432 entry daha
  • sonunda ziyaret edebildiğim şehir.

geçen sene yazdığım new york city seyahatimde kendime totem yapmıştım, ya bir dahaki gelişimde önce new york city sonra başka şehir ya da tam tersi olacaktı. tam tersi oldu.

kalacak yerimin olmasıyla daha da iştahlandım elbette. eski iş yerimden arkadaşım ve ailesi yaklaşık 8 ay önce çocuklarını ve taşınabilecek eşyalarını alıp turist vizesiyle taşındılar, amaçları turist vizesi biterken öğrenci ve/veya ticari vizeyle kalmayı denemekti. neticede onların misafiri oldum, ilk kez gittiğim bir yer için çok heyecanlıydım. hatta arkadaşımın evine nasıl ulaşırım konusunu street view ve nasıl giderim tarzı sitelerden araştırdım, lanet olası tramvay durağı street viewde cıksaydı (alt geçitten geçiyormuş) evlerine kadar gidebilirdim. elbette gelip almayı teklif ettiler ama ben ufak da olsa kendi yolumu bulmak istiyordum.

havaalanına indim, sadece sırt çantasıyla olduğum ve millerimle ön koltuklardan seçtiğim için uçaktan inip, gümrük kontrole depar atmam kolay oldu. bussiness bile gerimde kaldı, maksat çok beklememekti ama ne mümkün. indiği saatte çok az gişe çalışıyordu o sebeple yaklaşık 90 dk bekledim, sonrasında birden hızlandı ve inanılmaz rahat geçen bir konuşmadan sonra ülkeye girdim.

alt kata inip logan expressle back bay'e ücretsiz ulaştım, oradan daha önce sokak görüntülerine baktığım şekilde boston halk kütüphanesi'nin çok yakınındaki durağa gittim ( çok karmaşık bir şey değil kütüphaneyi görene kadar düz yürüyüp, sola döndüm), arkadaşımın eşi oradan aldı sağ olsun. eve yaklaşırken tramvay durağını gösterdi ki gerçekten rahatça gelirmişim.

3 gün kaldım ve gezmesi dolaşması oldukça keyifli bir yer olduğunu söyleyebilirim, insanlar kasıntı değil, tehlikeli tipleri çok az gördüm, hatta birkaç homeless dışında görmedim, yaşanılası bir şehir. hatta gün olup oralarda yaşarsam sanırım boston tercih ederim artık.

ulaşım inanılmaz kolay ve anlaşılır, zaten belirli hatlar var onlara aşina olunca gerisi geliyor. yeşilliğe inanılmaz önem vermişler, mimari new england dedikleri gibi çok ingiltere, havası belli olmuyor, öğlen sıcaklayıp akşam üzeri götünüz donabiliyor (3-6 mayıs), ilk seyahatim olduğundan klasik görülmesi gereken yerleri gördüm, arada tek dolaştım.

bu arada öyle çok internet sıkıntısı yaşamadım ben, genelde ücretsiz wifi vardı her yerde, kontrollü kullandım yine de sadece harita için. new york'a göre bir tık ucuz geldi, tjmaxx gezdim yine ama alışveriş işini new jersey outletine sakladığım için bir şey alamadım, keşke alsaymışım. gidip istanbul'a dönecek olursa, ücreti karşılığında bir tshirt isteyebilirim :)

son olarak benim kadar evlerinde kaldığım arkadaşlarım için de unutulmaz bir seyahat oldu çünkü yanlarındayken green card çıktı :) elbette kesin değil değil ama fena bir numara denk gelmemiş bence.

bense 3 gün gezdikten sonra green card çıkmamasının verdiği üzüntüyle back bay'den new york seferine doğru yol aldım.
hesabın var mı? giriş yap