• uyarı!
    özenle oluşurulmuş bir listedir. şimdi vaktiniz yoksa bile, bir ara gelip linklere göz atın derim ben.
    uyarı!

dünya kupası maçlarında hayran olduğum, izlemelere doyamadığım manuel neuer'i seyredebilmek için bayern münih'in maçlarını izlemeye karar vermiştim. zaten schweinsteiger, lahm ve almanlık faktörü yüzünden her zaman sempatik bulduğum bayern münih'in 2014/2015 sezonundaki hiçbir maçını kaçırmadım. bu vesileyle diğer bundesliga takımlarını da en az iki defa izleme fırsatı buldum.

lise yıllarımda açık kanalda yayınlanması sayesinde takip ettiğim milan ve barcelona'dan beri, bir takımı böylesine derli toplu takip etmemiştim. hatta şimdiye kadar hayatımda hiçbir takımı tüm maçlarını izleyecek düzeyde takip etmemiştim.
    benim için bu takip oldukça keyifli, heyecanlı geçti. bayern maçlarını iple çeker oldum. maç günleri mutlu uyandım. kritik maçlarda günler öncesinden mideme kramplar da girdi ama olsun. dopamin, adrenalin ve serotonin dolu bir bağımlılık süreci geçirdim.

gelin itiraf edelim; hanımlara futbolu sevdiren unsurlardan biri de her yönden göze, gönüle hitap eden yetenekli oyunculardır. bu illa ki niyeti bozmak olarak anlaşılmasın. torunlu tombalaklı teyzeler bile maç izlerken muhakkak yakışıklı beyleri fark eder; maşallah, ne güzel çocuklar diye düşünür. sonuçta güzel güzeldir, bakılır, sevilir.

doğal olarak benim bir sezon boyunca oldukça zaman ayırdığım bundesliga'da radarıma takılan oyuncular oldu. hem tarihe not düşmek amacıyla hem de bir amme hizmeti olarak bunları sizinle paylaşmak istiyorum:

bayern münih:
    sanıyorum ki beş büyük ligdeki en göze hoş gelen oyuncuları barındıran kulüp bayern. zaten dünyalar tatlısı, süper adam neuer onlarda; olay oradan kopuyor.

1. manuel neuer: ateistlerin açıklayamayacağı düzeyde bir erkek güzeli, film yıldızı olacakken futbolcu olmuş bir star ışığı, çekicilik, tatlılık, karizma abidesi. adına şiirler yazılası, besteler yapılası, resimler çizilesi, öl dese ölünesi... ... 11/10.

2. robert lewandowski: tek söylenebilecek, taş gibi adam gülüş, karizma, boy pos 10/10.

3. holger badstuber: model olması gerekirken şeş kaza futbolcu olmuş, iyi de olmuş: biraz fazla mı mükemmel , gönülçelen , sakatlık belası rahat bırakmadı: 10/10.

4. xabi alonso: model olup, yetenek fazlası yüzünden hobi olarak futbolculuk yapanlardan: bariz şekilde model bu adam. 9/10.

5. bastian schweinsteiger: bazıları ısrarla çirkin olduğunu iddia ediyor ama basbayağı çekici bir adam. güzellik bakan gözdedir zaten. çok yakışıklı değil ama şeytan tüyü var. benim için yeri ayrı olan bir oyuncu. saçlarını ayrıca beğeniyorum. karizma . . . 8/10.

6. philipp lahm: şirinlik muskası kontenjanından listeye giren tatlı kaptanımız, benim için yeri ayrı olan bir diğer futbolcu . . . 8/10.

7. mario götze: listeye dahil etme nedenim 12-18 yaş arası ergenlerin yoğun ilgisine mazhar olması. kendisi mustafa ceceli ve justin bieber karışımı bir tiptir, baby face . . . 7/10.

+bonus: pep guardiola: kel mel ama hoş teknik adam. düzgün kemik yapısı ve güzel elleriyle dikkat çekiyor. esmer cazibesine sahip . . 8/10.

borussia dortmund:

1. erik durm: sarı saç, mavi göz kombinasyonunun mükemmel uyumunun nadide örneklerinden bir alman genç. ileride kız evladı olursa, kızı da afeti devran olur, genler sağlam . . . 10/10.

2. mats hummels: italyan tipli, esmer alman. özgün bir görünüşü var . . . 8/10.

3. marco reus: özellikle yer yer apaçizme kayan saç modeliyle ikon olmuş bir isim. kendine özgü bir tarzı var, class bir imaj oluşturma potansiyeli hayli yüksek, malzemesi de var. ama nedense sıklıkla sapkaları ters takıp, ağ kısmı dizine inmiş tuhaf pantolonlar giymekten kendini alamıyor. bizim için fark etmez, sonuçta sahada forma giyiyor . . . 7/10.

4. nuri şahin: elbette almanlarla yarışması mümkün değil ama 1-0 olsun, bizim olsun değil mi? yağız türk delikanlısı kontenjanından listeye dahil ediyorum . . . 7/10.

+bonus: jürgen klopp: at ağızlı olmasını ve zaman zaman kişnemesini saymazsak bundesliga'nın en karizmatik teknik adamı olduğunu söyleyebiliriz. sezon sonunda takımdan ayrılıyor, belki de bir üstteki takıma dahil olur seneye kim bilir? öyle yakışıklı değil ama gerek kemik çerçeve gözlüğüyle, gerek haşortmanlarıyla yaşına göre gayet iyi . . .

+sven bender: yine hatırlatma üzerine eklediğim bir oyuncu. ben de insanım, unutmuşum. "neden ikiz kardeşini ekledin de, sven'i eklemedin; taraf mı tutuyorsun?" tepkileri üzerine hemen ekliyorum, haksızlık olmasın. yalnız, tek yumurta ikizi oldukları halde sven, bir lars değil; bunu da söylemem lazım.

schalke 04:
    bu takımda pek radarıma giren olmadı ama sevimli gençleri gelecek vadediyor, ileride fena olabilirler.

1. max meyer: 19 yaşında, iyi de bir oyuncu, bu çocuk olur: 7/10.

2. timon wellenreuther: bir diğer 19luk oyuncu, şirin bir şey. belki de hayatının maçı olan bu seneki real madrid maçının sonunda casillas'tan forma istemesi falan, hoş şeyler bunlar . . 7/10.

vfl wolfsburg

1. kevin de bruyne: izlemesi inanılmaz keyifli, çok yetenekli bir oyuncu. sürekli asist yapıyor, durduramıyoruz. esas konumuza dönersek, çok beyaz bir çocuk; azıcık koşunca kıpkırmızı kesiliyor, bir de turuncu kafa yani pek bir yakışıklılığı yok. ama çok sevimli ve sempatik bir tipi var. insanın yanağından makas alası geliyor. bir de küçük gösteriyor, genelde futbolcular büyük gösterir halbuki . . . 8/10.

2. bas dost: deli oğlan kontenjanından listeye giren huysuz çocuk karakterli hollandalı. ben pek öyle atar gider sevmem ama zaman zaman sempatik bir adam da olabiliyor dost. saç dökülmesiyle başı dertte son zamanlarda . . . 7/10.

3. nicklas bendtner : lord kontenjanından listeye dahil olan danimarkalı. bir internet fenomeni . . . lord/10.

borussia mönchengladbach
    evet, bu takımı unutmuşum! unutulacak takım değil ama zaten yazacak kimse de yoktu aklımda. gelen tepkiler üzerine, tarafsızlığımı göstermek için ekliyorum hemen. sonuçta her takımdan bir kişi var listede.

1. yann sommer: takımın en önemli oyuncusu diyebiliriz. bu takımı izlerken gözüme çarpan kimse olmadı ama bu başarılı oyuncuyu, takım kontenjanından listeye dahil ediyorum.

bayer leverkusen

1. lars bender: almanlığın nimetlerinden yararlanan bir sarışın daha . . . 8/10.

augsburg

1. dominik kohr: 21 yaşında temiz yüzlü bir oğlan. 7/10.

werder bremen

1. felix kroos: aslında listeye girmemesi gerekiyor ama koca takımda kimse yok yazabileceğim. alman tolga çevik. eski bayernli yakışıklı toni kroos'un kardeşi . 5/10.

hoffenheim

1. oliver baumann: karizmatik alman kaleci . . 8/10.

köln

1. kevin wimmer: orta halli bir alman. türk hamamına gidip kese köpük yaptırmış :) 6/10.

eintracht frankfurt

1. kevin trapp: vay arkadaş, bu alman kaleciler de fena oluyor gerçekten . . . 9/10.

