• :
    -hey siz iki nokta,naapiyonuz ööle ustuste.aile var burda.toparlanin bakimm.
    ..
    -hah $imdi oldu
  • :
  • aşırı bağnaz ortaokul din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenim tarafından: "iki nokta sırt sırta" olarak adlandırılan noktalama işareti.
    neymiş üst üste deyince günahmış, ayıpmış, ulan sanki böyle olunca çok mu normal? ne bu noktaların amaçları da deli gibi birbirinin sırtına çıkıyorlar. hem senin mantığına göre üst üstenin daha normal olması lazım, sırt sırta sapıklık değil mi?

(bkz: tamam sakin ol)
  • iki noktalı işaretin, dört kelimeli ismi.
  • ::
    iki tanesi yanyana geldiğinde altan ayaklarına bakılan bir atı temsil edebilir. niye etmesin ki?
  • bir kelimenin içinde kullanıldığında öncesindeki sesli harfin uzun okunacağını bildiriyormuş, bunu yeni öğrendim. öğrenmenin de hiç mi hiç sonu yok.*
    (i:cat, a:ile)

adını da yanlış biliyormuşum iki nokta imiş. ama orta okuldayken iki nokta üst üste diye öğrendiğimizi hatırlıyorum.
  • görünmez bkzı, *'a çevirmek gibi sadece bu ortamda geçerli özel bir görev kendisine bahşedilmiş olan noktalama işareti.
  • noktali virgulun kizkardesi
  • yıllardır koruduğum,üzerinde düşündüğüm kavram..neymiş..anlatım bozukluğuymuş..çok sevdiğim türkçe öğretmenlerimle yıllarca tartışmıştım..''iki nokta yan yana''diye bi şey türkçe de yokmuş..bu yüzden iki nokta üst üste demek anlatım bozukluğuymuş..zamanında dedim tüm gazetelerde köşe yazılarının devamı arkada anlamında hep .. kullanılır diye..bana dediler ki gazeteler yanlış biliyor..iki nokta yan yananın anlamı yokmuş..bence zaten var..bakın bu yazıda kaç yerde geçiyor..ne kadar da anlamlı..hadi diyelim anlamı yok..hayatın anlamı nedir hocam?var mıdır söyle bakalım..bu nedenle iki nokta üst üste diye bi şey vardır ..olacaktır..anlatım bozukluğu değildir..
  • göktürkçe de nokta yerine kullanılan anlamlı bi işaret
hesabın var mı? giriş yap