saçma sapan bir dizi çoluk çocukla eşinizle birlikte seyretmeyin üzülürsünüz.

netflixin bu karışık ilişki ve tacizden beslendiğinin göstergesi aşikar olan dizi. iyi bir platform olsa paraya kıyar güzel bir aksiyon filmi çeker.

bu kadar basit sözüm ona sanatsal yapılarla izlenmeye çalışıyor. bizim kültürümüzün kaldıramayacağı kadar uzak seyri güç işler.

nedense bana böyle diziler kurtlar vadisi, gaddar gibi dizilerden daha çok şiddet içerikli geliyor.

soktuğumun modern dünyasında böyle saçma kültürel yozlaşmalarin hayatımıza girmesine izin vermemeliyiz.

sonuç olarak berbat rezil bir film. izlemeyin, izlettirmeyin. bunun bir ileriki versiyonu köyde eşek ile iş pişiren mehmet ağa. kültürel olarak yozlaşmaya izin vermeyin aile kavramı elimizde ki en değerli kavram.
  • 5. bölümden sesleniyorum; ruhum emüklendi! şu martha'yı bir tedavi ettirin gözünüzü seveyim! shutter island'sa shutter island değilse alın gelin buraya mis gibi bakırköy, o da olmadı erenköy. günahtır. ablam durakta beklerkene kaşı gözü dondu manyak!
453 entry daha
hesabın var mı? giriş yap