• son edit: ülkede gündemi değiştirdik iyi mi! memleket meselesi haline geldi ya şaka gibi. tüm tv kanallarında tartışılıyor. ulan vallahi twitter'da gördüm ve sözlüğe taşıdım ya. patladı gitti başlık, ne bileyim böyle olacağını. başlığı açtıktan on dakika sonra yine twitter'da haberin 2019 yılı aralık ayına ait olduğunu gördüm ve editledim zaten hemen. aktroll yaftası vuruyorsunuz, yapmayın etmeyin allah aşkına ya. bakın geçmiş entrylerime. biraz anlayış lütfen.

edit: imla ve kaynak.
    edit 2: arkadaşlar biraz baktım ve söz konusu açıklamaların joe biden'ın 16 aralık 2019 tarihinde new york times ile yaptığı röportajdan alındığını anladım. kaynak burada.

edit 3: arkadaslar beni aktroll ilan ettiler sag olsunlar. twitter'da gordugum bir haberi sozluge tasidim, hepsi bu. kaynaklar gercekten guncel degilse moderatorler basligi duzeltebilirler. ne buyuttunuz yahu.

*yapacağım en son şey erdoğan'a kürtler konusunda boyun eğmek olurdu.
    *bazı konularda ona bedel ödetmeliyiz.
    *muhalefeti desteklediğimizi açıkça göstermeliyiz.
    *onlarla doğrudan temasa geçip erdoğan'ı yenecek duruma gelmelerini sağlamalıyız.
    *başkan seçilirsem erdoğan'ı darbeyle değil seçimle devireceğim, muhalefete destek vereceğim.

kaynak
    kaynak 2

abd başkan adayının türkiye ve türkiye'nin içişleri hakkında yaptığı ilginç açıklamalardır.
  • klasik türk düşmanı. obama dönemindeki ve trump dönemindeki ablukayı devam ettireceğini söylüyor veya söyletiyorlar ona. pkk'ya destek vereceğini, doğu akdeniz'de yunanlıların yanında duracağını, türkiye'ye karşı komşu ülkeleri organize edip operasyon çekeceğini söylüyor ki bunları zaten pentagon yaptı, yapıyor. türkiye'deki muhalif unsurlara destek verip iç politikasına müdahale edeceğini söylüyor.
  • bu açıklamaları ile aslında tam tersi şekilde, muhaliflerin aleyhinde olduğunu ve bop'un devam ettiğini perçinlemiştir.
  • reisin işine gelen açıklamalar. bu şerefsizler böyle konuşmaya devam ettikçe reis kazanmaya devam eder.
  • geçtiğimiz günlerde yardımcısı seçtiği kamala harris'in de ermeni soykırımını destekler nitelikte zırvalıkları vardı. o yüzden:
    ya trump başa ya kuzgun leşe.
  • "erdoğan'la devam" anlamına gelen açıklamalar.

a haber ve şürekası akşam haberleri için "dış güçler", "büyük oyun", "şeytani plan" manşetlerini atmıştır bile.

(bkz: chp'nin abd karşıtı olması talihsizliktir)
  • "not by a coup" sözünü söyleyiş tarzı 15 temmuz'un abd destekli olduğunun açık göstergesi. rusya'ya doğru hızlı bir eksen kaymasını da açıklıyor. trump seçilmeseydi muhtemelen amerika ile olan ilişki hiç yumuşamayacaktı. biden gelirse de pkk konusunda hala çekeceğimiz var demektir.
  • ooo dış güçler, alırım bir dal. bu açıklamalarla kesin asrın liderimizi devirmek istediğini farkettim. büyük resmi gördüm.

yedirmeyiz!..
  • amerikalı bir büyükelçinin sözü vardı:

biz ne zaman totaliter ülkelerde muhalefeti desteklesek; o ülkelere daha fazla içe kapanıyor ve muhalefet üzerinde daha fazla baskı oluşuyordu.
  • joe biden herhalde muhalefet partilerinin ne durumda olduğu görmemiş, sadece istanbul-ankara alınınca gaza gelmiş, beyefendi bizi suriye ve doğu akdenizden çıkartıcakmış. sırf seçim zamanı için söylenmiş sözlere de pek benzemiyor ama bence en önemli kısım 'darbe yapmadan' demesi olmuş. içinde 'darbe' kelimesini geçirmiş yine açıklamaların.
hesabın var mı? giriş yap