14670 entry daha
  • uygulama ana sayfasında takip etmediğim kişilerden gönderi görünce kendi kendime “ya ben bunu takip etmiyorum ki” dedim, bak baktım “size göre öneriler” diyip bana gösteriyor. yahu ben bu tarz şeyler istediğimde zaten reels'e bakıyorum. ana sayfamda neden takip etmediğim salak saçma kişileri gösteriyorsun? sırf sana para ödüyorlar diye görgüsüz evli çiftlerin ev hallerini görmek zorunda mıyım? hele de sonradan görme ev kadınlarının 6 ay kınası, 1 yaş kınası, cinsiyet partisi vs saçmalıklarını görmek istemiyorum.

acilen eski haline gelmesi gerekiyor.
  • reklamını yapan insan sürüsü görmekten gına gelen platform. hatta bazen propagandaya dönüşüyor bu reklamlar. x ailesi, x markası, x şarkısı propagandası gibi. şu şöyle mükemmel bu böyle mükemmel. bırak allah aşkına her şey kusursuz olabilir mi bu kadar? çıkıcam yemin ederim bir gün bu mapustan, kurtaracağım kendimi.
  • hesabimi komple silmekle hayatimdan umarim sonsuza dek cikardigim fotograf paylasim uygulamasi - yersen.

rezalet bir sosyal garabete donusmustur gozumde. konusmamasi gereken cok insan konusuyor.
  • milyonlarca eşşeği bir arada görebileceğiniz sosyal medya platformu.
    aynı postu onlarca kez reelde görebilirsiniz.
    adı etkileşimmiş, öyle diyorlar.
    artık millet izlemeden geçtiği için 2x hızda konuşan davarlar mı dersin...
    yazıdan görünmeyen videolar mı dersin...
    'bıgın şırıya gittim, infis bi yir' diyen sığırlar mı dersin...
    haşırt huşurt sesli videolarla izlediğini sanan öküz öğlu öküzler mi dersin...
    'alınmaması gereken arabalar, satılmaması gereken hisseler, taşınılmaması gereken evler' diyen çokbilmişler mi dersin...
    sahte reklamlarla milleti dolandırmaya çalışanlar mı dersin...
    ekrana karşı 'şu firma şunu etti' diye haber metni okuyan gerzekler mi dersin...

ilgi, para, izlenme manyağı hastaların cirit attığı bir ortam.
    şikayet falan hiçbir işe yaramıyor.
    hele 'bu skkafalıyı bir daha görmek istemiyorum' demek bile.
    aynı elemanlar sürekli karşınıza çıkıyor.
    yani çok mu orjinal bir şey paylaşıyorlar da bu ergenleri engelleyemiyorum, anlamak mümkün değil.
  • yıllarca acayip mesafeli olduğum, çevre baskısı ile mecburen hesap açtığım ve nadasa bıraktığım platformdu, instagram.

ne ben ne de yakın çevrem hayatımızdan aktif paylaşım yapmayı pek sevmiyoruz. çok gezerim, çok yer deneyimlerim ama paylaşmam. sevmem çünkü an' da kalmayı seviyorum, insanlarla paylaşacak şeyler çekip bunun derdine düşmeyi değil.. ne sevgilimi, ne ailemi, ne gezdiğim yerleri, ne biriktirdiğim anıları.. bunları paylaşmadım hiç. paylaşanlara da pek bakmadım. belki 100 yer geziyorsam veya fotoğraf çektiriyorsam 1 tane, o da belki canım isterse işte.. son zamanlarda herkesin fake mutluluk paylaşımlarından ve de instagirlslerin aşırı teşhirci hesaplarını engellemekten gına gelmişti. instagrama girmiyordum bile..

ama birkaç haftadır kullanmaktan çok keyif almaya başladım. kendi kişisel hesabım dışında 2 instagram hesabı daha açtım ve bunları aktif kullanmaya karar verdim.