mainz 05

1. loris karius: almanya'da tüm yakışıklı gençleri kaleci mi yapıyorlar nedir? kıvanç tatlıtuğ'a benzeyen genç ve taş kaleci . . . 10/10.

herta berlin

1. sebastian langkamp: diyolalar ki o şarışın diyorlar, sarı sevmen ben diyorlar. sarışın sevilmez mi be! . . . 8/10.

hamburg

1. dennis diekmeier: eli yüzü düzgün bir adam ama aslına bakarsanız korkunçlu. böyle psikopat gibi, pis pis bakıyor. kulüpte listeye girebilecek başka kişi yoktu ama . . 7/10.

freiburg
    bazı kulüpler yokluk çekerken, yakışıklısı bol bir kulüp de freiburg. ama bu işler öyle güzellikle olmuyor. küme düşme tehlikesi altındalar.

1. roman bürki: esmer güzeli bir isviçreli kaleci. şekilsin ya hmna . . . 8/10.

2. vladimir darida: şapşik bir tipi olduğu için insana sevimli gelen bir arkadaş: . . 7/10.

3. oliver sorg: sevimli bir alman kardeşimiz: . . 7/10.

4. christian günter: bu da yakışıklı değil ama sempatik kategorisinden . . 7/10.

hannover 96

1. kenan karaman: bu kulüpten listeye girebilen tek kişi bir türk! bu gurur hepimizin! yalnız bu genç oyuncu pek forma şansı bulamıyor . 7/10.

padeborn

1. christian strohdiek: uyruğu alman ama tipi sayko rus tipi. acaba doğu almanya kökenli mi? . 7/10.

stuttgart

1. sven ulreich: alman kaleci işte. ne kadar kötü olabilir ki? . 7/10.

2. alexandru maxim: sevimli bir roman kardeşimiz.

___________________________________________________________________________________

evet, benden bu kadar. elimden geldiğince her takımdan bir oyuncu eklemeye çalıştım. eğer üşenmeyip bakan olursa, yorum yapmaktan çekinmesin.
    varsa sizin radarınıza takılanlar, çıtlatın bize.
    tanım: el emeği göz nuru oluşturduğum listenin kahramanları olan güzel görünüşlü insanlar.

not: linkleri pinterestten ve googledan derledim, zamanla linkler ölebilir. ne yapalım, ölenle ölünmez.

"çok uzun olmuş bu" diyenler için özet kadro hazırladım. şampiyonlar liginde en az çeyrek final kadromuz için buraya:(bkz: #51350797)
  • almanlar yakışıklı olunca biz de yakışıklı sayıldığımız için çok da şeyimde olmayan liste.
  • 'kanka cirkinleri yazsaydin daha kisa surerdi' listesindeki yakisiklilar. bunlarin hepsi yakisikliysa, ozguvenim uce katlanir amk.

nine korkuttu!
  • marco reus'a 10 üzerinden 7; robert lewandowski'ye ise 10 üzerinden 10 verildiğini görünce yarısında çıktığım indeks. sen lewandowski gibi bir adama 10/10 veriyorsan, maldan anlamıyorsun demektir kardeş.*
  • xabi alonzo sevenler yeşillendirsin bişey deniycem.
  • takdir ettigim listedir. futbolla ilgim yoktur fakat 2014 dunya kupasi sirasinda dikkatimi ceken hummels'in varligi listeyi guzellestirmistir, hatta bana kalirsa kendisi en tepede, bagimsiz bir 1 numara olarak yer almalidir.*
  • el emeği göz nuru bir listedir. bir hanım tarafından oluşturulmuştur. ibnelik filan yazanlar olmuş ama yazanların şaka yollu takıldığını, ayrımcılık yapmadığını düşünüyorum. abazanlık ithamına bir şey diyemeyeceğim, türkiye'de her kadın cinselliğini bastırmak zorunda kalıyor; sonra çıkıveriyor işte bir yerlerden :)
    ayrıca güzele, güzel demek suçsa, cezama razıyım!11!!!1

puanlama tamamen özneldir, puan kısmına takılmayın; herkesin popisi kendine. ama liste özenli bir liste. çok nadide parçalar var arkadaşlar.

erik durm'u bana ayarlamayı öneren gönül dostuna da buradan sesleniyorum: " fazla manuel neuer'in varsa, yollar mısın güzel kardeşim?"
hesabın var mı? giriş yap