• bayilerin talebi hesaplayamaması ile oluşan durum.
    tüm bayilerde sıfır araç yok. hepsi mart ayına kadar bekleyin diyor. acelemiz olduğu için hemen almak istiyoruz ama baya baya paramızla araç alamıyoruz.
    araçların aylar sonra temin edilebilmesi de ilginç bir durum stoklarını buna göre revize edebilmelilerdi kesinlikle.
    derdini seveyim diyenler olacaktır ama 2020 yılında böyle bir durumla karşılaşmak ilginç açıkçası.
    edit:imla
  • sıfır km araç derken? adamların sana 0 km vermesi mümkün değil çünkü test sürüşü ve diğer testler için en az bi 100,200 km gitmesi gerekiyor arabanın 0km bulamazsın hiçbir yerde adamlar yaptığı gibi test etmeden sana mı versin :)
  • oto galerilerin durumu sezip yıl sonu kampanyalarından 190bin'e aldıkları aracı (vw t-roc highline) 230bin'e satmaya çalışmalarını görmemizi sağlayan durumdur.

bu arada (bkz: vatandaşta sıfır araba alacak imkan bulunması)
  • en büyük derdimiz bu olsun diyorum ama bir taraftan da aklımı kurcalıyor...
    mercedes a serisi giriş modeli yok, 2008,3008, 508 giriş modeli yok, doğuşta vw ve seatta neredeyse araba yok... e piyasa ölüyken satış yok diye eleman çıkartan bu şirketler hazirana kadar araba yok diyorlar o kadar çalışan ne iş yapıyor valla anlamadım...
  • geçen gün audi'ye gittim. 1 tane s3 vardı herhalde bu satılık dedim. görevli bayan daha arabalar gemideyken satılıyor showroomda araç yok dedi. merak edenler için s3 fiyatı 600 bin tl.
  • güncel kurun yalan olduğunu, piyasanın 2018 ağustos gibi bir patlama beklentisi içinde olduğunu kanıtlar niteliktedir.
  • türkiye'deki bayiler, iç piyasada sıfır araba satışı olmadığı için siparişe göre yeni araç getirilmesi için talep veriyor.

aslında sıfır km araba yok değil, bayilerin fabrikadan alımı yok.
  • türkiye'deki bayiler fiyat dalgalanmaları yüzünden stoklarında araç tutmuyorlar. araç almak isterseniz de 15-20 bin tl avans isteyip 2-3 ay sonraya sizi sipariş listesinde sıraya alıyorlar.

fiyatlar çok yüksek, insanların cebinde de para yok. ya da para var ama ekonomiye güven yok. bu yüzden de paraları güvenli limanlarda tutuyorlar.

sıfır araç olmadığı için ikinci el piyasasında da fırsatçılar kol geziyor. ya leş toplu taşımalara mahkum olacaksınız ya da bütün birikimlerinizi gidip bu tür yatırımlara yatıracaksınız. karar sizin.
  • bugun tekirdag'dan bursa'ya kadar butun mercedes bayiilerini arayip teyit ettigim durum.

simdi siparis verirsem en erken temmuz en gec ekim gibi araba elime gecermis.
  • covid19 pandemisi nedeniyle bir süre hem türkiye'de hem de avrupada üretimin sekteğe uğraması nedeniyle bayilerde karşılaştığım durumdur.volswagen polo için eylülden erken beklentimiz yok derken hundai i20 için kimi bayii ağustos sonu kimi bayi temmuz ayında gelir diyor.bugün isim bıraktığım hundai bayiilerinden biri aradı geldi bir araç diye fakat hundai resmi sitesindeki liste fiyatının üzerine 5 bin eklenmiş haliyle satmak istedi.siz yetkili satıcısınız burda tüm bayilerde geçerli olduğu yazıyor kampanyanın dediğimde zaten az araç var almasanız da 5 dk sonra satarız biz bunu bu fiyata uygulamıyoruz onu politika olarak dedi.şaşırdım, almadım.acelem yok 1-2 hafta daha bekleyip temmuz ayında araçların bollaşmasını tavsiye ediyorum sıfır araç bakanlara.
    p.s ikinci el düşünüyordum fakat 2.el fiyatları bayide dahil sıfırdan fazlaydı ve mantıklı bulmadığım için sıfıra yöneldim.
hesabın var mı? giriş yap