• ptt'de taahhütlü posta takip ederken gözlenen gizemli aşama.
  • bir sebeple dağıtıcıya zimmetlenmiş fakat dağıtıma çıkamamış gönderilerin bir sonraki dağıtım için eklendikleri liste. genelde yoğun bölgelerde oluşur bu durum. dağıtıcının günlük rotası her gün için farklı olabilir. bu sebeple yönü belli olsun diye bu listeye alınır. *

(bkz: cihet)
  • bazı ürünlerin bir kaç günden daha fazla kaldığı liste
  • ptt'nin bu garip terimleri sayesinde yeni dil öğrendim "pttce". arkadaşım bildiğimiz terimler üzerinden hareket planı oluşturmak ve yazmak bu kadar zor mu? doktor özentisi gibi anlamsız terimler ile neyin peşindesin?
  • ptt'den gelecek olan kargomun "dağıtıcıya verildi-cihet" aşamasında olduğunu gördüğümde, kargoyu dağıtacak olan personelin ismini cihet sandığım gizemli kelime.

sonradan araştırdım ki yan, yön, taraf anlamına geliyormuş bu kelime. ne malmışım.
  • uzun bir süre cihet isimli dağıtımcı elemanın dağıtım listesi olarak hayal ettiğim için, kargom aynı gün gelmediğinde bu hayali şahsa bolca küfretmeme sebep olan ptt terimi.
  • nasıl bir coğrafyada yaşıyorsak "cihat hazırlama listesi" şeklinde okuyarak, vaddaafaaak diye girdiğim başlık.
  • cihet sözcüğünün kökeni arapçadır, yer yön anlamını verir. cihet hazırlama listesi'ne gelecek olursak ptt kargo'nun kullandığı bir ifadedir. ürünün dağıtıma çıkmak için listeye eklendiğini belirtmek için kullanıyorlar. yani "bu ürün şu an birine zimmetlendi, yön de belirlendi ama henüz dağıtıma çıkmadı. listeye alındı, bir gün elbet dağıtıma çıkacak." gibi bir şey. bana kalırsa gerek yok böyle gizemli ifadeler kullanmaya. cihet, mihet ne yani? halkın dilinde yaşarlığı ne oranda bu sözcüğün? ptt ve gereksiz kullanımları...
  • kaç gündür bekliyoruz amk kargosunu meğer cihat yapıyormuş, ptt ci elaman benim kargoyu almış cihat a mı çıkıyor amk. bu ne lan
  • her ptt'de çalışan dağıtıcının elinde barkod okuyan bir zımbırtı bulunur, cihet bu zımbırtının ismidir.

bu zımbırtı ile dağıtıcılar, dağıtım yapacağı mahalleye gelen ürünleri kendi üstüne alır, bu saatten sonra kargonun sorumluluğu alıcısına teslim edilene kadar dağıtıcıdadır.

cihet listesi ise dağıtıcının zımbırtısına kayıtlı olan ürünlerin listesidir.
hesabın var mı? giriş yap