3991 entry daha
  • rusya stratejik nükleer silah kullanamaz, bunun en başta kendi sonunu getireceğini çok iyi biliyor. ama, diğer yandan, başı sıkıştıkça nükleer silahlarını hatırlatmaktan da geri kalmıyor. biliyor ki nükleer silahları olmasa nato kendisini üç günde pes ettirebilecek kadar güçlü bir yapı.

burada yazıldı mı bilmiyorum, ama putin geçenlerde oldukça şahin bir akademisyeni danışman olarak sarayına aldı. ismini hatırlayamadığım bu şahıs ukrayna'da kazanmamızın tek yolu ufak bir avrupa şehrine bir nükleer sallayıp abd'ye bizimle şaka yapılmayacağını göstermektir, abd poznan için boston'u riske atamaz diyordu. ben bunun gerçekleşeceğine inanmıyorum, çünkü abd küresel pozisyonunu korumak istiyorsa poznan için boston'u riske atmak zorunda. yoksa ortada ne nato kalır, ne de hiç bir müttefiki bir daha abd'ye güvenir.

rusya da bu durumun çok iyi farkında, ancak böyle şahinleri konuşturarak, yüksek mevkilere getirerek, deliyim, çok üstüme gelirseniz yakarım dünyayı diye rest çekiyor. ukrayna'ya desteği gittikçe arttıran batının fiziksel olarak sahaya inmesine engel olmaya çalışıyor. bir nevi, fransa veya başkası ukrayna'ya asker sokarsa bu durum nükleer savaşa kadar varır demeye getiriyor.

rusya stratejik nükleer silah kullanamaz dediysek, bu taktik nükleer silah kullanmayacağı anlamına gelmiyor. belki poznan'a nükleer sallayamaz, ama f-16'ların konuşlanacağı üslere taktik nükleer silahlarla saldırabilir. zaten geçenlerde f-16'ların nükleer silah taşıma kapasitelerine atıfta bulunarak, onları nükleer tehdit olarak gördüklerini açıklamışlardı. tabi bunun gerçekle uzaktan yakından alakası yok, çünkü batı ukrayna'ya uçak verdi, nükleer silah değil. öte yandan rusya f-16'ların savaşın seyrini değiştirmesinden deli gibi korkuyor, ve onları ortadan kaldırmak için böyle bir çılgınlık yapabilir. tabi bu çılgınlığın karşılığının da stratejik nükleer silahlarla gelmesi çok muhtemel, çünkü taktik nükleer silahlar konusunda rusya'nın cephaneliği abd'nin çok daha önünde. bu sinir savaşında rusya bir el yükseltirse nato'nun iki el yükseltmesi gerekebilir ve bu durum bir felaket senaryosunun önünü açar.
  • visa / mastercard logolu kredi/banka kartlarının geçmesinin son durumu hakkında merak ettieen ülke.

diyelim ki çalışmıyor. ne yapacağız arkadaş? tr havalimanında ruble yapıp mı gideceğiz yoksa oradaki change ofislerinde mi?

nakit dışı bir çözüm yok mu?

diyelim nakit de bitti? ee ne olacak?

işi bilen suserlerin yeşillendirmesini rica ederim
  • (bkz: #164205109)

debe'de yazan entry'i okuyunca hakkında 13 yaşındaki çocukların yorum yaptığını düşündüğüm ülke.
  • taktik nükleer herşeyin sonu anlamina gelmez, burda en ufak nükleer silahta dünyanın sonu gelecek sanan cahiller var. nükleer felaketler daha önce yaşandı.

en büyük çaplı nükleer savaştan ancak nesiller boyu sürecek sığınaklar ile kurtulursunuz. (bkz: silo) bunu da rusya hali hazırda ural dağlarınin altında sığınak olarak hazırlıyor. batıda bu konuda hazırlık var mı bilmiyoruz? rusya'nın elindeki taktik nükleer sayısı, çar bombası, kendi yüzölçümünün ziyadesi ile geniş olması nedeniyle büyük bir nükleer savaşta avantaji var.
  • sertlikle nükleerle falan yenilemeyecek ülkedir. bu ülkeyi yenmenin tek yolu var: yahudi lobisi aynı amerika'da yaptığı gibi faaliyetlerle yönetimi ele geçirecek. pr çalışmaları, "soykırıma uğradık" muhabbetleri artık ne kadar geçerli bilmiyorum artık bu noktadan sonra nasıl bir lobileşme yapabilirler ama içten çökertilmesi dışında bir çaresi yok. fetö benzeri örgüt falan salmaları lazım içeriye. ama bizim gibi dinle ilgili yumuşak karnı yok bu ülkenin, o yüzden zor. yahudi lobisinin bile dinle ilgili yumuşak karnı var, kutsal toprak saplantısından başını su yüzüne çıkarmaları zor oluyor. din saplantısı olmayan ülkeler ileride dünyayı ele geçirir, çok net.
  • sevdiğimiz bir ülke
  • vay be, debe müthiş #164205109.

