aynı isimde "3 cisim problemi" başlığı da var
  • diziyi sırf cemiyetten uzak kalmayayım, popi gündemini takip edeyim ve de nasıl bir pkk propagandası varmış bir bakayım diye izledim. ilk sezon 8 bölümden oluşuyor her bölüm 40-50 dk civarından ve bence burada yorum yapanların çoğu diziyi izlememiş, sırf izlemiş gibi görünmek için kolpadan yorum yapmış.

kitabını okumadım çünkü bu tarz kitap okuyacak zamanı çoktan geçtim. dizi oldukça akıcıydı. hiçbir yerde duraksamadan 8 bölümü de vaktim el verdiğince izleyip 10 günde bitirdim.

bir kere dizide pkk propagandası falan yapılmıyor. dizinin en son bölümünün ortalarına doğru toplanan kongrede 3 tane insan wallfacer olarak seçiliyor. biri çinli, biri zenci ve ana karakterlerden fizikçi luo ji, diğeri de rakka'da göya destansı bir mücadele veren 50li yaşlarında leyla ariç. leyla ariç öyle peşmerge kıyafetiyle de çıkmıyor, öyle bir propaganda durumları da yok, hatta ypg pkk dahi denmiyor. sadece 5 10 saniyelik bir sunumda rakka'da mücade veren kürt kahraman olarak tanıtılıyor. burada nerede bir pkk propagandası var? böyle yaparak antipatiklik kazanılır ve dünya toplumları tarafından alaylanırız, bu hastalıklı kafadan vazgeçmek lazım. milliyetçilik bu değil, asılı kaçırırız bu şekilde.

kısaca, ben beğendim. dizinin en başındaki çinli kızın başının altından kalkan bir hezeyan neticesinde san-ti adı verilen uzaylı ırkının dünyaya doğru yön alıp, insanlığın yalancı olduğunu öğrenip algıladıktan sonra, insanlarla birlikte aynı dünyada yaşayamayacaklarını düşündüklerinden insanları 400 yıl içinde yok etmeyi planlamalarını anlatan kurgusal bir bilim kurgu. san-ti ırkı, 3 güneşli bir dünyada yaşamakta ve onların dünyası zamanla bir güneşin etkisinde dönerken tam ortaya geldiğinde diğer 2 güneşin etkisiyle yörüngesinden çıkıp tüm san-tileri yok etmekte. san-tilerde her bir turda kırılıp kırılıp tekrardan çoğalmakta. en sonda da kararsız duruma geleceklerini anladıklarında, bir grup san-ti başka gezegen bulmak için evrene açılmakta ve dünyadan gelen sinyali aldıktan sonra, teknolojisiyle insanları ve dünyayı anlamaya çalışmakta. anladıktan sonra da insanlığı yok edip dünyayı ele geçirmek istemeleri dizinin ana kurgusu. dünyayay gelmelerine 400 yıl olduğu için de insanlık önlemlerini alma derdinde.

dizi akıcı, ikinci sezonu merakla bekliyorum.

edit: 3 cisim denmesinin sebebi, san-ti gezegeni 3 tane güneşin çekimi etkisinde döndüğü için, gezegen 3 güneşinde ortak çekim alanına geldiğinde yörüngesinden çıkıp savruluyor ve bu savrulma neticesinde kararsız duruma düşüp yaşayan tüm canlılığı öldürüyor. içlerinden sağ kalan san-tiler tekrardan üreyip çoğalana kadar da silbaştan binlerce yıl geçiyor. kararlı durum oluştuğunda gezegen başka bir güneşin etrafında dönüyor. bu kararlı durumda san-tiler tekrardan çoğalıyor ama binlerce yıllık bir dönüşten sonra yine gezegenleri ortaya geldiğinde yine ölüyorlar ve her şeye baştan başlıyorlar, yani bizim bu devirden birden yok olup avcı toplayıcı döneme yani 90 bin yıl geriye gitmemiz gibi. ismi ve olayın kurgusu da makul. ilk baştaki çinli kız "ye wenjie " karakteri tün olayları başlatan sonrasında da profluğa kadar yükselen komünist dönemden kalma bir karakter. daha sonra tarikat kurup san-tilere tapıyorlar, onları kurtarıcı olarak görüp allah yerine koyuyorlar vs vs... 10 numara dizi, kurgu inanılmaz orjinal...
  • izlemeden önce çokça okuma yapılması gereken dizi.

ışığın yaklaşık olarak saniyede 300 bin kilometre hızla gittiği ortamda insalığın saniyede maksimum 70 km seviyelerine ulaşması evren içerisinde ve doğa karşısında ne kadar çaresiz ve aciz olduğumuzun çok güzel bir göstergesidir.
  • önce diziyi izledim, izlerken beni bir şeyler tırmaladı. e dur dedim üçlemeyi okuyayım. okuyunca anladım ki dizide tünelin ucu bombok bi yere çıkacak. hevesinizi kaçırmak gibi olmasın, siz yine vakit geçirme amaçlı izleyin.

netflix'de bu kitabı birebir uyarlayacak sanatsallık, göt ve zeka yok. kitabın ne anlatmaya çalıştığını bile anladıklarını sanmıyorum, bir tane bilim kurgu çekelim diyip geçmişler.
    keşke daha hakkını verebilecek birileri girseydi bu işe. ne bileyim amazon prime olur, hbo olur.

hakkını verebilecek birilerinin elinde bu senaryoyu izlemek güzel olurdu.
  • ilk iki bölümü izledim. izlemeye değer bir iş gibi. bitirince yine gelir yazarım.
  • ilk sezonunu bitirdikten sonra ekşi'ye gelip hakkında en beğenilen entry'leri okuyayım dedim, yok pkk, yok he mi demiş she mi demiş, yok zenci siki beyaz amı diye dert yananlardan dizinin esas konu akışıyla ilgili bir şey okuyamadım. hadi pkk konusu ulusal güvenliğimize direkt tehdit olduğu için hassasiyeti anlayabilirim de sözüm diğerlerine, her ne yapıyorsanız eleştirme odaklı olmayıp biraz zevk almaya bakın ya, pozitifi görmek yerine negatif saçarak hem kendinize hem de bize kötülük yapıyorsunuz.
  • hayatımda hiçbir diziyi aynı anda hem bu kadar sıkılarak hem de merakla izlemedim. en zor bitirdiğim dizi olduğu gibi bir şey de anlamadım. inceleme falan izleyeceğim şimdi bi de mecburen.
  • heyecanlandırdı
    2-3 bölüm aktı
    sonra sıktı
  • dev saçmalıklar barındıran dizi.
    ilgi çekiyor ama “he aq, he aynen öyle” dedirtiyor onlarca noktada.
  • netflix'in son zamanlarda dikkat çeken bilimkurgu dizisidir. dizide çözülmesi imkansız olan üç cismin birbirine uyguladığı kütle çekimi hakkında kısımlar yer almaktadır.

--- spoiler ---

netflix dizisi için konuşuyorum: benim de böyle güzel hikaye fikirlerim var. çok güzel başlıyor, nereye bağlayacağımı hayal ederken ben bile merak ediyorum, ama finali bağlayamıyorum. zorlasam bağlarım da kendime saygımdan bağlamadan bırakıp unutuyorum. işte bu bağlanmış hali olacak gibi duruyor. 1-2 bölümü izlemişken aaa+ kalite bir dizi mi geliyor yoksa demiştim. ortalara doğru sıkıldım, sonlara doğru bitse de gitsek kıvamındaydım. 2. sezonu umarım gelmez.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap