• dönemin şartlarını düşündüğümüzde hiç de yadırganamaz. o zamanlar ferrari vardı da biz mi binmedik? ayrıca ferrari'nin logosu ney? at, hadi şimdi imana gel.

not : galatasaraylıyım.
  • insansız hava aracı nasıl uçuyorsa bu da aynı mantıkla olmuş olabilir. hadi ateyisler bunu da açıklayın bakalım
  • cahil cuhela takiminin iddiasi. konunun detaylari asagida var. sadece mescid-i aksâ’ya kadar goturen binitin adi burak ve sonucta bu, bir adimi ile gozun gordugu ufuk noktasindaki en uc noktaya atlayan bir tasit olarak tanimlanmis pek cok siyer kaynaginda (bkz: #18802917). ata benzer bir varlik olmus olabilir. zira belirli bir yukselikte cok buyuk bir hizla hareket ettigini biliyoruz. bu, inanc sahibi olmayan bir insan icin zaten bastan tartisilmasi abes bir konuyu olusturacaktir. yani allah'a inaniyorsaniz boyle bir olayin meydana gelmesi de cok garipsenecek bir sey olmamali. inanmiyorsaniz yaradana, tartismanin da bir alemi yok. yani metodolojik sacmaliktan baska bir sey degil zaten reddettikten sonra tanri kavramini mirac hakkinda atip tutmak.

--- spoiler ---

alâî tefsiri’nden âlûsî’nin naklettiğine göre, resulullah’ın isra gecesi biniti beş tane idi. birincisi beytü’l-makdis’e kadar burak. ikincisi dünya göğüne kadar mi’rac; üçüncüsü yedinci göğe kadar meleklerin kanatları; dördüncüsü sidre-i münteha’ya kadar cibril’in kanadı; beşincisi kâbe kavseyn’e (mirac gecesi iki yay arası kadar allah’a yaklaşmasına) kadar refref (manevî bir binek)

--- spoiler ---

--- spoiler ---

"cabir ve ebu hüreyre (r.a)nin, resulüllah (s.a.v.)'den rivayet ettiklerine göre peygamberimiz bu hususta şöyle buyurmuşlardır:

"ben, sabain isra ve miracı anlatınca kureyşliler beni tekzip etti. bana, gidip geldiğim yerlerden ve mescid-i aksa'dan sorular sordular. halbuki ben mescid'i aksa'nın hiç bir özelliğini tespit etmemiştim. bu sebepten müşkül durumda kalıyordum. allah (c.c.), bana mescid-i aksa'yı gösterdi. ben de kureyşlilerin bütün sorularına cevap verdim." (müslim)

sahih rivayetlere göre; kureyşliler, mescid-i aksa'nın kapı, pencere ve cihet gibi her özelliğini soruyorlar; peygamberimiz de teker teker cevap veriyordu. buna rağmen buna da inanmadılar. "biz sana şam'dan gelmekte olan develerimizi soracağız; bize onlardan haber ver" dediler. peygamberimiz şöyle cevap verdi: "evet, falan kimselerin kervanına rastladım. 'revha' isimli mevkide idi. bir deve yitirmişler, onu arıyorlardı. iüğleri arasında bir su kabı vardı. susadım, o kabı alıp su içtim ve kabı yerine koydum. geldiklerinde sorun bakalım, suyu bulabilmişler mi" o anda kervan, peygamberimize gösterildi. o da, kervanın kemiyet ve keyfiyetine dair haber verdi ve şöyle buyurdu: "içlerinden 'cemel-i evrak' (yani karam tırak beyaz bir deve) önde olarak, falan gün güneşin doğmasıyla beraber gelecekler:" peygamberimizin haber vermiş olduğu o gün; müşrikler sabahın erken saatlerinde "seniyye" tepesine doğru çıktılar. güneş ne zaman doğacak da muhammet (s.a.v.)'i yalancı çıkaracağız diye, bekliyorlardı. derken; içlerinden birisi, "güneş doğdu" diye haykırdı. tam o sırada bir diğeri de, "işte kervan geliyor, önlerinde cemel-i evrak, tıpkı söylediği gibi" diye bağırdı. bu da ayrı bir mucize olmuştu. hal böyle iken, müşrikler yine iman etmediler. "bu açık bir sihirdir" dediler."

--- spoiler ---
  • gayet somut bir olaydır.
    hz. muhammed ata binmiş, atla gökyüzüne yükselmiştir. at soyut olsa nasıl binecek? akıl akıl...
  • + tartisilan nedir? neyi tartisiyoruz yani? olay ne? iddia ne?

- allah'ın hz. muhammed'i huzuruna atla getirtmesi.

+ boyle bir sey yok. tanri yaklasmada soz konusu olan "arac" refref diye bir sey. burak denilen binit, fiziksel bir konumdan digerine kadar tasinmayi saglamis.

- e ne farkeder, ha refref, ha burak, ha ayfon?

+ sen en bastan beri tanrinin katina "at"la cikilmasi konusunu diline dolamadin mi? yani basligin bile acilis sekli, ifade ettigi sey ne? neyi tarsitiyoruz? yani en ufak bir kaynak karistirsan karsina cikabilecek bir seyin yanlisini once kafaya alma gayesi ile diline doluyorsun, tartismanin belirli bir asamasindan sonra nerede, ne ile ilgili olarak tartismayi baslattigini dahi unutuyorsun. nerede tartisma adabi ve kulturu o zaman?

- getirdigin bilimsel acikma bu mu yani?

+...
  • (bkz: at murattır)
  • gayet somut bir olaydır.

cthulhu için rüya somut bilgi aktarımıdır ve kendimizi bir sabah okyanusun ortasında bulabiliriz. rüyada yaşananlar gerçek hayatta da aynen geçerlidir. e aynı şey işte.

gidin iki su için.
hesabın var mı? giriş yap