“ nükleer savaş başlatamayacak olan ülkedir”

diye başlamış entry

(bkz: ısıracak köpek dişini göstermez)

diye bitmiş.

suser, nükleer savaş başlamadı diye kudurmuş sanki.

swordsman was here‘i rusya, amerika ve ilgili başlıklara merak duyup bakan herkes tanıyordur eminim:

-bugün itibariyle-
    rusya başlığında 45, amerika birleşik devletleri başlığında 11, rusya ukrayna savaşı başlığında 1240 entry’si var.

(bkz: rusya/@swordsman was here)
    (bkz: amerika birleşik devletleri/@swordsman was here)
    (bkz: rusya ukrayna savaşı/@swordsman was here)

gazeteci ya da diplomat değil elbette, bir ruh hastalığı falan yoksa -tahminimce- fetoş’un sözlükteki rusya misyonlu şakirtlerinden.

nükleer savaş başlamamasını, rusya’nın bu topa girmemesini, bir zayıflık olarak gösterdiği bu entry’si o kadar zavallı ki.

nükleer savaş başlatmak, başlatabilmek, güçten çok kötülüğü gösterir.
    dünyada nükleer bomba kullanan tek ülke var (hepimiz de kim olduğunu biliyoruz).

“acayipleşti havalar,
    bir güneş, bir yağmur, bir kar.
    atom bombası denemelerinden diyorlar.

stronsium 90 yağıyormuş
    ota, süte, ete,
    umuda, hürriyete,
    kapısını çaldığımız büyük hasrete.

kendi kendimizle yarışmadayız, gülüm.
    ya ölü yıldızlara hayatı götüreceğiz,
    ya dünyamıza inecek ölüm”

(bkz: stronsiyum 90)

tanım: dünyanın en zorba ülkesi değildir.

* sadece 16 kişinin favladığı bok gibi bir entry nasıl debe olmuş, o da ayrı merak konusu.

aynı bokun laciverdi diğer bir suser, sanfransiskolu müfettiş de benzer fikirlerini sıçmış #164233013.

(bkz: rusya/@sanfransiskolu mufettis)
    (bkz: amerika birleşik devletleri/@sanfransiskolu mufettis)
    (bkz: rusya ukrayna savaşı/@sanfransiskolu mufettis)

30
    223
    2491

entry toplam.

gerçekten, bu tiplerin derdi ne?

edit: galiba fetoşçular arasında da kast var.
    bazısı (sözlükteki manyaklar, cevheri güven vb), palyaço modunda takılırken; kimi daha elit maskesi takıyor. insan kendini -sözlükte bile olsa- şu konuma sokmaya utanır. rusya ukrayna savaşı başlığına binlerce entry girmek ne amk.
  • hakkında spekülasyonların yapıldığı ülkedir.

yazdığım şu entry'ye #164205109 mesajlar gelince fark ettim meğer debe'ye girmiş ondan mesajlar yağıyormuş. *

entry'e ek yapacaktım ama uzun olacak o yüzden yeni entry giriyorum.

baştan uyarayım entry uzun! sadece ilgilisi/meraklısı "devamını okuyayım"a tıklasın!

hayaller ile gerçekler arasındaki uçurum hakkında yazayım biraz.
    rusya eski gücünden neden çok çok uzakta maddeler halinde açıklayayım:

1. rus askeri gücü eski gücünden çok uzakta. yaklaşık altı yedi aydır abd ukrayna'ya yardım etmiyordu. uzun süren savaşın da etkisi ile ukrayna zaten yıpranmış durumda. ona rağmen "meşhur rus ilerlemesine" bakıyorsunuz. aldığı senede bir kasaba! hani ruslar şöyle ilerliyor böyle mahvediyorlar haberleri sahadaki sonuçları yansıtmıyor.

