• filmlerin, ortamlarin en karizma polisidir.
    (bkz: police line do not cross)
    (bkz: crime scene do not enter)
    bu adamlarda oyle bir eda var ki, inan olsun bu yuzden polis olasim gelirdi benim eskiden, genckene, ben hic cocuk olmadim.
    neyse,
    bu abiler oyle davranirlar ki sanki oradaki cinayet bile bu yuzden olmu$, kaldirimin kiyisindaki ceset sirf o abi ortama gelsin de karizma yapsin diye orada yatiyormu$ gibi...
    bir de bu abi, o sari bantin altindan gecerken ba$ka bir polis, maraba takimindan uniformali, bu banti amiri, muduru, lietunanti daha rahat gecsin diye kaldirir. bir nevi kapi gorevlisidir...
    abide bir sikkinlik hali vardir. boyle "- ulan ben kari yaliycaktim, nereden cikti bu cinayet vakasi, neden cagirdiniz beni, butun $ehri ben mi temizliycem..." gibisinden davranir.
    olay yeri eli lastik beyaz eldivenli uzmanlarca incelenirken, bu esas oglan orada bir kanka uzman gorur. genellikle zenci kadindir bu uzman. parmak izi, olum nedeni falan sorar. ilk ismi ile hitap eder bu kadina. sanki daha once yala$mi$lardir.
    boyle i$te.
  • genelde detective ünvanına sahiptirler. o gelmeden önce yapılan onca işin, yanıp sönen kırmızı-mavi ışıklı olay mahalinin bir zamanlar bu adamın elinden çıktığını düşünürüm ben. yani o da bu yollardan geçmiş, üstadlarını tıpkı şimdi onu ağırlayıp brifing veren yeniyetmeler gibi sırtında taşımıştır.

genelde 3 günlük sakalla takılır, alkoliktir, ve polis departmanının başındaki adamı skine takmaz.
  • (bkz: boomtown)
  • (bkz: chicken limbo)
  • polisler olay yerine saatler once gelmis ve delil toplamaktadirlar. yine de saatler suren arastirma sonucunda bir bulgu bulamamislardir. adamimiz sari bantin altindan gecer, etrafla bir iki muhabbet yapip olay mahalline gelir ve cesedin yanina gelip bir suru versiyonu olan sozlerden birini soyler.

-ceketinin cebinde zar buldum. bir kumarhanede oldurulmus, saat onbucukta.
  • bide bunların fbi versiyonları vardır.
    -burdaya giremesiniz!
    -fbi!
    polisler sanki hep nefret eder bunlardan yine mi fbi gibi.
  • sıradan polislerin gözünden kaçan detayları tespit etmede üstüne yoktur bu kişinin.

(bkz: fox mulder)
  • boyu kısa olanıdır. bacakları uzun olanı zarif bir siçrayişla üzerinden atlayacaktır.
  • genellikle tuhaf isteklerle gelirler olay mahalline. saçma sapan isteklerini anlamayan polis memurlarıyla 1 sn'lik bakışmadan sonra "daha ne bekliyorsun lanet olası!" gibi laflar ederler. ağır abidir bunlar.

--- spoiler ---
    ocean's eleven'da brad pitt abimiz bu salakların klişelerinden çok güzel faydalanmış, bombacı elemanı kaçırmıştır. kendine güven ve her daim tepeden bakan, azarlayan ses tonu olmazsa olmazlardandır.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap