1 entry daha
  • kitap dımdım kalesine hapsolan kürtlerin iranlılar ve osmanlılar’a karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor.kesinlikle okuması kolay, keyifli bir kitap.okuma alışkanlığı olmayanlar bile rahatlıkla bitirebilir.
    hikaye bana biraz alamut kalesini anımsattı.konusunun gerçek olaylara dayandığı söyleniyor ama tabii ki birebir anlatım değil.yazar kendi dünyasını da eklemiş.
    --- spoiler ---

bir tık spoiler
    --- spoiler ---
    peki hikayenin eksik yanları neydi? hikaye anlatırken yazar, zaman algısına çok dikkat etmemiş gibi.kitap akarkan bir olayda 1 hafta geçiyor, öteki bölüme geçince orda bir gün geçmiş. destansı ve folklorik özellikler katmak istemiş ama bu yer yer hikayeyi sulandırmış. mesela çok yorgun olduğu için mola veren kürt askerleri, bir anda halay çekmeye başlıyor. hikaye böyle anlatılınca da tutarlı olmuyor.
    kitabın sonu, gerçek olaylara sadık kalmış , bunu bilmezden önce keşke farklı olsaymış demiştim.
    yazar bu kitabı sovyet döneminde yazdığı için, bir tık propaganda kitabına da benziyor, mesela yüzbinlerce askerle gelen iranlılar, birkaç bin kişilik kürt ordusundan çok korkuyor. tabii ki yazar’ın kürt olduğu için bu gözlükle bakması çok normal ama sorun şu ki, böyle abartılınca hikayenin ciddiyeti gidiyor. böyle birkaç anlatım daha var ama göz ardı edilebilir. onun dışında fikrim: kesinlikle okunmalı.
hesabın var mı? giriş yap