bakın şöyle bir örnek vereyim. türk ordusu ki kısaca tsk olarak bahsedeceğim oldukça büyük ve güçlü bir ordu. hani kime sorarsanız sorun bunu size söyleyecektir.
    2022 şubatından bu yana rus kayıpları o kadar fazla ki pek çok araç/silah sistemlerinde tsk envanterinden daha fazlasını kaybetti. durum o kadar kötü. hani teyit etmek için oryx ve benzeri kaynakları da dikkate almanız gerekmiyor. sahaya bakmanız yeterli oluyor. yakın geçmişte tuvalete bile zpt/zma ve benzeri zırhlı araçlar ile giden rus askerleri bu aralar buhanka bile bulamaz oldular. bazıları çin malı ucuz golf arabası benzeri araçlar ile kalanlar ise eylem yapmaya çıkmış taliban milisleri gibi ucuz motosikletler ile dolanıyorlar. ellerinde kalan az miktardaki tankları koruyabilmek uğruna deliler gibi üzerine resmen kaçak kat çıkarak enteresan hareketli yapılar oluşturmaya başladılar.
    eskiden inanılmaz bir top/roket ateş güçleri vardı. günde 40-50 bin top atışı yaptığı zamanlar oluyordu. bir yılda on milyon top mermisi harcayınca irandan, kuzey koreden top mermisi dilenir oldular. iyi kötü top mermisi eksikliklerini bir şekilde çözdüler ama eskisi gibi top mermisi atamaz oldular.
    genel olarak "ruslar kayıplara aldırmaz" dendiği için kayıplardan bahsetmiyorum ama kayıplar da (kia+wia+mia) çok yüksek.
    ne söylenirse söylensin sahaya bakınca rus ordusunun zavallılığı her geçen gün biraz daha belirgin olarak görülüyor.

2. ikinci dünya savaşından bu yana ilk kez rus toprakları işgal altında. belgorod/bilhorod diye aratın kendiniz karar verin. koskoca rus ordusu neredeyse bir yıldır işgalcileri püskürtemiyor. karakolları basılıyor, askerleri esir alınıyor, vatandaşları sürülüyor. inanılmaz bir olay ama artık vaka-ı adiye sayılır oldu. zahmet edip haberini bile yapmıyoruz.
    sadece sınırda olsa gene iyi! moskova kaç kez bombalandı sayabilen oldu mu ? geçen yıl nehirde canlı yayında kayık/yelken yarışları yayınlanırken bile dronelar ile saldırıya uğrayınca nasıl da rezil olmuşlardı. yüzlerce kilometre içeride olduğu halde vurulan havaalanlarını/petrol rafinerilerini/fabrikaları saymıyorum bile. o kadar çok yer vuruluyor ki artık saymıyoruz bile. başkentini bile koruyamayan süper devlet mi olur!

3. rusyada yaşanlar seçkin ruslar : burada bahsedilen ruslar "patates yer, votka içeriz yeter ki putin başımızda kalsın" diyenler değil. rejim/putin çevresinde yaşayan seçkin kesimden bahsediyorum. ve sadece oligarklardan da bahsetmiyorum. genel olarak hammadde satan ve karşılığında teknolojik ürünler alan ülkede birim fiyatı 100 birim olan bir ürün düşünelim:
    eskiden 100 birim olan ürün için ihale açılır, 85 hatta bazen 75 birime kadar fiyatı düşürülürdü. ihale sivil ise ihaleyi yapan en alttaki memurdan genel müdürüne kadar, askeri ise çavuşundan generaline kadar sakalını/avantasını alırdı.
    şimdi aynı ürünü alabilmek için 120-150 birime kadar para ödüyorlar ama sorun ödenen para değil. sonuçta devletin kasasından çıkıyor ama artık seçkinler avantalarını alamaz oldular. gelirden olmaları bir yana o paraları avrupa'da yiyorlardı. avrupa içinde pek çok turistik lokasyonda ruslara ait mülklerin olduğu da sır değil. şimdi hem eskisi gibi kazanmıyorlar hem de eskiden kazandıklarını bile yiyemiyorlar. satın aldıkları mülklere bile gidemiyorlar. savaş yüzünden hem ülke dışına çıkamıyorlar, hem de çıkabilenler de avrupa'da barınamıyor. yani savaşın en çok rahatsız olan kısmı rusların kaymak tabakası.

rusya ile ticaret yapan pek çok firma/şahıs var bu ülkede. onlardan tanığınız varsa sorun oralarda işler nasıl yürüyor diye. işler/durumlar eskiden nasıldı şimdi nasıl diye sorun anlatsınlar uzun uzun.

