• amerikan bürokrasisinin kanayan yarası. müdürden falan kesinlikle korkmaz. müdür korkusu da olmadığı için son derece rahat tavırları vardır. sevimli ve bir o kadar da tehlikelidir. çalıştığı kurumun en açık sözlü personeli odur. bir ditroyit motorlu taşıtlar dairesi olsun, bir mesaçüset vergi dairesi olsun çalıştığı yerin neşesidir. kuyrukta bekleyen biri gelip "bakın bayan benim gerçekten çok acelem var" dediğinde, oturduğu yerden böyle gözlerini belerte belerte bakıp "tatlım inan bana burada hepimizin acelesi var" der. amerikan polisleri bu sevimli tombik hanımdan bilgi almak için "letişya belki bir ara yemeğe çıkmalıyız" falan diye kur yapar. ama hiç sözlerini tutmazlar... her şeye rağmen hakkaniyetli bir kadındır. yıllar yılı "tombik zenci kadınlar az çalışıyor" mesajını vermeye çalışan holivut muvilerini ne kadar kınasak az...

editsel duygular: lan şimdi aklıma geldi... bugüne kadar bir kredi yurtlar kurumu'nda, bir belediye bursu kuyruk sırasında, bir askerlik şubesinde allahın bir kulu bana "tatlım inan bana" diye başlayan bir cümle kurmadı. hadi işimiz görülmesin önemli değil, ama birazcık sevgi ya... birazcık duygu...
  • film boyunca esas oğlan veya esas kıza en az iki kez kıyak yaparlar. karşılığında "oh leila, sen harika bir tontişsin" gibi "teşekkür edeyim de gidip işime gücüme bakayım" yüzeyselliğindeki iltifatlar karşısında da cool tavırlarını koruyarak asaletlerini sağlamlaştırırlar.
  • insanlari basmakalıp örnek, stereotip olarak kullanan holuvud tarafindan acimasizca istismar edilen kadindir. zenci olmasi, kadin olmasi, tombis olmasi ile zaten hayata eksi ucle baslamistir. kopegi baglasan durmayacak yerlerde; fakirlere ve yaslilara servis veren kurumlarda, trafik ve ehliyet le ilgili devlet daireleri gibi yerlerde az paraya calisir. gene de bakimlidir, saclari orgulu, utulu, tirnaklari yapilidir, gene de gulumser. genelde yanliz buyuttugu cocuklarina iki kurus goturebilmek icin calistigi o yerlerde gene de insanlarla iyi kotu iletisim kurmaya calisir. ama gene de yaranamaz.
    kadindir tombistir siyahtir fakirdir.
    simdi elde ne var? eksi dort..
  • ankara'da ki bilimum devlet kurulusunda bir yandan orlon kazak orerken bir yandan yan masada ki mesai arkadasiyla dedikodu yapan kadinlarin amerika'da ki yansimasidir bu tombik zenci abla..
  • amerikan filmlerinin vazgeçilmez figuranlarıdır bunlar. çekecek ilginç sahne bulamayınca bu tonton ablaları koyup birkaç replik sıkıştırıverirler. sevimlidirler, kimseye zararları yoktur. severiz kendilerini.
  • gozlemledigim kadariyla bu kategorideki teyzelerin cogunlugu dunya s.kime minare gotume tarzi bir calisma tarzi benimsemis. islerini kimi zaman insani canindan bezdirebilecek sekilde yavas yapabiliyorlar, kimseyi de sallamiyorlar. hele ki akil vermeye kalkarsaniz vay halinize. aninda terslerler adami, cok hassaslar bu konuda. ama iyi gunundelerse de tatli tatli muhabbet ediyorlar. tatlim, sekerim, balli boregim oluyorsunuz.

yasadiklarima gore cogu yerde asagi yukari boyle . dmv 'yi ayri tutuyorum yanliz. ben hayatimda boyle manyak, boyle absurd yer gormedim arkadas. omer celakil gelse cozemez orda ne olup bittigini.
  • katır kutur tırnaklarını yemesine göre çok daha tercih edilebilir bi eylem yapan zenci ablamız, bacımız, kardeşimizdir. bir insan hergün takma tırnak takıp yiyerek çıkarır mı ya. şekerli takma tırnak falan yapılsa yemin ediyorum bu manyak gider alır 2 dakkada hepsini bitirirdi.
  • bol bol "mıııı-hııııı" sesi çıkarır, hafif onaylama ifadesi gibi de tam değil işte.

- mııııhıııı!...
  • whoopi goldberg olarak da bilinen kadındır.
  • zalimlerin hakkından gelen, her daim komik ve neşeli olan, argo konuşan -ki bu tarzı kendisine çok yakışan-, fedakar, dostlarını kurumun çıkarlarından önde tutan, büyük takılar takan, saçları toplu, yüzü güleç kadındır. filmin başkişisinin ahbabıdır mutlaka ve onun istediği sakıncalı bir görev neticesinde önce bir parça nazlansa da, peşinden "lanet olsun bebeğim, peki tamam" der.

genelde zencidir; ama zenci olmasa bile mutlaka şişmandır. çünkü sıskalar fesattır, başrol, bilemedin kötü kadındır. genelde arşiv görevlisi, kütüphane görevlisi, gizemli yerler insanıdır. bir odaya atılmıştır; ama aradığınızda ordadır ve asla "işiniz düşünce aradınız" diye sızlanmaz. misal dexter'daki rahmetli arşivci teyze. iki donut'a dexter'ın hizmetine tüm kaynakları açardı, vakti zamanında da harry için dosyaları imha etmişliği var. kutsaldır, ana gibi(n) değerlidir bu şişman teyzeler.

gönül ister ki; daha çok kıymet görsünler. ah şu yeni nesil efem...
hesabın var mı? giriş yap