• (bkz: #67756967)
  • hava durumunda bir sıkıntı yok iken. ve radarı çalışıyor iken iki geminin çarpışma yaşaması bana gerçekten çok ilginç geliyor.

hele ki 10-15 mille giden bir kargo gemisinin arıza yapmadığı takdirde göz göre göre başka bir gemi ile çarpışması gerçekten de çok zor değil mi?

hele ki bu çarpışmadaki gemilerden bir tanesi yüksek manevra ve hız kapasitesine sahip bir gemi.
    ilginç. bence işin içinde bir iş var.

ekleme: ajanslar yoğun sis var diyormuş. sis geminin radarını bozar mı acep?
  • böyle böyle 20 sene sonra rusya'nın askeri gücünü zayıflatırız.

(bkz: çaktırmadan savaşmak)
  • ruslarla aramız iyi miydi lan? ona göre yorum yapacağım.

bi ara savaşcaktık sonra kankeyto oldular, sonra gene höt höt dedik falan. son durum ne şimdi??

ruslarla kanka mıyız? düşman mı? ona göre bi yorum yapalım.

tarafsız olarak geçmiş olsun diyorum sadece. koca savaş gemisini tankere çakmak ilginç bir şey ama. (kaptanlık belgem var, tekne kullanırım ve denizde çatışmayı önleme kurallarını doğal olarak iyi bilirim. )
  • dünya siyaseti kötü yazılmış bir film senaryosu gibi
  • rusya türkiye ilişkisi kemal sunal filmlerine döndü. adamların başına istemeden öyle çok dert açtık ki yakında bizden korkup aman abi yaman abi bokunu yiyim abi derlerse şaşırmam.
  • rus istihbarat gemisinin abd tarafından batırıldığı su götürmez bir gerçek (bkz: kaynak gotum). bunun yanında ruslar şu an karadeniz'e yığınak yapıyor (kaynak: gizli) , almanlar türkiye'de tank fabrikası kuruyor (kaynak) , kısaca 3. dünya savaşı is loading..........................
    edit: kaynak
  • (bkz: çekilin ben kaptanım)

olayın kesin sebeplerini bilmeme rağren bizim karasularımızda olmaması ülke siyaseti açısından en azından nefes aldırıcı olmuş ve olası bir yeni krizi engellemiştir
    (karasularımızda olmuş da olabilir. henüz teyit edemedim, eğer öyle ise bizi de bağlar.)
    (bkz: vts)
    (bkz: sektör türkeli)
    (bkz: vhf kanal 16)

ne olursa olsun; denizdeki kurallara göre iki gemiden birisi diğerini görmüş ise her iki gemi birbirini görmüş sayılır kuralı geçerlidir
    bu kural evrenseldir ve değiştirilemez

(bkz: denizde çatışmayı önleme tüzüğü)
    (bkz: colreg)

kargo gemilerinde genelde uyuyan zabit veya köprüüstünü terk eden kaptan çok olur. ancak bu kazanın önlenemez olduğu anlamına gelmez.
    gerçekten merak ediyorum savaş gemisi ne yaptı da diğer gemi ile çatıştı *
    normalde kargo gemisinde köprüüstünde 1 kişi varken savaş gemisinde en az 7-8 kişi vardır. hiç biri mi görmedi.
    zaten illa gözle görmesine de gerek yok. sık geminin olduğu bölgelerde arpa radar gerekli ayarları yapılarak yaklaşan gemileri alarm vermesi sağlanır.
    ilerleyen saatlerde ve günlerde çok ilginç bilgilere ulaşacağımıza adım gibi eminim
    kargo gemisinin ufak bir volgabalt olduğunu tahmin etmekle beraber
    muhtemelen putin savaş gemisindeki personeli sibiryaya sürgüne gönderir

bir savaş gemisinin durgun bir havada ve gündüz vakti diğer bir gemi ile çatışması kabul edilemez

edit1: çatışan kargo gemisi youzarsif h adlı togo bayraklı gemidir. aşot 7 değildir
    savaş gemisindeki tüm personel sağ salim tahliye edilmiştir kıyı emniyet tarafından
    gelişmeleri bildirmeye devam edeceğim
    kaynak: http://i.hizliresim.com/o0lw23.jpg

edit2: rus gemisi tamamen batmış olduğu söyleniyor

edit3: flightradar gibi uçakları gösteren sistem gibi denizdeki gemileri gösteren sistem de vardır
    https://www.marinetraffic.com/tr/ais/home
    adresinden sol taraftaki menüden youzarsif h yazarsanız geminin pozisyonu görebilirsiniz
    bu arada ufak volgabalt değilmiş
    detayları aşağıdaki linktedir
    romanyadan ürdüne canlı hayvan götürüyormuş
    https://www.marinetraffic.com/…7/vessel:youzarsif_h

edit4: batan rus gemisi tam bir fiyasko. savaş gemisi demeye 1000 şahit lazım. bir istihbarat gemisi demeye ise en az 500 şahit lazım
    denizcilikte bu tip gemilere kakalak denir. tıka basa insanların doldurulduğu gemilerdir. envanterde yardımcı gemiler olarak geçerler
    bizde de bununla aynı olmasa bile benzer görevlerde benzer gemiler vardır.
    http://i.hizliresim.com/gbj6n6.jpg

edit5: kargo gemisinde herhangi bir hasar olmayıp. yapılacak evrak işlemlerinden sonra yükünü ürdüne götürmek üzere seferine devam edecektir.
    olayda hiçbir yaralı yoktur. herkes sağ salimdir

edit6: youzarsif h gemisi ürdün seferine devam etmemiştir. hayvanları yüklediği romanyaya geri götürmüştür.
    an itibariyle boğazlardan geçmemiştir
  • karşısındaki yük gemisi canlı hayvan taşıyormuş. kimse de demiyor hayvanlara ne oldu?
  • koskoca denizde gemi çarpışır mı? sorusunu şu şekilde yanıtlayabilirim. denizde trafik ayrım düzeni denilen aynı karayolu/otoban gibi hatlar var. tüm gemiler bu yolları kullanır çünkü hem kısadır hem de kıyısı bulunan ülkelerin kara sularına girmeyecek şekilde düzenlenmiştir. gene de çarpışmak zordur çünkü bu yollar enlemesine baya bi geniştir. hangisi bilmiyorum ama kasıtlı bi olay yok ise mutlaka birisi veya her ikisi birden trafik ayrım düzenine riayet etmemiştir, radarını kontrol etmemiştir, önüne sağına soluna bakmadan langur lungur gitmiştir.
29 entry daha
hesabın var mı? giriş yap