4. uluslar arası:
    çok basit ve temel örnek olarak çevremize bakın! israil-filistin-iran-hizbullah krizi/çatışmaları/savaşı ne derseniz artık o gündemde. olayların başından bu yana rusların her hangi bir aksiyonunu gören/duyan oldu mu?
    hani her şeyi çözen kahraman/süper/düper sergey lavrovu gören oldu mu? her hangi bir aksiyon aldığını, bir yerlerde bir şeyler yaptığını gören oldu mu ?
    arjantin'den çin'e, isveç'ten güney afrika'ya neredeyse her ülke bir şeyler söyledi ama ne rusya'yı ne de meşhur lavrovu göremedik ortamlarda!
    ne öneride bulundular ne de bir şekilde inisiyatif aldılar. daha da kötüsü yapılan yorumlarda çıktı ortaya. şu olursa rusları kızdırırız, şuna ruslar izin vermez, ruslar olmadan şu olmaz yorumu yapan hiç olmadı. suriye'deki askeri hava üslerinin neredeyse tamamını ruslar yönetiyor. şam'da rusların kesin hakimiyeti var. hizbullah ya da iran ile ilişkilerinden bahsetmiyorum bile.

hani benim dediklerime bakmayın, kendiniz kontrol edin! ortadoğu'da neredeyse dağıtılmayan kart kalmadı ama ne masada ne çevresinde ruslar yok! ruslardan bahseden bile yok. anca zimbabve kadar dikkate alınıyorlar.

sonuç olarak: rusya elinde nükleer silahları dışında gücü, etkisi ve caydırıcılığı kalmamış olan bir ülke. bunu ne avrupa ne de amerika yapmadı. bunu ruslar kendilerine yaptılar. nükleer gücü kullanırlarsa ki ne kadarı kullanılabilir durumda o da şaibeli ya neyse kullanabildiklerini var sayalım artık ellerinde başka hiç bir seçenek kalmıyor. o yüzden de kullanmazlar. dahası rusya içindeki yönetici elitler eski güzel günlerine dönmek istiyorlar. haliyle nükleer şu an için bir seçenek değil! yakın gelecekte de olacağa benzemiyor.

(bkz: bilmem anlatabildim mi)
  • bugün zafer günü (den pobedy) kutladığımız ülke.

hastanede ww2 muhabbeti en kahraman benim dedem şeklinde yapılıyor, sohbet "benim dedem 584858 nazi vurmuş, benimkinin vurduğu nazi cesetleri dağ olmuş berlin den görünüyormuş, o da bişey mi benim dedem hitler le himmler i üst üste yatırıp sikmiş" modunda devam ederken aslında hepimiz biliyoruz onlarda tam bizim gibi nereye götürdüklerini ve gittikleri yerde tam olarak ne yapacaklarını bilmeden çatışmaların ortasına düşmüş, farelere akşam yemeği olmuş, çamurda soğukta pislikte cesetlerin arasında insan olduğunu unutana kadar yaşamış, ne olduğunu bile anlamadan yaralanmış, sonra da eve dönüp duydugu veya aslında olmasını istediği kahramanlık hikayelerini tanıdığı herkese anlatmış insanlardır kesin.

bulunduğum şehirde güvenlik sebebiyle resmi bir parad yada kutlama olmadığı halde halk kendi kendine kutlama gibi birşey organize etmiş, araçlar bayraklarla geçiyor, bir yerlerden marş ve müzik sesleri geliyor. pencereden video çekebilen bize atsın dedik ama ayakta durabilen yok.

dışarıyı merak etmeyi bırakıp bizde torunlarımıza anlatmak için kahramanlık hikayesi düşünmeye başladık, önümüzdeki 80 yıl kutlanacak yeni model "zafer günü 2.0" için anlatacak bişeyleri olsun.
  • buraya turistik maksatlı gezide para nasıl taşınıyor? bankalardan para gönderim imkanı var mıdır? bilgi sahibi yazarların mesaj atmasını rica edeceğim.

not: bu entry kendi kendini imha edecektir.
11 entry daha
hesabın var mı? giriş yap