• dünyada nasıl pek bilmiyorum sonuçta sivaslı biriyim, lakin türkiye'de böyle lan. çok komik ve ilginç bir olay.

şimdi sokağa çık ekonomiye laf et, o an orada avel avel devriye gezmekte olan minimum 5-10 kişilik fakir devriyesi hemen üzerine atlar haline şükür ettirene kadar başından ayrılmaz ahahha.

bu algıyı ilk kim aşıladı, cidden büyük adammış vesselam.
  • bazı insanlarda fakirlik doğum lekesi gibi vücudunda doğar. 1 milyar dolar ver yine fakirdir. (bkz: fakirliği yaşam tarzı haline getirmiş insanlar)
  • toplumun acı gerçeklerinden biridir bu. en son bir sokak röportajında adam karşısındakine aynı cümle içerisinde hem on yıldır aynı montu giydiğini hem de ekonomik durumunun iyi olduğunu söylemişti.
  • bernard de mandeville 1714 yılında yayınlanan the fable of the bees adlı eserinde şöyle açıklamış bunu:

toplumu ve insanları en kötü koşullarda bile mutlu kılmak için büyük çoğunluğun hem cahil hem de yoksul kalması gerekir. bilgi, ihtiyaçlarımızı arttırır ve çoğaltır. bir insan ne kadar az ihtiyaç duyarsa, ihtiyaçları o kadar kolay karşılanabilir.

edit: imla
  • bugün bir halk ekmek büfesinin önünde upuzun bir kuyruk vardı. tiplere baktım ve içlerinde bir seçim anketi yapsak sonucun yine iktidar lehine çıkabileceğine inanıyorum.

daha bugün memur maaş zammına sırf "buna da şükür" zihniyetiyle yetiştiği için sevinen biriyle muhatap olmak zorunda kaldım. sırf baş örtüsünü rahatça takabildiği için ölene dek tayyibi olmaya programlanmış tipler... türkiye'de bir kıç örtüsü zulmü mevcut şu an oysa. akp yüzünden -ne akp'si bu şükürcü tayfa yüzünden -millet kıçı açıkta gezmeyi deneyimlemek durumunda. başımız açıkta kalsa neyse de kıçı açıkta kalan olursa sonunu açıkta olan düşünür artık.
  • konunun özü dahilinde (bkz: birlesmis yoksullar).
  • ahiret inancı en çok bunun için değil mi zaten.
  • çekilmez hayatlarını olumlamaya çalışırken uydurdukları yalanlara kendilerinin de inanmalarındandır.

bilinçli olarak bu duygu körüklenir. yeşilçam filmlerine bakarsanız devamlı fakir ama gururlu, fakir ama yakışıklı, fakir ama aşk adamı falan gibi “fakir ama x” kalıplarıyla nasıl yüceltildiğini de görürsünüz.

bu manipülasyonun 2 ana bacağı var:

- fakire fakirlikten başka hayat olmadığını benimset. dedesi de fakirdi, babası da fakir, kendisi de fakir olacak diye düşünmesini sağla. öyle çaresiz hissetsin ki çare aramaya yeltenmesin bile.

- fakirliği gurur kaynağı yap. evine sadece bir kuru ekmek götürmekten gurur duysun. zenginler zengin ama hepsi ciğeri beş para etmez şerefsizler ve aslında mutlu da değiller gibi saçmalıklar öğret. “çok para haramsız olmaz” falan gibi saçmalıklarla zenginliği kötü bir şey gibi göster.
hesabın var mı? giriş yap