• çok rica ediyorum, aı ve llm'leri karşılaştırırken "chatgpt'den iyi" demeyin, biraz daha bilgi verin.

örneğin, en başta hangi claude versiyonunu kullanıyorsunuz? ücretsiz mi, ücretli opus mu? hangi chatgpt versiyonunu kullanıyorsunuz? 3.5 mu, 4 mü? karşılaştırmayı ne üzerinden yaptınız? kod mu yazdırdınız, aritmetik mi yaptırdınız, makalenin özetini mi çıkarttınız, kavga mı ettirdiniz, sjw delirtecek içerik mi ürettiniz?

çıkıp sadece "chatgpt'den iyi" demeniz hiçbir fayda sağlamıyor.

edit: gpt-4 kullanıyorum, ayrıca ücretsiz claude modellerinden haiku ve sonnet kullanma imkanım oldu. gpt-4, haiku ve sonnet'ten lojik olarak üstün, ayrıca daha iyi söz dinliyor. ama daha hassas, birilerini incitecek bir şeyler söylemeye kalkarsanız kulaginizi çekiyor. claude bu açıdan daha açık görüşlü. yalnız claude ücretsiz versiyon limiti biraz fazla sıkı, kullanımımı çok çabuk sınırladı.

genel olarak ikisi de gayet sağlam modeller ve kullanışlılar - şu anda gpt-4 ile devam ediyorum (20$), claude opus için bir 20$ daha veresim yok. belki yazın fırsatım olunca bir ay için opus satın alır gpt-4 ile daha denk karşılaştırabilirim. gerçi yaza kadar openaı gpt-5 falan diyor ama artık allah sonumuzu hayretsin, ne diyeyim…

ha, bir de chatgpt plus üyeliği dall-e ile geliyor, ürettiğim imajları ders sunumlarımda kullanıyorum, öğrencilerle bayağı bir eğleniyoruz*. claude bildiğim kadarıyla henüz imaj üretemiyor. dall-e de görünen o ki midjourney ile arasındaki farkı bayağı kapatmış durumda.

ha, bir de claude'un henüz bir app'i yok. arkadaş kaç milyar dolar yatırım aldınız amazon'dan, bir zahmet edin de bir app geliştirin. sene olmuş 2024. app olmadan olur mu?!
  • gürcistan silknet operatöründen e-sim alınır. en ucuz paket ve e-sim ücreti aşağı yukarı 150-200 lira.

daha sonra gelen qr kodla e-sim aktif edilir. claude’a kayıt olunur.

plus üyeliği ile normal üyelik arasında yapay zeka becerisi açısından büyük değil orta ölçekli bir fark dahi göremedim. ücretsiz sürümü bence yeterli olur. alternatifler arasında en özgünü.

örneğin “benim buton rengim şu renk. buna uygun bir metin rengi öner” dediğimde chatgpt ile kıyasla daha iyi önerilerde bulunuyor.

kimi zaman da basit bir çözüm yerine saçma bir yanıt verdiği oluyor. lakin çoğu zaman daha özgün ve ilginç önerilerle geldiğinden claude’i birincil chatgpt4’ü ise claude yetersiz / saçma bir yanıt döndüğünü hissettiğim zaman kullanıyorum. kimi zaman da aynı soruyu ikisine de sorup iki cevaba da bakıyorum. iyi oluyor.
  • grand theft auto iii'te yönettiğimiz karakterin adıdır. ancak bu elemanın bir de soyadı bulunmaktadır ve kendisinin tam adı claude speed'dir. bu olay rockstar games tarafından da doğrulanmıştır. şöyle ki; facebook için rockstar'ın hazırladığı anketin sonuçlarında, anketi çözen kişi ile eşleşen gta karakterleri arasında claude da bulunmakta ve soyadı da açık bir şekilde yazmaktadır.

konu hakkında ayrıntılı bilgi için: http://www.gtaforums.com/…ndex.php?showtopic=453889
    bir de resmi var sonucun: http://yfrog.com/7eclaudewp
  • elinde mızrak gotunde yaprak ile dolaşan ülkelerin bile olup türkiye'nin olmaması gerçekten hayret verici.

bir şekilde aldık cep telefonundan vpn kurup yine cep telefonundan chrome ile girmeniz gerekiyor . google pay ödeme yöntemi ancak öyle çıkıyor.

kodlamada chatgpt plus'ı donunda sallar.
  • seyşeller ve tuvalu'dan bile kullanıcı kaydı kabul edip, türkiye'den etmeyen servis.
  • "vpn falan anlamam o işlerden" diyen türkiye simülasyonu tutsakları chatbotsplace.com adresinden rahatlıkla abone olup kullanabilir bunu.
  • amazon'dan 4 milyar dolarlık yatırım alan ve openai'nin eski çalışanlarının kurduğu anthropic'in yapay zeka modeli (llm).

3.0 sürümünü ilk günden beri kullanıyorum; mantıksal tutarlılık, olaylar arasında çıkarım yapma ve insana daha yakın konuşma diliyle gpt-4 turbo'nun önünde görünüyor. ağırlıklı olarak ingilizce kullanıyorum ama türkçesi de fazlasıyla iyi. api üzerinden en gelişmiş opus versiyonunu da deniyorum ve sonuçları gerçekten tatmin edici, uzun süre sonra gpt kullanmayı bıraktım.

claude opus şu anda piyasadaki en kompleks large language model ve en verimli asistan.

amazon'un baltayı taşa vuracağını sanmıyorum, gelecekte epey ses getirecektir.
  • çok şükür ios için app’ini çıkarmış. sanırım android app’i de aynı anda hazır.

edit: sanıyorum henüz sadece sinirli sayıda ulkenin app store'larinda yayinlamislar app'i.
  • türkiye ile ilgili kısıtlamasını (bkz: monica.im) üzerinden kullanarak aşabilirsiniz.
  • yazdıklarıyla bazılarının damarına basan, takip edilesi güzel insan.
hesabın var mı? giriş yap