• lawrence durrell'in alexandria quartet (bkz: iskenderiye dörtlüsü) dörtlemesinin ilk kitabıdır. imgeler, betimlemeler, anlatım dili çok zengin. olayların geçtiği mekanları çok ayrıntılı betimlemiş yazar. öyle ki romanın geçtiği yerdeki havayı koklatıyor. yazarın cümleleri anlatımı öyle kuvvetli ve o kadar iyi betimlemiş ki kitapta iskenderiye'de esen rüzgar, okurken adeta yüzünüze vuruyor. yazarın diline türk edebiyatından örnek verecek olursak sait faik abasıyanık'ın ayrıntılı mekan-kişi anlatımına, yaşar kemal'in olayları uzun uzadıya anlatımına benzetilebilir. oğuz atay'ın tutunamayanlar romanındaki anlatımını da andıran bir tarzı, benzer şekilde cümleleri ve aforizmaları var. kitap yasak aşk, sevmek, şehvet, arzular, görece rahat bir orta doğu ülkesinde yaşanan ilişkileri anlarıyor.

edebi bakımdan anlatım, betimlemeler çok güzel fakat konusı hakkında aynı şeyleri söyleyemeyiz. arzuların, sevmenin bir hududunun olmadığı işlenir. devamlı öne çıkan tutkulu aşk, kıskançlık, cinsellik, hazlar, farklı zevkler ve bunları keşfeden karakterler işlenmiş. yazar kitapta aşkı ve ilişkileri freudyen açıdan yaşatıyor dolayısıyla kitabın tamamında bu görüş hakim. ilişkilerin esnek ve toleranslı olması gerektiği arka planda asıl işlenen konu. aşkta ve savaşta her şey mübahtır cümlesi adeta bu kitap için söylenmiş gibi. kitap akıcı ve okuyucuyu bağlıyor yani yarıda bırakılacak bir kitap değil.

aşkın, sevginin bir kalıba girmeyeceği, bir kural ya da sınır tanımayacağı freudyen bir tarzda işlenmiş. kitabın baş karakteri justin'in duygusal bir kaos içinde savrularak birliktelikler yaşadığını görmekteyiz. bu hali nesim'i kırsa da, justin'i kaybetme korkusu ve ona olan aşkı ve tutkusu nedeniyle tüm bunları sineye çeker.
  • lawrence durrell'in iskenderiye dörtlüsü'nün ilk kitabı. cagdas sevgiyi anlatır. cesur.
  • okuduktan sonra "and justine for all" nidaları ata ata kitapçıya koşturan baltahazar'ı aldıran kitap; bir başyapıt; "bir kentte sevdiğiniz yaşıyorsa orası bir dünya olur" diyor bir yerinde ve biz bir kez daha (bkz: and justine for all) diyoruz.
  • zamanında show tv nin kırmızı nokta kuşağında oynayan ergen rüyası dizi için:

(bkz: the adventures of justine)
  • "âşıklar arasında asla denklik olmuyor — ne dersin? biri daima ötekini gölgeleyip büyümesini engelliyor, gölgelenen daima kaçıp kurtulma, büyüme özgürlüğünü kazanma isteğiyle kıvranmak zorunda. kuşkusuz aşkın tek trajik yönü de bu?

yani, başka açıdan capodistria'nın ölümünü gerçekten nessim tasarladıysa (ki yaygın dedikodu ve kanı bu), bundan daha felâketli bir yol seçemezdi. belki de (kendisinden önce arnauti'nin yaptığı gibi) justine'i bu ifritten kurarırsa ona kendisi sahip olabileceğini düşünmüştü. (bir keresinde böyle demiş — bana sen söylemiştin.) ama tam tersi oldu. onun bir anlamda günahlarını bağışlamış oldu, ya da bunu istemeyerek capodistria yaptı. sonuçta justine onu bir sevgili olarak değil, bir tür baş papaz olarak düşünüyor. ondan öyle derin bir saygıyla söz etti ki, duysa dehşet içinde kalırdı. asla geri dönmeyecek, dönebilir mi? dönse bile nessim onu sonsuza dek yitirdiğini hemen anlardı — çünkü bizimle günah çıkarma ilişkisinde olan kişiler asla bizi sevemezler, asla gerçekten sevemezler."

lawrence durrell
  • vaktiyle adı frape olan bir mekan, devredilirken o zamanki sahibesi dedi ki "buraya sanatçılar, modacılar gelir" ben de yeni adı drape olsun madem dedim, hem modacılar güçlük çekmez. diğerleri tutturdu yok illa lawrence durrell'la ilgili yapalım, justine olsun, yemeklerin adı da kitap isimlerinden oluşsun. ama ne oldu? battı gitti tabii. ben demiştim balthazar simit için fazla iddialı bir isim diye. dinletemedik.
  • hoş bir indochine şarkısı:

justine s'initie au secret
    une fleur dans la bouche
    elle entrevoit sa destinée
    justine qui se couche
    elle s'ennuie à trembler les sourds
    et compte les abattus du jour

tout bas justine touche à l'émoi
    justine obéit
    aurait-elle trahi ou subi
    justine saignera
    une lueur rouge caresse son corps
    ce n'est rien juste qu'une petite mort

et c'est ici que tout finira
    au paradis elle aura tout ce qu'elle voudra
    par ici plus personne ne sait couvrir ses plaies
    elle sacrifie toutes ses envies à l'infini

elle dort comme un château hanté
    justine qui se doute qu'un prince viendra la réveiller
    justine qui attend
    elle deviendra ce qu'elle voudra
    une fée, un ange, n'importe quoi

au paradis, elle aura ce qu'elle voudra
    par ici plus personne ne sait couvrir ses plaies
    elle sacrifie toutes ses envies à l'infini

au paradis, elle aura ce qu'elle voudra
    elle deviendra ce qu'elle voudra
    là-bas une fée, un ange, n'importe quoi ce qu'elle voudra...
  • lawrence durrell'in iskenderiye dörtlüsü'nün ilk kitabı ve kitabın adını aldığı karakter.
    justine; yaşam dolu, tutkulu, sevmeye- sevilmeye doymayan, kocası ile ilişkileri çetrefilli, evlilik dışı kaçamakları hiç eksik olmayan,iskenderiye'li bir yahudi güzelidir.
  • (bkz: kirmizi nokta)
  • süper eğlenceli bir dizi idi*. justine adlı liseli kızımız her seferinde ders esnasında rüya görür ve "profesör rabson"'ıyla birlikte çeşitli sonu malum maceralara çıkardı.. dizinin sonunda uyanıp her şeyin hayal olduğunu anlayıp üzülürdü.
hesabın var mı? giriş yap