• sadece dinle, hiç birşey düşünmeden;

"bu akşam seni çok özledim
    bütün şarabı tek başıma içtim
    şimdi bunlar geldi içimden

bu akşam sanki hiç beni kırmamışsın gibi hissetmek istedim"

hiç ayrılmamaşız gibi hissetmenin bu kadar kolay bi bu kadar zor olduğunu anlayamamış olmanın ağırlığının, insanı içine hapseden derin kuyularda kimsesiz kalmak gibi birşey olduğu aşikar...
    en sevdiği kot pantolonu en sevdiği lacivert tişörtü giymek; şarap açmak falan...
    kim için ne için diye soruyor insan ve vardığı tek cevap; " beni hiç kırmamışsın gibi hissetmek" olduğu ortya çıkıyor; yoksa birini bu kadar kıran birinin sevdiği şeyleri niye yapar ki insan?

bir kadının babam gibi demesi ne kadar zordur aslında, ne kadar anlamsız bir başka adam için, "bu akşam beni aldatmamışsın gibi..." ansızın bir temmuz sabahı terk edip gitmemişsin gibi ve ben sormamışım gibi anneme "beni şimdi okula kim götürcek " diye ... temmuzlar hep böyle lanetli midir?

"uyurken bile özlerken birbirimizi..." uyurken kimi özler insan? uyumaya çalışırken bir umut pencereden yansıyan bir yıldız ışığında kimi arar bir küçük kız? masallarda kalmış bir elin sıcaklığını...

bir şişe şarap mıdır herşeyi unutturan nefret ederken; yine herşeyden!?

bir garip kadın şarkısıdır işte; umutsuzluğun umutla kesiştirilmeye çalışıldığı anda ortaya çıkan...

onu son kez andıran ve bu şarkıyı yazdıran...
  • bu gece seni cok ozledim (bkz: eski sevgilinin geceleri ozlenmesi)ni animsatan herkesin,hepimizin basina gelebilen,aglak,huzunlu,can kiriklariyla kesken,acitasyon bir sebnem degil dilini cozen sarabin dedirttikleriyle ferahlamis bir kadin sarkisi.

birileri gibi yolun basindan degil,sonundan donen; giydigin ne varsa rafa sakladim, anilardan cok pis kacarimci olmayan inadina 2 kadeh cikartip tek basina degil,anilariyla, yaptigimiz seyleri andim diye diye icen kadin sarkisi. cesur.
    yana yana en sonunda kul oldum diyenlerin degil,kullerimden dogdum diyenlerin sarkisi.
    bu aralar cok sik duydugum uzere "her ask insandan birseyler eksiltir,sevmek insani yarimsar azaltir diye inanan yarim insanlara inat;ask mi ? ne azaldim ne cogaldimdiyenlerin sarkisi.
    sevgilim,dostum,babam,oglum,arkadasim,askim siralamasi bir kadin icin sasmayan (daha once demismiydim ??) fena halde kadinsarkisi.
    bir kadinin en gizli zihin kuytularinda tum sevgililerine referans alip karsilastirdigi,kiyaslayip oluruna baktigi baba kavramini cok cok acik etmis,baba gibi sahipleneni ,baba gibi koruyup kollayani ogul gibi sevecegini ifsa etmis : baba ogul kutsal ruha ruh katan meryem gibi kadin sarkisi.
    sevgili ve dost,baba ve ogul olmadan ask olmayacagini sagirlara duyurmus kadin sarkisi.

edit:binlerce kalabalik bir konserde cagiranlari ekip, 3 kiz gidip dimdik soylemistik bu sarkiyi,mayin tarlasinda cirilciplak derken sesimiz daha gur cikiyordu babam derkene kiyasla..uzduysek bile ne telefonlara sarildik,ne ozur diledik ne de agladik ama anladik...iyi dostlar biriktirdik ailemiz oldu da kismen,kucuk asklar yetistirdik zamana yenik dustuler ama biz sarkimizi soylerken hic birinin o an kadar onemi yoktu...cunku oyle hissetmek istedigimiz icin oyleydi hersey...
  • şebnem'in, insanın içinde parçalanmadık yer bırakmadığı şarkısı.
  • "uyurken bile özlerdik birbirimizi delicesine" daha ne denirki?

hiçbir insan yoktur ki bu şarkıyı dinlerken kafasında bi klip çekmesin ve o klipte kendi ve eski sevgilisi oynamasın.
  • tüylerimi diken diken eden bir şarkı olmuş.

şebnem ferah ablamızı, bu kadar içli bir şekilde söylediği için cidden tebrik ediyorum. yedin bitirdin bizi be, klavyelerimiz gözyaşlarıyla ıslandı.

ayrıca her dinlediğimde alkol damarlarım kabarıyor, alkolik olacağım bu gidişe çünkü şarkıyı tekrara aldım.
  • "bu akşam seni çook özledim" bu cümle bu kadar içten,hissedilerek söylenirse hele ki bitmiş bi ilişki üstüne söylenirse mahveder adamı.. dinlenmesi gereken bi şarkı bu..
  • 04:11'deki "bu akşam" ile beni iptal eden pek sevdiğim bir şebnem ferah şarkısı. ağlatanlardan...
  • sevgilim ve dostum
    babam, oğlum
    arkadaşım, aşkım
    her şeyimdin sen

çok zaman geçti gitti ikimizden
    özür dilerim seni üzdüysem
    sadece dinle hiçbir şey düşünmeden
    şimdi bunlar geldi içimden

kısmı galiba bu aralar hayatımı anlatan en az ve öz sözcükler topluluğu.tapılası bir şarkı yapmış hatun ya...
  • yavaşlayıp yavaşlayıp usulca biter. dinleyen de öyle.

ne söyleyen, ne söylenen olmak istemeyeceğiniz şarkılardan.
  • tüm kabukları parçalayan tüm yaraları kanatan şebnem ferah harikası. ha çekip bıçağı kalbine saplamışın ha tam unuttum derken, tam geçti gitti derken bu şarkıyı dinlemişin, aynı..
hesabın var mı? giriş yap