1. yürüyüş yaparken, koşuya çıktığımda ya da ne bileyim bir yerleri gezerken fotoğraf çekecek vaktim olduğunda (yeni de telefon aldım zaten) bol bol çevremde gözlemlediğim güzel, estetik, tatlı gelen her şeyi çekiyordum. misal geçenlerde 3 dakika boyunca bir uçurtmayı çektim çok güzeldi gözyüzünde. dün mesela gölet tarzı bir yerde ördek ve yavrularının fotoğraflarını çektim. bugün bir kedi modellik yaptı bana, ama nasıl güzeldi. bol bol onu çektim. her açıdan poz verdi. bu sabah yine kahvaltıda çay içtiğimiz semaveri çektim mesela uzungöl kenarında, çok estetikti. işte bu tarz çekimleri silmeye de kıyamıyordum ama telefonumda yer kaplasın da istemiyordum. depolamak da mânâsız geliyordu, en azından hepsini. bu çekimleri biriktirmek adına bir hesap açtım. yalnızca bende ve arkadaşımda şifresi var. o da benim gibi benzer içerikleri iyi çekimlerini atıyor hesaba, sonra attıklarını siliyor telefonundan. ben de bu tarz içerikleri çekip burada paylaşıyorum ve sonra telefondan kaldırıyorum. ortaya harika fotoğraflar çıkıyor ve biz bu hesabı albüm gibi kullanıyoruz. birilerinin görmesini hedeflemiyoruz. o nedenle kimseyi takip etmiyoruz ve takipçi kabul etmiyoruz. sadece çekmeye değer bulduğumuz, silmeye kıyamadığımız ama telefonda da tutmak istemediğimiz şeyleri paylaşıyoruz. ben samsung s24 ultra ile çekim yapıyorum; arkadaşım iphone 15 pro max ile çekim yapıyor. aynı hesaba yüklüyoruz. yalnızca kendi hesaplarımızı takip ediyoruz. 2 haftada bile o kadar güzel gönderiler birikti ki hesapta.. arkadaşım balıkesir-izmir arası bir hayat yaşıyor; ben istanbul-kocaeli arası bir hayat yaşıyorum. yaşadığımız ve sık bulunduğumuz şehirlerden de güzel yerler paylaşıyoruz, mekanlardan da... güzel görünen bir yemeği de paylaşıyoruz; rengini beğendiğimiz herhangi bir objeyi de.. 1 sene sonra falan geriye dönüp baktığımda çektiğimiz bu gönderilerden çok keyif alacağıma eminim. şimdiden alıyorum zaten.. birkaç haftada bile birikmiş olan şeyler bana mutluluk veriyor.

2. bir senedir peyzaja merak saldım. bazı kurslara katıldım, kendi çapımda bazı bitkileri yetiştiriyorum. takibini yapıyorum. bakımlarıyla ilgileniyorum. çoğunda başarılı olsam da bazı bitkileri solduruyorum. sebebini araştırıyorum. iyileşirdiklerimde nelerin işe yaradığını yazıyorum bir kenara.. işte bitkilerimi takip ettiğim bir instagram hesabı açtım. hepsini paylaşmaya başladım. hangi koşullarda baktığımı, gelişimlerini, neler yaptığımı, hangisini ne şekilde suladığımı, bahçeye diktiklerimi, saksıya diktiklerimi, solanları, açanları.. hepsini.. bulabildiğim tüm peyzaj hesaplarını takibe aldım onları izliyorum bu hesaptan. geri takipleri de kabul ettim. yazan fikir veren oluyor onlarla fikir alışverişi yapıyorum. kısacası bitki yetiştirme serüvenimi paylaştığım bir instagram hesabım daha var ve oradan bitkilerimi takip etmek inanılmaz keyifli oluyor. 2 3 haftada bir nasıl gelişim gösterdiklerine geri dönüp bakıyorum.. başkalarının bakması da hoşuma gidiyor. sık sık gönderi eklediğim bir hesap bu da.

amacı belli ve o amaca uygun kullandığım bu iki hesapla beraber instagramdan keyif almaya başladım. insanların gösterişlerinden, anda kalmadan yaşadıkları her şeyi paylaşmalarından o kadar sıkılıp uzaklaşmışım ki bu platformdan, böyle bana zevk veren samimi amaçlarla kullanmaya başlayınca anladım esasında ne kadar keyifli bir platform olduğunu.

güzelmiş aslında instagram.
hesabın var mı? giriş yap