• öncelikle kendisini ve ailesini bizzat tanıyorum. babası ali baba gezeravcı da öğretmenimizdi. kendisi de türk milliyetçisi ve atatürkçü birisidir. f16 pilotu olup 2012 yılında fetöcü olmadığı için üzerine atılan casusluk suçlamalardan beraat etmesine rağmen kendisi gibi bir çok pilot tsk'den ihraç edilmiştir. onların yerine gelen fetöcüler ise 15 temmuzda özel hareket binasını bombalamış darbe girişiminde bulunmuşlardır. 8 yıllık mücadelesi sürmüş ve 2020 yılında geri dönmüştür. 2024 yılında ise uzaya çıkan ilk türkiye türkü olmuştur. uzayda da ilk söylediği söz atamızın istikbal göklerdedir sözü olmuştur. çünkü annesi babası yörük olan, hiçbir torpili olmayan köylü bir çocuk atatürkün kurduğu cumhuriyet sayesinde adını türk tarihe yazdırmıştır.
  • alper gezeravcı ile birlikte uzaya giden astronotlardan biri de isveçli marcus wandt.
    marcus wandt da alper gezeravcı gibi bir pilot.

isveç dünyada uzaya yatırım yapan ülkelerden biri. bu konuda ciddi çalışmaları var. marcus wandt’ı uzaya göndermelerinin sebebi de bu çalışmalara ivme kazandırmaktı. bu konuda uzay tecrübesini önemsiyorlar. marcus wandt, uzaya giden üçüncü isveçli astronot olarak kayıtlara geçti ayrıca.

marcus wandt dünyaya döndü, uzay çalışmalarına kaldığı yerden devam ediyor, elinde mikrofon şehir şehir gezmiyor, bayatlamış ideolojik sloganlar atmıyor.
  • adam astronot olarak gittigi uzaydan aktronot olarak geldi. bu nedir arkadaş ya. ismail saymaz güzel demiş;

"alper gezeravcı’yı tgc anadolu gemisi gibi gezdiriyorlar.
    bu gene iyi…
    galata kulesi’nden üsküdar sahiline kadar ‘rabia’ yaptırıp dombra söyleterek, uçurabilirlerdi."
  • acaba çocuk doğum günü partilerine geliyor mudur? telefonu olan varsa yeşillendirsin
  • hatırlarsınız alper beyin uzay seyahatini şovculukla eleştirenlere sağ/milliyetciler özellikle saldırdilar. bunun inatla siyaset üstü bir mesele olduğunu söylediler. kendisi de başta renk vermedi ama sonra akp’ye yanladi.

türkiye siyasetine dair daha fazla yazı okumaniz lazım çocuklar. kendi beyninizi kendiniz doldurun. mevcut popülist dini kleptokratik rejimin kurulmasında “milliyetçi” kesimin katkılarıni ancak öyle anlayabilirsiniz. zira bu iki kesim birbirinden beslenir ve organik bir ilişki içindedir. s.ogan olayında da gördüğünüz gibi. bunlardaki sol/hürriyet nefreti ne yazık ki ülkemizin stabilitesi, refahı ve insanlığına büyük zarar verdi.

edit: düzeltme.
  • ilk türkiye uzay turistidir.
    amerikan bir şirket tarafından götürülüp getirilecektir.
    devletin uzay işi yapıyoruz demek için yaptığıdır.
    gitmek için özel bir yeteneğe gerek yoktur.
    gittiği yerde internet bile vardır.

azerbaycan türkü, kazak türkü ve cuvas türkünden sonra 4. türktür uzaya giden. şaşırdınız biliyorum.

gittiği yer uluslararası uzay istasyonu.
    isveç de aynı araçla aynı amaçla beraber adam gönderecek böylelikle ucuza yapılacak.
    başlarında bir kaç kişi olacak ve lider olarak amerikan bir astronot olma zorunluluğu var.
    15 gün kalacaklar. standart görev süresi ile aynı olacak.

boş bir yolculuk olmaması için tübitak ve bir iki üniversiteden çocukların hazırladığı uzay ortamının tepkilerini gösteren küçük malzemelerle gittiğinde deney yapacaklar. basit oyunlar yani kimsenin işine yaramaz amerika gülüyordur :)

kişisel olarak bir de sürpriz eşya götürcek.

gidilen yer 1998 de başlamış yol hanı gibi gidilip gelinen dünyaya yakın bir istasyon. uui adındaki istasyon belirli ülkeler tarafından yönetiliyor. 2031 yılında ömrünü tamamlayıp kullanmayı bırakmayı planlıyorlar.

istasyonun ömrünü tamamladığı bu son yıllarında arkadan gelen küçük ülkeleride artık üye alıp ara ara gitmelerini sağlayıp masraflara ortak yapmayı planlıyorlar. istasyonda yapılabilecek her şeyi yaptılar artık, onlar için yeni proje vakti, bazıları için de biz de buna katıldık diye hava atma vakti. belki bir iki şey deneme vakti.

ortam böyle

ekler:
    ekşi sözlük “de” ekleri engeline takıldık. de ekleri düzeltildi.
  • uzaya gidip dönmek gibi inanılmaz havalı, bilimsel, rüya gibi bir şeyi yaşadıktan sonra alüminyum folyo giydirilerek belediye seçimleri için parti maskotu gibi elinden tutturup ilçe ilçe gezdirirsen kendini işte böyle efsane olacakken dalga malzemesi olursun. zaten uzaydan "güveç özledim, anamın tarhanasını özledim" deyip durduğun zaman ne olduğunu anlamıştım da ben, tüm ülke de anlamış oldu. iyi oldu. bu maskotorontla yürütülen kampanyayla hayatta oy alamayacakları z kuşağını kazanalım derken oy deposu emeklileri de kaybettiler. artık makarna almakta dahi zorlanan emekli dayılar kendilerine zam yapılmazken bunu uzaya yollamak için harcanan 55 milyon dolar yüzünden gavura vurur gibi vurdular mühürü (bkz: swh)
  • oy için medrano sirki gibi gezdirilen turist ömer. ne karizma kaldı, ne caka.
    tulumu çıkarabilir artık.
  • adamlar kendi uzay programlarını fonlamak için üçüncü dünya ülkelerinden uzaya parasıyla adam gönderiyor, bizimkiler hala ayağına taş değmesin diye gururlanıyor.
  • hala tulumların içinde ne yaptığını merak ettiğim uzay turisti. her an uzaya çağrılma ihtimali mi var acaba? astronotum ben tabi ki tulum giyeceğim diye mi düşünüyor? yoksa insanların tulum giymeden bu adamı tanımalarına imkan mı vermiyorlar?
hesabın var mı? giriş yap